EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 22 آذر 1398   Friday 13 December 2019

سرمقاله

یک فاجعه با طرح «ما» و «آن‌ها»

علیرضا صدقی

معاون اجتماعی وزارت بهداشت گفت: افسردگی در جامعه ما وضعیت خوبی ندارد و ما به‌عنوان متولی سلامت به دستگاه‌های فرهنگ‌ساز تاکید جدی داریم تا نشاط‌‌سازی در جامعه در دستورکار قرار گیرد.
به گزارش ایلنا، محمدهادی ایازی افزود: از زمان راه‌اندازی PHC در نظام سلامت اجتماعی شدن سلامت به یکی از دغدغه‌ها تبدیل شد اما در دهه‌های گذشته به این مساله پرداخته نشد. یکی از برنامه‌های محوری دولت دوازدهم اجتماعی شدن سلامت است. اولین موضوع در این زمینه مشارکت مردم به معنی مراقبت از خودشان است.
او با اشاره به آمار مبتلایان دیابت در کشور گفت: بیش از پنج میلیون دیابتی و پنج میلیون در آستانه ابتلا به دیابت در کشور وجود دارد. اگر این افراد سبک زندگی را اصلاح نکنند سلامت اجتماعی محقق نمی‌شود. ایازی با بیان اینکه این مشارکت می‌تواند فردی و اجتماعی باشد، افزود: در محله‌های برخی شهرها کانون‌های ارتقای سلامت راه‌اندازی شده که به‌زودی در همه شهرها گسترش می‌یابد. همچنین 620سازمان مردم نهاد سلامت در کشور فعال است که می‌تواند در فرهنگ‌سازی، آموزش و حمایت به مردم کمک کند. معاون اجتماعی وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه مشارکت مردم در توسعه زیرساخت‌های کشور اهمیت بسیار دارد، گفت: در سه دهه آینده 30درصد از جمعیت را سالمندان تشکیل می‌دهند. در نتیجه توسعه مراکز سلامت محور و درمانی یکی از اولویت‌ها است. اکنون 875خیریه در حوزه سلامت فعال است که خانه بهداشت بیمارستان درمانگاه و مرکز جامع سلامت می‌سازند. ارقامی که توسط این خیریه‌ها کمک شده قابل‌توجه است. خیران در سال95، 1500میلیارد تومان به حوزه سلامت کمک کردند از طرفی باید از ظرفیت سازمانی‌ها و نهادهای دیگر به نفع سلامت استفاده کرد تا همکاری بین‌بخشی نیز افزایش یابد. ایازی ادامه داد:‌ باید بتوانیم با دستگاه‌های مختلف تفاهم‌نامه‌هایی مبنی بر ایفای نقش سلامت‌محوری منعقد کنیم. او خاطرنشان کرد: در سال 16هزار و 500نفر فوت می‌کنند که این آمار در 10سال گذشته 28هزار نفر بوده در حالی که تعداد وسایل نقلبه سه برابر شده است در طول این دهه 33هزار نفر بر اثر حوادث رانندگی مصدوم و مجروح شدند اگر هر مصدوم پنج روز در بیمارستان بستری شود ما نیاز به پنج بیمارستان هزار تخت‌خوابی داریم.
ایازی با بیان اینکه بنگاه‌های اقتصادی باید در حوزه مسئولیت اجتماعی به وظیفه خود عمل کنند تصریح کرد: به‌طور مثال بانک آینده قرار است 25خانه بهداشتی و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران سه خانه بهداشت در کرمانشاه بسازد و با بانک صنعت و معدن قول راه‌اندازی پنج پایگاه انتقال خون در تهران را داده است. مجمع ملی سلامت در سال93 برگزار شد که دومین مرحله آن سال97 برگزار می‌شود. برنامه‌هایی نیز برای برگزاری مجامع در ابعاد استانی داریم همچنین قراردادهای مختلفی برای تهیه برنامه‌های تلویزیونی و جشنواره دوم فیلم سلامت در دستور کار است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام