EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 23 آذر 1398   Saturday 14 December 2019

سرمقاله

چرایی غیبت اصلاح‏طلبان در دانشگاه‌ها‏

محمدعلی وکیلی

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه اشتغال زنان باعث بیکاری آقایان نمی‌شود، گفت: شرع و قانون هم استقلال مالی را برای خانم‌ها به رسمیت شناخته است و هیچ‌کس نمی‌تواند این حق را از زنان ایرانی سلب کند.
به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار درباره برقراری تناسب شغل زنان در کشور، اظهار کرد: هیچ زنی در کشور وجود ندارد که کار خانگی نکند؛ همه زنان ایرانی اعم از شهری و روستایی خانه‌دار هستند البته درخصوص زنان روستایی باید بگویم که آنان علاوه‌بر خانه‌داری در تولید فرآورده‌های کشاورزی نیز همیشه نقش داشته‌اند و طبق آمار گفته شده نزدیک به ۴۰درصد از فرآورده‌های غذایی و کشاورزی ایران با کمک زنان روستایی فراهم می‌شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به نتایج مطالعات انجام شده در سال‌های۸۵ و ۹۵ درباره ارزش کار خانگی زنان اشاره کرد و افزود: در آمارهای ارائه شده خانه‌داری زنان شغل به حساب نمی‌آید در حالی‌که زنان خانه‌دار ارزش افزوده‌ای را برای خانواده به همراه دارند زیرا زنان خانه‌دار تربیت فرزندان، انجام امور منزل، تهیه غذای سالم و... را عهده‌دار هستند.
ابتکار تصریح کرد: اخیرا با تحقیقات انجام شده متوجه شدیم که ارزش کار خانگی زنان در ایران افزایش پیدا کرده یعنی سهم زنان در مشاغل و کارهایی که در منزل انجام می‌دهند بیشتر شده است.
وی گفت: زنان ایرانی به‌خصوص زنان شهرنشین، دختران تحصیلکرده، زنان سرپرست خانواده و دختران مجرد نیاز به کار و حق دسترسی به فرصت‌های شغلی دارند. فاصله بیکاری بین دختران تحصلیکرده با پسران در ۱۲ استانی که سفر داشتم تقریبا بین ۲ تا سه برابر بوده است . به گفته معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری، سرمایه‌گذاری‌های خوبی در کشور صورت گرفت تا دختران ایرانی تحصیلات دانشگاهی داشته باشند و امروز آنان امید دارند تا در آینده کشور، تولید و فرهنگ سهم و نقشی داشته باشند.
ابتکار تاکید کرد: ما نمی‌توانیم نسخه واحد و پاسخی کلی درباره تناسب شغل زنان در کشور ارائه دهیم چراکه تناسب شغلی به روحیات، توان، علاقه‌مندی افراد بستگی دارد اما ما می‌توانیم تناسب شغلی را در قوانین مورد بررسی قرار دهیم.
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری خانه‌داری را شغلی مهم دانست و گفت: خانه‌داری فقط وظیفه خانم‌ها نیست و آقایان هم سهمی در آن دارند یعنی زن و شوهر بعد از ازدواج تقسیم کار می‌کنند؛ امروزه به دلیل مسائل اقتصادی زنان همراه با همسران خود کار می‌کنند.
ابتکار در پاسخ به این جمله که «اشتغال زنان باعث بیکاری آقایان شده است» واکنش نشان داد و افزود: اصلا نباید موضوع را این‌گونه نگاه کرد زیرا حدود یک و نیم میلیون خانم ایرانی به هر دلیلی نتوانسته‌اند ازدواج کنند.
بنابراین خلاف حقوق انسانی و شهروندی است اگر بگویم اشتغال خانم‌ها باعث بیکاری آقایان می‌شود، از طرفی هم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به دسترسی فرصت‌های برابر صراحتا اشاره کرده است.
وی در این‌باره اضافه کرد: شرع و قانون هم استقلال مالی را برای خانم‌ها به رسمیت شناخته است و هیچ‌کس نمی‌تواند این حق را از زنان ایرانی سلب کند.
ابتکار گفت: ما باید به بحث کارآفرینی توجه و اهتمام بیشتری نشان دهیم که البته اقدامات بسیار خوبی در این زمینه در دولت تدبیر و امید انجام شده است و زنان در کارآفرینی حضور و نقش فعالی داشته‌اند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام