سرمقاله

دور باطل اقتصاد پای مرغی

ژوبین صفاری

رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه فارغ التحصیلان دکتری بیشترین آمار بیکاران کشور را تشکیل می دهند،‌گفت: فارغ‌التحصیلان دکترای ما افراد توانمند و نخبه‌ای هستند که برای اشتغال آنها باید راه حل مناسبی پیدا کرد.
به گزارش ایسنا، محمود نیلی احمدآبادی در مراسم تجلیل از دانشجویان نمونه دانشگاه تهران، گفت: این رقابت‌ها و رتبه‌ها بخشی از شیوه ارزیابی و ارتقای کیفیت آموزش و پژوهش دانشگاه است. همانطور که امتحان، معدل و مدرک شیوه‌های ارزیابی عملکرد است، رقابت‌هایی مانند المپیاد و انتخاب دانشجوی نمونه نیز شیوه دیگری برای ایجاد انرژی و نیروی محرکه در دانشجویان در جهت فعالیت‌های بیشتر و بهتر است تا از این راه موفقیت آنها در آینده تضمین شود.
رئیس دانشگاه تهران اظهار کرد: یکی از سیاست‌های دانشگاه این است که نه‌تنها انگیزه‌ها را برای آموزش بهتر بلکه برای مشارکت در رقابت‌ها هم افزایش دهد. باید این را هم بپذیریم که یکی از شاخص‌های رده‌بندی دانشگاه‌ها در کشور موفقیت دانش‌آموختگان آن دانشگاه است. بسیار مهم است که دانش‌آموختگان با چه کیفیتی فارغ‌التحصیل می‌شوند و در بازار کار و در مسئولیت‌هایی که دارند در چه موقعیتی قرار می‌گیرند و عملکردشان چه خواهد بود.
وی با تاکید بر اینکه امروز در کشور جمعیت بیکار تحصیل کرده نسبت به سایر گروه‌های جوان بالاتر است، گفت: این مسئله در مورد کسانی که مدرک دکتری دارند حتی بیشتر است. چون تصور بر این بوده کسی که مدرک دکترای دارد یا باید عضو هیات علمی شود و یا اینکه در یک پژوهشگاه به‌عنوان پژوهشگر فعالیت کند. فارغ‌التحصیلان دکترای ما افراد توانمند و نخبه‌ای هستند که برای اشتغال آنها باید راه حل گسترده‌تری پیدا کرد.
نیلی احمدآبادی در ادامه افزود: کاری که ما با حمایت مجلس شورای اسلامی توانستیم انجام دهیم تبصره‌ای بود که مطابق آن بخشی از منابع پژوهشی دستگاه‌ها باید صرف قرارداد با دانشگاه‌ها شود و موضوع قرارداد نیز بر اساس نیاز دستگاه‌ها باشد. رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه در دانشگاه‌ها حداقل ۶۰درصد از قراردادهای فوق به دانشجویان دکترا، پسادکترا و پژوهشگران پرداخت خواهد شد، گفت: با این تصمیم در کمیسیون تلفیق موافقت شده است و امیدواریم که به تصویب مجلس هم برسد. تا در دانشگاه‌ها یک فضای جدید برای همکاری با دانش‌آموختگان
دکترا ی و شاید کارشناسی ارشد فراهم آید تا تحت عنوان پژوهشگر جذب دانشگاه شوند. به گفته نیلی، در راستای کمک به بین‌المللی شدن، دانشگاه تصمیم دارد امسال حدود ۴۰درصد از دانشجویان دکترای را برای فرصت مطالعاتی ۶یا۹ماهه به خارج کشور اعزام کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام