EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 22 آذر 1397   Thursday 13 December 2018

سرمقاله

چیستی گذار سعودی‌ها از محافظه‌کاری به سیاست خارجی تهاجمی

محمدرضا ستاری

تبریز - اسد فلاح: رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی گفت: پلیس فضای تبادل و تولید اطلاعات ناجا استان اخیرا و در موفقیتی جدید توانست در راستای ماموریت های محوله، توسعه زیرساخت ها، ایجاد انگیزه و ارتقای مهارت های سایبری موفق به احراز رتبه ارزنده سوم کشوری شود.
پلیس فتا آذربایجان شرقی در کشف جرایم سایبری مقام اول کشور را دارد
سرهنگ محسن محمودی با اعلام این خبر افزود: علی رغم میزان جرایم که از این حیث جزو استان های پروقوع محسوب می شویم با ثبت آمار کشفیات 5/101 درصدی در بین استان های دارای بیشترین پرونده سایبری، پلیس فتا آذربایجان شرقی مقام اول را در اختیار دارد. با وجود رشد جرایم سایبری شاهد کاهش آمار استانی هستیم وی اظهار داشت: این در حالی است که با وجود پیچیدگی و رشد روزافزون جرایم سایبری شاهد کاهش آمار استانی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته هستیم که بیانگر اهتمام خادمان و حافظان امنیت فضای سایبری
است.
افتخاری دیگر برای پلیس فتا آذربایجان شرقی
این مقام انتظامی افزود: بازه زمانی کشف پرونده های سایبری در استان آذربایجان شرقی زیر 10 روز است که 63 درصد کمتر از مقیاس زمانی مدنظر کشوری می باشد که افتخار دیگری برای پلیس فتا استان و صد البته نشانگر تلاش همکاران خستگی ناپذیر و همیشه آگاهم در عرصه مبارزه و عملیات پیشگیرانه است. سرهنگ محمودی در خصوص مهمترین جرایم سایبری استان اظهار داشت: هتک حیثیت و نشر اکاذیب کماکان در صدر جرایم اینترنتی است و برداشت اینترنتی غیرمجاز در رتبه دوم و مزاحمت های اینترنتی نیز در رتبه بعدی قرار دارند.
وی افزود: از عموم شهروندان عزیز استان به عنوان یک خدمتگزار تقاضا دارم به آنچه که در فضای مجازی نشر و پخش یا به اصطلاح بارگذاری کرده و دانلود یا آپلود می کنند، توجه داشته باشند چرا که بازار شایعات در این فضا داغ است.
کاربران از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی هوشیارانه تر استفاده کنند
وی اضافه کرد: دشمنان قسم خورده این مرزو بوم از فضای مجازی در راستای فریب افکار عمومی استفاده و اخبار کذب و متنوعی به دروغ تولید و محتواسازی می کنند تا بتوانند به
لایه های مختلف اجتماعی ما رسوخ و نفوذ یافته و ارزش ها و فرهنگ ما را نقطه هدف قرار دهند تا از این مسیر به ایجاد دلسردی مردم در فضای مجازی موفق شوند لذا تقاضا دارم همشهریان و هم استان های عزیز هوشیارانه تر از همیشه از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی استفاده کنند.
دکترین جدید پلیس فتا آذربایجان شرقی
این مقام موفق انتظامی خاطرنشان کرد: وظیفه پلیس ایجاد امنیت برای کاربران است و پلیس فتا استان آذربایجان شرقی با دکترین پیش روی خود، این فضا را فرصت مغتنمی برای همکاری در حوزه توسعه خدمات الکترونیکی به شهروندان در همه زمینه ها می داند.
دست قانون دیر یا زود یقه متخلفان سایبری را خواهد گرفت
رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه دست قانون دیر یا زود یقه متخلفان سایبری را خواهد گرفت، گفت: افرادی که در این فضا با سودجوئی سعی در بزهکاری سایبری دارند و انواع مزاحمت ها و جرایم را مرتکب می شوند، بدانند و آگاه باشند که پلیس فتا استان دارای کارکنان قسم خورده، ولایی، آماده، پرتوان، متخصص و همیشه بیدار است و به عنوان چشمان بیدار سایبری در رصد و برخورد با کسانی است که قصد ایجاد مزاحمت به خانواده های شریف و نجیب و پاک و زحمتکش و آبرومند دارند.
تخلفات صورت گرفته در بخش کسب و کار اینترنتی
سرهنگ محسن محمودی با اشاره به تخلفات صورت گرفته در بخش کسب و کار اینترنتی، تصریح کرد: در فضای مجازی به افرادی که در زمینه اقلام ممنوعه فعالیت دارند و مخصوصا در این ایام و چهارشنبه سوری پیش رو، با عرضه و فروش اقلام نامناسب اقدام به کلاهبرداری می کنند با جدیت کامل هشدار می دهم مراقب اعمال و رفتار غیرقانونی خود باشند.
فضای مجازی قابلیت های زیادی برای ایجاد شغل و کارآفرینی و حتی سرمایه گذاری دارد
وی افزود: فضای مجازی قابلیت های زیادی برای ایجاد شغل و کارآفرینی و حتی سرمایه گذاری دارد لذا توصیه ما این است که کاربران از این فضا در مسیر کسب و کار به طور صحیح استفاده کنند.
هشدارهای نوروزی پلیس فتا آذربایجان شرقی
وی با دعوت از شهروندان برای همکاری با پلیس فتا استان و اطلاع رسانی مردمی از طریق خط ارتباطی به شماره 2188756، پیشاپیش حلول سال نو را به هم استانی های عزیز تبریک گفت و افزود: از مردم عزیز می خواهم مواظب کلاهبرداری های اینترنتی در قالب و عناوین مختلفی همچون: خرید و فروش برخی از کالاهای دم عید، لینک های شارژ رایگان تلفن همراه، اقلام مورد استفاده در چهارشنبه سوری، هدایای نوروزی و ... باشند تا
گوشی های آنان به انواع ویروس ها و تروجان ها آلوده نشوند.
مواظب ویروس های جدید احتمالی در شبکه های اجتماعی باشید
وی اضافه کرد: نباید به کسانی که در فضای مجازی به شما پیشنهادات اغواکننده و طمع آلود می دهند پاسخی بدهید. نباید هر تصویر و فیلمی را در آستانه عید نوروز و تحت عناوین مختلف کلیک و دانلود کنید، باید مواظب ویروس های جدید احتمالی نیز در شبکه های اجتماعی باشید.
به پویش امر به معروف و نهی از منکر بپیوندید
سرهنگ محمودی با اشاره به پویش امر به معروف و نهی از منکر که به ابتکار پلیس فتا استان آذربایجان شرقی در بستر فضای مجازی، فعال و به کاهش یک درصدی جرایم سایبری نیز در همین مدت کوتاه منجر شده است، گفت: با توجه به استقبال چشمگیر خانواده ها، کاربران، جوانان و مردم عزیز استان، قصد داریم این پویش را در سال آینده نیز تداوم و قوت ببخشیم.
برنامه های پلیس فتا آذربایجان شرقی در سال 97
رئیس پلیس فضای تبادل و تولید اطلاعات ناجا استان افزود: عدم ارائه و اعلام رمز کارت های بانکی به دیگران و نیز حذف محتویات موجود در گوشی ها و گروه ها و یا حذف کانال هایی که محتوای مجرمانه دارند، دو پویش جدیدی هستند که در سال 97 آنها را عملیاتی و با همراهی و همکاری مردم شریف پی خواهیم گرفت. این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: همکارانم در پلیس فتا در طی سال جاری، مجاهدانه و بی ادعا، با صبوری و سعه صدر، تمام وقت و توام با دقت کافی و تعهد مثالزدنی، در خدمت مردم عزیز در اقصی نقاط استان بودند که شایسته می دانم از طریق رسانه شما به خانواده های این عزیزان درود بفرستم که چنین مردان پاکی را تربیت کرده اند، پدران و مادرانی که در دامان خود، چنین انسان های پاک و متخصصی را به جامعه معرفی کرده اند و این نعمت الهی – امنیت – را اینان با دستان پاک شان به مردم هدیه و تقدیم می کنند و به همسران صبور این دلیرمردان هم به نوبه درود می فرستم و قدردان هستم. از تعامل سازنده دستگاه قضائی، دادستان محترم، مسئولان سیاسی و امنیتی و انتظامی استان و نیز سایر نیروهای مسلح عزیز، سپاه عزیز و ارتش عزیز که انصافا در بحث مبارزه با جرایم سایبری، آگاه سازی های عمومی و ماموریت هایی که فراخور شرایط همان ماموریت بود، همکاری خوبی با پلیس فتا داشته و دارند، صداوسیما با تولید برنامه هایی که از پلیس فتا صورت داد، شهرداری تبریز که در بحث ارتقای اطلاعات و سواد سایبری شهروندان با پلیس فتا در تمامی مناطق چندگانه شهری همکاری کرد، از آموزش و پرورش که در بخش کوا ( کودک و اینترنت ) تعامل و همکاری تنگاتنگی اعمال کرد، در بحث مسائل مربوط به پدافند سایبر از مدیرکل پدافند سایبری استان و کارکنان این مجموعه که انصافا نقش سازنده ای داشتند بواسطه تعاملات فیمابین، از همکاری پلیس افتای استان و نهایتا از عموم مردم همیشه در صحنه استان و رسانه ها و اصحاب مطبوعات و بویژه فرماندهی محترم نیروی انتظامی آذربایجان شرقی که پلیس فتا استان را همیاری و همراهی کردند،صمیمانه تشکر و قدردانی می کنم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام