سرمقاله

40 سال جنگ

رضا دهکی

* فواد شمس-مبارزات انتخاباتی برای کسب مقام ریاست جمهوری در آمریکا در سال 2016 این روز ها وارد فاز جدیدی شده است. رقابت های داغ بین نامزد های دو حزب بزرگ جمهوری خواه و دموکرات تشدید شده است. در یک طرف در میان جمهوری خواهان تشتت و پراکندگی به شدت دیده می شود. به صورتی که تا الان نزدیک به دو جین کاندیدای رنگارنگ در این حزب اعلام حضور کرده اند و هر کدام با اظهارات عجیب که معمولا مهاجرستیزانه و جنگ طلبانه است سوژه رسانه ها می شوند. اما در کمپ دموکرات ها وضعیت از منظر دیگری شگفت انگیز است. در حالی که هیلاری کلینتون نامزد جریان رسمی درون این حزب است ناگهان رشد شگفت انگیز برنی سنــدرز سناتور چپگرا در رقابت های داخلی حزب دموکرات بسیاری از ناظران و رسانه ها را متعجب کرده است.
سندرز که رسما خود را سوسیالیست دموکرات می نامد . این روز ها با اقبال عمومی شدیدی از طرف رای دهندگان حزب دموکرات مواجه شده است. به صورتی که بر اساس نظرسنجی ها وی در این چند وقت مبارزات انتخاباتی محبوبیت اش بیش از دو برابر افزایش یافته است. بر مبنای آخرین نظر سنجی رسمی که در روز دوم جولای منشتر شده است این افزایش بیش از پیش خودش را نشان داده است. در این نظر سنجی در مجمع ملی حزب دموکرات آمریکا، آرای هیلاری کلینتون - چهره‌ی جریان اصلی حزب دموکرات- از 60 درصد به 52 درصد کاهش، و آرای برنی سَندرز - از چپ‌گراترین چهره‌های حزب - از 15 درصد به 33 درصد افزایش پیدا کرده است. سَندرز به صراحت خود را «سوسیالیستِ دموکراتیک» می‌داند. او بر موضوع اختلاف طبقاتی شدید در جامعه آمریکا تاکید دارد. سندرز خودش را نماینده خانواده های متوسط و طبقات پایین جامعه آمریکا می نامد نه میلیاردر ها. در تمام شعار های انتخاباتی و سخنرانی هایش به این نکته اشاره می کند که آمریکا کشوری است متعلق به تمام مردم و اقشار متوسط نه صرفا میلیاردر ها. سندرز با تاکید روی مبارزه با کاهش درآمد طبقه متوسط وارد مبارزات انتخاباتی درون حزبی دموکرات ها شده است. در ضمن در سخنرانی ها و صحبت هایش تاکید می کند که می خواهد با افزایش شکاف طبقاتی مبارزه کند. سندرز که این رو زها در فضاهای عمومی بیشتر سخنرانی می کند و به خوبی از ظرفیت های شبکه های اجتماعی همچون توییتر و فیس بوک برای پیش برد کمپینش استفاده کرده است نماد گردش به چپ در جامعه آمریکا است. سندرز در کمپین مبارزاتی اش بر این موضوع تاکید دارد که تحصیل رایگان و بهداشت همگانی را حق تمام شهروندان آمریکا می داند. او مخالف قوانین ضد مهاجرتی است. در مورد محیط زیست بحث های جنبش های سبز و محیط زیستی را پیگیری می کند. وی اعلام کرده مردم معمولی و طبقه متوسط آمریکایی ساعت های زیادی کار می کنند و دستمزد کمی می گیرند. این روند باید عوض شود. آمریکا از نظر او متعلق به تمام شهروندان است نه فقط میلیاردر ها نابرابری ثروت فعلی در آمریکا هم مورد نقدش است. اگر بخواهیم خلاصه ای از مواضع وی را در نظر بگیریم آزادی خواهی و لیبرالیسم در سیاست و سیاست خارجی و برنامه های سوسیالیستی در سیاست های اقتصادی را باید در نظر گرفت. .
البته بسیاری از تحلیل گران هنوز برای وی شانس پیروزی قائل نیستند. بسیاری بر این اعتقاد هستند که کمپین وی برای این است که حزب دموکرات را از چرخش به راست دور کند. التبه باید منتظر ماند و دید که آیا وی شگفتی بزرگتری خلق خواهد کرد یا نه؟ نکته جالب دیگر این است که وی در صفحه رسمی کمپینش برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرده هزینه کمپین را مردم عادی آمریکا می دهند نه میلیاردرها. تاکنون هم بخش بزرگی از کمک های مالی به کمپین سندرز از طریق کمک های کوچک و خرد تک تک شهروندان متوسط و معمولی آمریکا تامین شده است. بر خلاف دیگر نامزد ها که معمولا کمپانی ها و کارتل های بزرگ سرمایه داری از آنان حمایت می کنند. سندرز مورد حمایت طبقه کارگر و خانواده های متوسط جامعه آمریکا است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام