EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019

سرمقاله

حکایت همچنان باقی است!

محمدرضا ستاری

پس از انتشار جمله‌ای از دالایی لاما در پیج اینستاگرام بین‌المللی، مرسدس مجبور به عذرخواهی از چین شد.
تصویر مورد نظر که یک E کلاس کوپه در ساحلی شنی بوده دارای کپشنی با این معنی است: «به شرایط گوناگون از همه زوایا نگاه کنید و آن زمان ذهن بازتری خواهید داشت.» این جمله‌ای از رهبر معنوی مردمی است که اصلاً روابط خوبی با چینی‌ها ندارند.
وزیر امور خارجه چین پس از عذرخواهی مرسدس در این باره گفته است: «اذعان و تصحیح اشتباه اصل پایه یک تجارت است.» مرسدس با انتظار بیانیه‌ای در صفحه رسمی خود در یکی از شبکه‌های اجتماعی چینی عذرخواهی کرده و گفته است: «ما می‌دانیم این موضوع عمیقاً احساسات چینی‌ها را جریحه‌دار کرده است.»
البته مرسدس به دالایی لاما که از نظر چینی‌ها خطرناک‌ترین جدایی‌طلب این کشور است اشاره‌ای نکرده است. در ادامه این بیانیه آمده است: «ما به عمیق‌تر کردن فهم خود از فرهنگ و ارزش‌های چین ادامه خواهیم داد تا مطمئن شویم که در آینده چنین اتفاقاتی رخ نخواهد داد».
چین یکی از مهم‌ترین بازارها برای اکثر خودروسازان بوده و البته کمپانی‌ها باید تلاش کنند با احساسات مردم این کشور که حساسیت بالایی دارند سر و کار نداشته باشد. مرسدس تنها خودروساز خارجی نیست که در دام چنین اتفاقاتی می‌افتد. دلتا ایرلاین و برند لباس زارا نیز ماه پیش برای قرار دادن نام تایوان و تبت در لیست کشورهای سایت خود به دردسر افتادند. اخیراً وب‌سایت هتل‌های زنجیره‌ای ماریوت نیز به دلیل مشابهی فیلتر شده است.
منبع: پدال (pedal.ir)


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام