سرمقاله

خشاب ترامپ؛ پر یا خالی؟

جلال خوش‫ چهره

سمانه نائینی: انجمن حمایت از حقوق کودکان نشست تخصصی «واکاوی نقش مداخلات حمایتی از کودکان در زلزله» را با همکاری فرهنگسرای ارسباران برگزار کرد.
به گزارش «ابتکار»، این نشست با حضور فرشید یزدانی، مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان، محمدفرید لطیفی، معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران، فرید براتی‌سده، سرپرست ستاد مدیریت بحران سازمان بهزیستی کشور، شاهین فتحی، معاون امداد و نجات سازمان هلال‌احمر کشور، نماینده رسانه‌های حاضر در منطقه زلزله‌زده برگزار شد.
در این جلسه علاوه‌بر ارائه گزارش فعالیت‌های انجمن حمایت از حقوق کودکان، مدعوین به ارائه گزارش و همچنین آسیب‌شناسی و راهکارهای پیشنهادی خود برای بهبود روند خدمت‌رسانی به مناطق پرداختند.
محمدفرید لطیفی، معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران گفت: قبل از تشکیل سازمان مدیریت بحران به دستور مجلس در سال 1387، دستگاه‌ها جزیره‌ای عمل می‌کردند. وی در تشریح فعالیت سازمان مطبوعش، افزود: سازمان مدیریت بحران طرح بازتوانی را در پنج بعد از جمله بعد روانی دنبال می‌کند. در تجربه زلزله ورزقان، گرچه طرح توانمندسازی هیئت‌های مذهبی برای بازتوانی روانی کشور هنوز در مراحل پایانی قرار داشت اما توانست با همکاری بهزیستی، وزارت بهداشت، هلال احمر و NGOها نقش تاثیرگذاری ایفا کند. وی افزود: ما حلقه وصل سازمان‌های دولتی و NGOها هستیم. اگر این مجموعه‌ها و تشکیلات دولتی ناهماهنگ عمل کنند می‌توانند آفت‌هایی هم داشته باشند که باید مطرح شود.
لطیفی در ادامه پنل لزوم توجه ویژه به کودکان در قالب کارگروهی مجزا را رد کرد و وظیفه وظیفه مدیریت بحران را پرداختن به امور کلان دانست و گفت: کودکان به واسطه آسیب‌پذیر بودن‌شان خود به خود جزو اولویت‌های این سازمان هستند و خواهند بود. وی همچنین با نقد رفتارهای غیر تخصصی افزود: برخی رفتارها مثل ارسال بی‌برنامه کانکس، حضور تیم‌هایی که به ارائه خدمات غیرضروری در این برهه از زمان می‌پردازند و باعث می‌شوند مردم دیرتر خودشان را پیدا کنند و به زندگی عادی برگردند و بسیاری از این دست رفتارها نه تنها کمکی به مردم نمی‌کند بلکه ترمیم روحی و اجتماعی آسیب‌دیدگان را به تعویق می‌اندازد.
شاهین فتحی، معاون امداد و نجات سازمان هلال احمر کشور نیز در ادامه پنل در گزارش مختصری از عملکرد هلال‌احمر گفت: ما هر روز هشت صبح از تمام استان‌های کشور گزارش حوادث می‌گیریم. کرمانشاه نمونه‌ای‌ است که برجسته شد، متاسفانه هر روز شاهد حوادثی در کشور هستیم. قبل از بروز هر حادثه باید برای شناسایی افراد تحت تاثیر آسیب یعنی سالمندان، مادران باردار، بیماران و کودکان اقدام کنیم. عملیات امداد به معنی اسکان و تغذیه اضطراری است و چادر استاندارد اسکان اضطراری در کشورهای جهان سوم برای حدود چهل و پنج روز اول است. انواعی از نشانه‌های اختلال در کودکان بعد از زلزله کرمانشاه مشاهده و یک تیم متخصص برای پشتیبانی از این افراد از طرف هلال‌احمر راهی منطقه شد. 61روستا و حدود 17هزار و 779نفر تحت پوشش این تیم قرار گرفتند و هنوز هم 41تیم در منطقه حضور دارند.
فرید براتی سده، سرپرست ستاد مدیریت بحران سازمان بهزیستی کشور نیز با اشاره به این نکته که در ارائه خدمات به کودکان در بحران‌ها باید مراقب بود که کودکان دچار ضربه مضاعف نشوند، تصریح کرد: هم سیستم‌های دولتی و هم سیستم‌های غیردولتی به صورت غیرتخصصی و بدون آموزش و دانش کافی وارد موضوع شدند و این خیلی وقت‌ها ضربه مضاعف بود.
براتی‌سده افزود: بهزیستی خیلی‌وقت‌ها نقش تسهیل‌گری ایفا می‌کند مثلا ما برای حضور جمعیت طلوع بی‌نشان‌ها که بهبودیافتگان اعتیاد هستند فضایی را فراهم کردیم و آنها به توزیع روزانه چندهزار وعده غذای گرم پرداختند و همین موضوع کمک مهمی در روزهای اول زلزله بود.
در ادامه این نشست جلیلی، نماینده رسانه‌های حاضر در منطقه و مدرس دانشگاه نیز به ضعف اطلاع‌رسانی سازمان‌ها اشاره کرد و گفت: در زمان وقوع زلزله انتشار اخبار دروغ باعث بی‌اعتباری و بی‌اعتمادی مردم به سیستم هلال‌احمر شده بود.
وی مدیریت دانش را مهم‌ترین مساله در خدمت‌رسانی دانست و گفت: حرکت سازمان‌هایی مثل بهزیستی خیلی مفید و پررنگ بود اما همین بحران مدیریت دانش و دسته‌بندی اطلاعات باعث دیده نشدن این حضور شد. جلیلی ضمن انتقاد از رسانه‌ها گفت: تزریق ناامیدی تزریق مرگ در جامعه است.
فرشید یزدانی، مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان هم در این نشست، به طرح دو موضوع اساسی در بحث ارائه خدمات به آسیب‌دیدگان زلزله پرداخت.
وی گفت: بحث اول توجه به تخصص‌گرایی در موضوع امداد و ارائه خدمات است. یزدانی با اشاره به حجم بالای کمک‌ها از قبیل کمک‌های مالی، اقلام و حضور افراد مختلف در امر خدمت رسانی تصریح کرد: عدم سامان‌دهی و تخصص‌گرایی در موضوع کمک‌رسانی در هر سه زلزله و به‌خصوص زلزله اخیر باعث هدر رفتن منابع از یک سو و اختلال در ارائه خدمات از سوی دیگر شده است.
یزدانی همچنین با تاکید مجدد بر مواضع انجمن حمایت از حقوق کودکان، وجود کارگروه‌های تخصصی ویژه کودکان در بحران‌های مختلف را امری ضروری دانست و افزود: مسائل و نیازهای کودکان در شرایط بحران نیز مانند شرایط عادی دارای ویژگی‌های خاصی است که تفاوت این نیازها از یک‌سو و لزوم سرمایه‌گذاری جدی‌تر برای کودکان با نگاه تربیت سرمایه‌های انسانی و اجتماعی برای آینده از سوی دیگر مهر تاییدی است بر نیاز به کارگروه‌های تخصصی ویژه کودکان در سازمان‌هایی مثل هلال‌احمر و مدیریت بحران.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام