EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 03 بهمن 1397   Wednesday 23 January 2019

سرمقاله

کشتی طوفان‌زده مطبوعات

علیرضا صدقی

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: براساس مطالعات و تجربیات مستند، زنان در مدیریت از هوش عاطفی جدی‌تری نسبت به مردان برخوردار هستند که این امتیاز آنان است.
به گزارش ایرنا، معصومه ابتکار در مراسم امضای تفاهم‌نامه این معاونت با مرکز آموزش مدیریت دولتی، افزود: این موضوع یعنی بهره‌مندی بانوان از هوش عاطفی بالاتر نسبت به مردان، می‌تواند برای ایجاد انگیزه و امید در همکاران با تقسیم کار، ساختار و تفویض اختیار عجین شود.
وی در ادامه موضوع تفاهم‌نامه با مرکز آموزش مدیریت عالی را بسیار مهم دانست و گفت: در حال حاضر چند مور در حوزه زنان دارای اهمیت است که یکی از این موضوعات مربوط به تربیت مدیران زن براساس مصوبه شورای عالی اداری توسط رئیس‌جمهوری است که 30درصد مدیریت‌ها باید در اختیار بانوان باشد. وی تصریح کرد: برای این موضوع تاکنون دو مکاتبه صورت گرفته است چون ما می‌خواهیم علاوه‌بر مساله تعادل جنسیتی موضوع شایسته‌سالاری بانوان همراه آن باشد تا مدیران توانمند بتوانند به ارتقای کارآیی سطح نظام کمک کنند.
ابتکار با بیان اینکه آموزش مدیریتی زنان برای این است که بانوان نقش خودشان را طبیعی ایفا کنند، اظهار کرد: ما می‌خواهیم نگاه خاصی به این موضوع 30درصد مدیریت‌ها برای بانوان شود و به‌موقع نیز محقق شود. وی امضای این تفاهم‌نامه را در تحقق این موضوع بسیار موثر دانست و گفت: ما باید تکلیف ماده 101 قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر برنامه‌ریزی جهت تحقق تعادل جنسیتی را مشخص کنیم تا در مدیریت به این موضوع به صورت ویژه توجه شود اما باید دید این را به چه لوازمی مانند برنامه‌ریزی، سیاستگذاری یا مدیریت محقق کرد. معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری ادامه داد: موضوع استعداد و توانمندی خاص زنان در بحث مدیریت برای ما بسیار مهم است و اگر تجربه مدیریت مردانه و زنان را بررسی و ارزیابی کنیم، می‌توان تفاوت‌ها را ببینیم اما آیا می‌توانیم به الگوی موفقی هم برسیم؟
وی همچنین به موضوع سوء‌مدیریت در جهان اشاره کرد و گفت: 2جلوه خاص شامل جنگ، تنش و ترور و دیگری تخریب طبیعی در این موضوع تاثیرگذار است البته ما با مدیریت در طبیعت مشکل داریم و شناخت کافی نداریم و باید روی این موضوع به‌خوبی کار شود.
ابتکار ادامه داد: البته در مباحث مدیریتی خیلی خوب است که نقش و جایگاه مدیریت مدنی و سازمان‌های غیردولتی نیز دیده شود و باید مدیریت سبز و توجه به عنصر طبیعت و محیط زیست به‌عنوان یک مقوله مهم در سازمان‌ها دیده شود و مساله محیط زیست نیز نهادینه شود که در این زمینه، مدیریت بانوان می‌تواند کمک فراوانی به این موضوع داشته باشد.
وی با بیان اینکه باید جریان‌سازی اصلی این موضوع در دولت و حاکمیت صورت گیرد، اظهار کرد: امیدواریم در کمترین زمان کارهای اجرایی را برای تحقق موضوعات مورد تفاهم در این تفاهم‌نامه برای آموزش زنان در عرصه‌های مدیریتی را آغاز کنیم تا تکلیف 30درصد پست‌های مدیریتی برای بانوان نیز مشخص شود.
وی ابراز امیدواری کرد: موضوع تحقق 30درصدی پست‌های مدیریتی بانوان(حضور نمایندگان زن در مجلس) در مجلس شورای اسلامی هم پیگیری شود و باید تلاش‌هایی صورت گیرد تا تعداد نمایندگان زن نیز افزایش یابد و امیدواریم مجلس برای این موضوع طرح‌هایی داشته باشد تا در این مسئله هم جریان‌سازی صورت گیرد. اسماعیل ملک‌اخلاق، رئیس مرکز آموزش مدیریت دولتی نیز در این نشست گفت: در کشورهای در حال توسعه دو موضوع «مدیریت بحران و بحران مدیریت» بسیار دارای اهمیت است و اگر بسیاری از کشورها دچار چالش می‌شوند روی همین دو موضوع است. وی تصریح کرد: مرکز مدیریت دولتی نیز متولی اصلی بحران مدیریت است و برای این موضوع هم الگوها و بحث‌های جالبی دارد و ما برای بحران مدیریت 2بحث کاملا داغ داریم که باید آنها را ارزیابی کرد که این 2بحث شامل دانش جهانی و تجربه جهانی است.
وی اظهار کرد: پرورش مدیران در تراز جهانی به عنوان یکی از گمشده‌ها در حوزه مدیریت است که باید روی آن کار شود.
ملک‌اخلاق با بیان اینکه ما با امضای این تفاهم‌نامه به موضوع مدیریت زنان بسیار می‌توانیم کمک کنیم، افزود: برای مدیریت زنان سه گام مهم «شناخت، تطبیق و تحلیل» نیاز است که در این تفاهم‌نامه و با اقدامات آینده می‌توان روی این سه موضوع هم کار کرد.
به گزارش ایرنا، تفاهم‌نامه همکاری دیروز دوشنبه میان معصومه ابتکار، معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری و اسماعیل ملک‌اخلاق رئیس مرکز آموزش مدیریت دولتی به‌منظور ارتقای دانش و مهارت‌های مدیریتی زنان امضا شد.
هدف از امضای این تفاهم‌نامه، ارتقای دانش و مهارت‌های مدیریتی زنان در سطوح مختلف مدیریت پایه تا ارشد و بهره‌گیری از امکانات و تسهیلات فناورانه به‌منظور ایجاد پویایی آموزش و عدالت دسترسی زنان مدیر در سراسر کشور است.
همچنین از دیگر اهداف این تفاهم‌نامه زمینه‌سازی امکان تبادل تجربیات از طریق برگزاری نشست‌های تخصصی، مستندسازی تحارب مدیریتی زنان و معرفی الگوهای اسلامی مدیریتی زنان است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام