EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 30 شهریور 1398   Saturday 21 September 2019

سرمقاله

شفافیت؛ رویه سکه پاسخگویی

محمدعلی وکیلی

گروه سیاسی - در حالی که حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان، معمولا با لباس محلی خود دیپلماسی بومی‌تری را بروز می‌داد، اشرف غنی احمد زی در سفر به ایران از پوشش کت، شلوار و کراوات استفاده کرد. همچنین در تصاویر دیدار وی با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران به چشم می‌آمد، تسبیح بلند وی بود. دو فاکتور کراوات و تسبیح شاید نشانی از دوگانگی ریاست جمهوری افغانستان بین ارتباط با غرب و همراهی با کشورهای منطقه از جمله ایران باشد.
رئیس‌جمهوری گفت: سفر رئیس‌جمهوری افغانستان به ایران، آغازی برای همکاری‌های وسیع‌تر بین دو کشور در زمینه منافع مشترک خواهد بود. حجت‌الاسلام حسن روحانی در نشست خبری مشترک با رئیس‌جمهوری افغانستان اظهار کرد: این سفر در دولت وحدت ملی و دولت جدید افغانستان آغازی برای همکاری‌های وسیع‌تر بین دو کشور در زمینه منافع مشترک خواهد بود از جمله در زمینه مسائل اقتصادی بین دو کشور، ‌در زمینه انرژی،‌ در زمینه همکاری‌ها در بخش صنایع و معادن،‌ در زمینه تجارت و سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی و همچنین در زمینه ترانزیت، راه‌آهن، جاده و توسعه بنادر جنوبی ایران که بتواند افغانستان و سایر کشورهای شرقی و شمالی ما را به آب‌های آزاد متصل کند. روحانی تصریح کرد: ‌همچنین در مذاکرات خصوصی دو رئیس‌جمهور و مذاکرات عمومی ما بر مسئله حل و فصل مهاجران افغان در ایران تاکید و قرار شد همه افرادی که در کشور ما حضور دارند به دقت ثبت‌نام شوند و دو دولت بتوانند تصویب کنند تا افرادی که می‌خواهند در ایران حضور پیدا کنند چه برای فعالیت اقتصادی و کاری و چه برای تحصیل و مسائل علمی، در چارچوب روادید و به طور قانونی این تردد انجام گیرد. رئیس‌جمهوری گفت‌: در زمینه مسئله مواد مخدر که امروز معضلی برای منطقه و ایران و حتی برای خود افغانستان و کشورهای دیگر است قرار شد هم همکاری اطلاعاتی و هم همکاری عملیاتی در مقابل باندهای قاچاق انجام دهیم و هم برنامه‌ریزی و‌ کارهای زیر بنایی در زمینه مسئله زراعت صورت گیرد تا این منطقه و از جمله دو کشور دوست و همسایه بتوانند از این معضل نجات پیدا کنند.
به کمک یکدیگر برای حل و فصل مسائل منطقه نیاز داریم
رئیس‌جمهوری گفت: موضوع دیگری که مورد توافق دو طرف است بیشتر در زمینه مقابله با تروریسم، خشونت و افراطی‌گری در منطقه به ویژه در مرز میان ایران و افغانستان است که باید همکاری‌های اطلاعاتی و در موارد لزوم با هماهنگی، همکاری‌های عملیاتی داشته باشیم.روحانی افزود: ما البته در زمینه امنیت کل منطقه مذاکراتی با هم داشتیم، باید دو کشور به کشورهای دیگر منطقه یاری کنیم زیرا معضلاتی که امروز در منطقه وجود دارد اختصاص به یک کشور ندارد و به تدریج کل منطقه را فرا می‌گیرد و به کمک یکدیگر برای حل و فصل مسائل منطقه نیاز داریم. وی اضافه کرد: امیدواریم در خصوص برخی مسائلی که در منطقه به سمت جنگ و راه حل نظامی کشیده شده است همه کشورهای منطقه تلاش کنند راه حل صلح‌آمیز و سیاسی را انتخاب کنند از جمله در یمن که مردم این کشور روی صلح و آرامش ببینند و حملات به این کشور قطع شود و مردم یمن بتوانند خودشان پای میز مذاکره مسائل‌شان را حل کنند.رئیس‌جمهوری گفت: امروز اراده سیاسی در دو دولت برای همکاری‌های اقتصادی و امنیتی وجود دارد و در این سفر در تهران وزرای مربوطه در این زمینه با هم مذاکره خواهند کرد و ما این مسائل را تا حل و فصل نهایی ادامه می‌دهیم.
فعالیت‌های دو تا چند جانبه منطقه‌ای
روحانی افزود: برخی مشکلاتی که ما داریم مربوط می‌شود به محیط‌زیست در سیستان و بلوچستان و مشکلاتی در این زمینه داریم از جمله احیاء تالاب‌ها و دریاچه‌هایی که وجود داشته و باید احیاء شود و همچنین استفاده دو طرف از حق‌آبه‌هایی که وجود دارد و بر اساس توافقنامه‌ها باید اجرا شود. وی اضافه کرد: بنا شد در این زمینه دو کشور مذاکرات جدی انجام دهند و ما در چارچوب حق، عدل و انصاف به توافقی دست یابیم که به نفع دو کشور باشد. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه برخی فعالیت‌ها دو یا سه جانبه است گفت: برخی فعالیت‌ها میان ایران و افغانستان، برخی میان ایران و افغانستان و هندوستان، برخی میان ایران و افغانستان و چین، برخی میان ایران و افغانستان و تاجیکستان، ایران و افغانستان و ترکمنستان و ایران و افغانستان و کل همسایگان دریای خزر، قفقاز و آسیای میانه باید صورت گیرد که کلیت این مسائل مطرح شد و ان‌شاءالله در هر زمینه با تماس‌های سه جانبه، چهارجانبه و یا چند جانبه مسائل را دنبال می‌کنیم و ان‌شاءالله آثار آن به نفع دو ملت و کل منطقه مشاهده خواهد شد.
آمادگی ایران برای ترانزیت محصولات افغانستان به کشورهای هدف
رئیس‌جمهوری گفت:‌ آماده همکاری با افغانستان برای ترانزیت محصولات این کشور به کشورهای هدف هستیم.روحانی در نشست خبری مشترک با رئیس‌جمهوری افغانستان در پاسخ به سوالی درباره مبارزه با تروریسم و مواد مخدر در منطقه گفت: ‌یکی از مباحثی که امروز در جلسه خصوصی و عمومی با رئیس‌جمهوری افغانستان دنبال کردیم بحث امنیت و مبارزه با مواد مخدر بود. وی افزود:‌ مشکل مواد مخدر این است که تولید آ‌ن در سال‌های اخیر افزایش یافته که باید تلاش کنیم آن را کنترل و در مرحله بعد کاهش دهیم تا به حل و فصل نهایی برسد. روحانی گفت: در مبارزه با مواد مخدر دو نوع اقدام مد نظر است که اقدام اول اطلاعاتی و امنیتی است که در این زمینه هر دو کشور باید در تماس و هماهنگی برای عملیات و حتی عملیات‌های مشترک باشند و اقدام دوم هم مبارزه با مواد مخدر و تولید آن به طور ریشه‌ای است که وزارت جهاد کشاورزی ایران آماده همکاری با افغانستان در خصوص کشت جایگزین است. وی افزود: افغانستان مردمی سختکوش دارد و زمین و آب در این کشور فراوان است و ایران هم آماده است محصولات افغانستان را از طریق جاده‌های ترانزیت به کشورهای هدف صادر کند هر چند این اقدامات وسیع و بلندمدت خواهد بود.
افغانستان قبرستان تروریسم و بربریت خواهد بود
محمد اشرف غنی احمد زی، رئیس‌جمهوری افغانستان در نشست خبری مشترک با آقای روحانی افزود: روابط ملت ایران و افغانستان تاریخی و طولانی است و ابعاد مختلفی دارد و تاکید ما این است که فصلی نو در این روابط ایجاد و مشکلات به طور اساسی مطالعه و رفع شود. وی تاکید کرد: باید از فرصت‌ها برای همکاری‌های دو و چند جانبه به منظور تبدیل منطقه از وضع خطر به صلح، ثبات و رفاه استفاده شود و ما امروز با خطر جدی و اَشکال تروریسم، وحشت و بربریت مواجهیم و روزانه قربانی می‌دهیم. اشرف غنی ادامه داد: اما اراده ملت افغانستان قوی است و در اراده ما شک و شبهه نیست و ما قبرستان این حرکات خواهیم بود. رئیس‌جمهوری افغانستان اقدامات گروه‌های تروریستی به ویژه داعش را مغایر با دین مبین اسلام دانست و افزود: اسلام دین رحمت است نه خشونت.
بازگشت مهاجران افغان در برنامه‌های دولت افغانستان
رئیس‌جمهوری افغانستان فرهنگ و عقاید مشترک دو کشور را اساس همکاری‌های همه جانبه دانست و از مهمان‌نوازی ایران از مهاجران افغانی قدردانی کرد. اشرف غنی بازگشت رضایتمندانه، تدریجی و اساسی مهاجران افغانی از ایران را از برنامه‌های دولتش دانست که وزیر مهاجران این کشور آن را پیگیری خواهد کرد. رئیس‌جمهوری افغانستان در بخش دیگری از سخنانش گفت: افغانستان به محور ترانزیت و مرکز تجاری و انرژی بدل خواهد شد و معادن ما در دنیا بی‌نظیر و آب و زمین ما بی نهایت مفید است.وی افزود: از همه مهم‌تر اینکه مردمی داریم که اراده کاملی برای ایجاد ثبات، رفاه و همکاری منطقه‌ای دارند. اشرف غنی گفت: کار ما این است که اراده سیاسی را به اقدامات عملی، زمانی و مکانی بدل کنیم تا فضای اعتمادسازی از طرح به عمل مبدل شود و این موضوع ایجاب می‌کند که مسائل عمده طبقه‌بندی و در چارچوب محدوده‌های زمانی به صورت تدریجی اما اساسی حل و فصل شود. وی ابراز امیدواری کرد همکاری دو کشور که مبتنی بر روابطی پنج هزار ساله است پایدار و با دوام باشد.اشرف غنی همچنین مشارکت دو کشور برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر را محور دیگری از گفتگو و توافقش با آقای روحانی دانست. رئیس‌جمهوری افغانستان در بخش دیگری از سخنانش با قدردانی از مهمان‌نوازی مردم شریف ایران، از روحانی برای سفر به کابل دعوت کرد.
امضای دو سند همکاری میان تهران و کابل
جمهوری اسلامی ایران و افغانستان برای گسترش بیش از پیش روابط و مناسبات دوجانبه دو سند تفاهم و همکاری امضا کردند. در جریان سفر اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان به تهران و پس از برگزاری نشست‌خبری روسای جمهور ایران و افغانستان، ۲ سند تفاهم و همکاری،میان وزارت خارجه دو کشور و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و وزارت تحصیلات عالیه افغانستان به امضاء ‌رسید. در جریان این سفر، هیات‌های عالی‌رتبه دو کشور نیز با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام