EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 22 آذر 1397   Thursday 13 December 2018

سرمقاله

چیستی گذار سعودی‌ها از محافظه‌کاری به سیاست خارجی تهاجمی

محمدرضا ستاری

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه یک دانشجو در رابطه با تجمع دراویش گنابادی و یک نفر نیز در تجمعِ اعتراضی مقابل وزارت کار بازداشت شده است، گفت: همچنین سه دانشجوی دیگر دانشگاه تهران هم در ارتباط با حوادث دی‌ماه، برای ادای برخی توضیحات، به قوه قضائیه فراخوانده شده‌اند که با رایزنی و هماهنگی با قوه‌قضائیه، در تلاش هستیم شرایطی ایجاد شود که احکام سنگینی شاملِ دانشجویانی که سابقه سوء‌ قبلی ندارند، نشود.
به گزارش ایلنا، مجید سرسنگی درباره آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی این دانشگاه، با بیان اینکه همه ۴۲دانشجوی دستگیر شده در جریان حوادث دی‌ماه آزاد شده‌اند، گفت: برخی از این افراد اکنون منتظر برگزاری دادگاه هستند. در عین حال ما با دوستان قوه قضائیه در ارتباط و تعامل هستیم که حداقل آن‌هایی که اولین بار در چنین تجمعاتی شرکت کردند و سوابق قبلی ندارند، در سایه عنایتِ دستگاه قضایی مشمول حداکثر رافت اسلامی شوند و بتوانند به زندگی و درس‌شان بازگردند.
وی افزود: جدا از اتفاقات دی‌ماه، طی یکی دو هفته اخیر تعدادی از دانشجویان ما برای ادای پاره‌ای توضیحات به قوه‌قضائیه فراخوانده شده‌اند؛ یک نفر در رابطه تجمع دراویش گنابادی و وقایعِ گلستانِ هفتم پاسداران دستگیر و یک نفر نیز در تجمعِ اعتراضی مقابل وزارت کار بازداشت شده است. ضمن اینکه سه دانشجوی دیگر دانشگاه تهران هم در ارتباط با اتفاقات دی‌ماه، برای ادای برخی توضیحات به قوه‌قضائیه فراخوانده شده‌اند. او ادامه داد: در رابطه با این سه دانشجو، ما هم با قوه‌قضائیه و هم با خانواده‌های‌شان در تماس هستیم و امیدواریم به محض اینکه مواردِ مورد پیگیریِ قوه‌قضائیه و بازجویی‌ها پایان گیرد، آزاد شده و به زندگی و دانشگاه برگردند. معاون فرهنگی دانشگاه تهران اظهار کرد: قوه‌قضائیه، یک قوه مستقل است و طبیعتاً همه ما باید به جایگاه، وظایف و تکالیف آن احترام بگذاریم. ما در دانشگاه تهران به هیچ عنوان، قصد دخالت در فعالیتهای دستگاه قضایی را نداریم، همچنین از خطاهایی که انجام شده نیز طرفداری و جانبداری نمی‌کنیم، اما معتقدیم، همانطور که مقام‌معظم‌رهبری بارها فرموده‌اند، قشر دانشجو و جوانان قشر خاصی بوده که با احساسات و هیجانات عجین و قرین است و اگر هم اشتباهی مرتکب شد، نباید این اشتباه تاثیر منفی بر آینده و سرنوشتش بگذارد، بنابراین بر این باور هستیم که ما همه وظیفه داریم، اگر اشتباهی از این افراد سر زد، آنها را به اشتباهشان واقف کنیم تا از تکرار آن بپرهیزند. سرسنگی با تاکید بر اینکه ما در دانشگاه تهران وظیفه خود می‌دانیم که نقش تربیتی‌مان را ایفا کنیم، خاطرنشان کرد: از این‌رو، در همین راستا با رایزنی و هماهنگی با قوه قضاییه، در تلاش هستیم شرایطی ایجاد شود که احکام سنگینی شاملِ دانشجویانی که سابقه سوء قبلی ندارند، نشود. با عنایتی که رییس قوه قضائیه و نیز سایر مدیران این قوه و قضات محترم نسبت به دانشگاه و دانشجویان دارند، دانشجویانِ مورد اشاره، مشمول رحمت و رافت نظام شده و هرچه زودتر به درس و روال معمول و عادی زندگی برگردند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا ادامه تجمعات اعتراضی دانشجویان از جمله اجتماع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر آیا کار را برای رسیدگی به پرونده دانشجویان بازداشتی سخت‌تر و پیچیده‌تر نمی‌کند؟ گفت: ما همیشه گفته‌ایم که مطالبه‌گری، حق دانشجویان است که اظهارنظر کرده و حرف‌شان را به گوش مسئولان برسانند. حق دارند نسبت به نقصان‌های موجود در کشور حتی انتقاد کنند‌ اما همه اینها باید از راه‌های قانونی صورت بگیرد.
معاون فرهنگی دانشگاه تهران ادامه داد: اگر ما واقعاً می خواهیم با یک حرکتِ اصلاح‌گرایانه به حلِ مشکلات جامعه کمک کنیم، نباید این کار را با قانون‌گریزی و هنجارشکنی انجام دهیم. بنابراین توصیه ما همواره بر این است که دانشجویان، اگر می‌خواهند تجمع، اعتراض و یا انتقادی داشته باشند و حرف‌شان را به مسئولان برسانند، آن را از مجاری قانونی پیگیری کنند.
سرسنگی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است دانشجویان بیشتری برای ادای توضیحات به قوه قضائیه فراخوانده شوند؟ گفت: ما از محتوای پرونده‌ها اطلاع نداریم و در اختیار مراجع امنیتی و قضایی است بنابراین طبیعتاً اگر قوه‌قضائیه و نهادهای امنیتی احساس کنند که نیاز است افراد دیگری نیز مورد بازجویی قرار گیرند، آنها را احضار خواهند کرد، ولی ما بسیار امیدوار هستیم که این دستگیری‌ها به حداقل برسد چراکه معتقدیم، می‌شود با دانشجویان به گونه‌ای برخورد کرد که اگر خطایی هم مرتکب شده‌اند، متوجه خطای‌شان بشوند و در واقع به گونه‌ای عمل نشود که خدای نکرده، برای‌شان یک سابقه سوئی ایجاد شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام