EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 26 آذر 1397   Monday 17 December 2018

سرمقاله

حرف حساب بخش خصوصی جواب ندارد

محمدصادق‌جنا ‌نصفت

فاطمه رنج‌اندیش
چندی پیش جان ویلیامز آهنگساز بزرگ هالیوود اعلام کرده است که قسمت بعدی «جنگ ستارگان» آخرین همکاری او با این فرنچایز (فیلم‌های دنباله‌دار و سریالی) پرطرفدار خواهد بود. او در جریان یک مصاحبه‌ رادیویی بیان کرد: «جی جی آبرامز در حال آماده کردن اپیزود جدید «جنگ ستارگان» است که آهنگسازی آن را برعهده دارم. این نهمین و آخرین بار خواهد بود و فکر می‌کنم دیگر برای من کافی است.» او همچنین تاکید کرد که علاقه شخصی‌اش به یکی از کاراکترهای جدید اپیزود نهم باعث شده است که همکاری در این قسمت نیز برایش جذاب باشد وگرنه «جنگ ستارگان» از نظر او تمام شده است. با همین بهانه نگاهی به روند تولید فرنچایز «جنگ ستارگان» و همکاری جان ویلیامز به عنوان یکی از بهترین‌های آهنگسازان سینمای هالیوود داشته‌ایم.
بهترین موسیقی متن سینمای آمریکا
جان تاونر ویلیامز متولد 1932 آهنگساز، رهبر ارکستر و پیانیست آمریکایی از سرشناس‌ترین چهره‌های دنیای موسیقی فیلم است. او در بیش از شش دهه متوالی صد فیلم سینمایی را تصنیف یا رهبری کرد. از جمله مشهورترین آثارش می‌توان به فیلم‌های سینمایی مانند «آرواره‌ها»، «جنگ ستارگان»، «سوپرمن»، «ای‌تی موجود فرازمینی»، «ایندیانا جونز»، «پارک ژوراسیک»، سه اپیزود نخست «هری پاتر» و «فهرست شیندلر» اشاره کرد. ویلیامز تا امروز 24 جایزه گرمی، 7 جایزه از آکادمی فیلم بریتانیا، 4 جایزه از گلدن گلوب، 5 جایز از آکادمی اسکار و آواردز دریافت کرده است. این آهنگساز در راستای 51 مرتبه کاندیداتوری جشن اسکار بعد از والت دیسنی بیشتری اسکار را از آن خود کرده است. شنیده می‌شود که استیون اسپیلبرگ بعد از همکاری با ویلیامز در فیلم «آرواره‌ها» او را به دوست و کارگردان هم‌عصرش جورج لوکاس معرفی کرد. چراکه لوکاس به‌دنبال آهنگسازی بود تا برای حماسه بلندپروازانه فضایی «جنگ ستارگان» موسیقی تصنیف کند. نتیجه این همکاری موفقیت بی‌سابقه‌ای را به دنبال داشت. به ادعای موسسه فیلم آمریکا اپیزود اول «جنگ ستارگان» بهترین موسیقی متن تاریخ سینما معرفی شد. ویلیامز از نخستین فیلم این مجموعه در سال 1977 «اپیزود اول: تهدید شبح»، «اپیزود دوم: حمله کلون‌ها»، «اپیزود سوم: انتقام سیت»، یک سرکش: داستانی از جنگ ستارگان، «اپیزود چهارم: امیدی تازه»، «اپیزود پنجم: امپراتوری ضربه می‌زند»، «اپیزود ششم: بازگشت جدای»، «اپیزود هفتم: نیرو برمی‌خیزد» و «اپیزود هشتم: آخرین جدای» تا اپیزود نهم در سال 2019 که فعلا بی‌نام است، آهنگسازی تمام قسمت‌ها را برعهده داشته است.
ریسک کمپانی فاکس نیوز نتیجه داد
زمانی که جورج لوکاس با فروش موفق فیلم دیوارنویسی آمریکایی، تصمیم گرفت تا رویای بلند پروازانه‌اش برای ساخت یک حماسه فضایی کلاسیک را جامعه عمل بپوشاند، شاید هیچ‌کس فکر نمی‌کرد «جنگ ستارگان» در تاریخ سینمای هالیوود و دنیا به عنوان یکی از پرفروش‌ترین‌ها ماندگار شود. لوکاس تقریبا به تمام استودیوهای هالیوود سر زد تا سرمایه‌گذاری فیلم را به عهده بگیرند اما آن‌ها معتقد بودند که درک داستان عجیب فیلم برای مخاطبان سخت است. در نهایت نظر مثبت اَلن لَد جونیور رئیس کمپانی فاکس قرن بیستم را جلب کرد. این همکاری در اواسط دهه هفتاد میلادی شکل گرفت که فیلم‌های علمی- تخیلی از مقبولیت چندانی برخوردار نبودند. در جریان این روند استودیو ویژه فاکس منحل شده بود و لوکاس مجبور شد شخصا استودیوی جلوه‌های ویژه خودش «نور و جادوی صنعتی» را افتتاح کند. همچنین برای بازنویسی فیلمنامه و طراحی بصری صحنه‌ها افرادی را استخدام کند تا به نتیجه مطلوب برسد.
جایگاه «جنگ ستارگان» در لیست پرفروش‌ها
همانطورکه پیش‌تر اشاره شد «جنگ ستارگان» از جمله فیلم‌های پرفروش تاریخ سینمای آمریکا است. نکته جالب توجه این است که اثر لوکاس در گونه‌های مختلف تقسیم بندی‌های که بر اساس آمار فروش اعلام شده، در صدر لیست قراردارد. در واقع به دلیل اثرات بلند مدت تورم و به طور مشخص افزایش قیمت بلیت‌های سینما فیلم‌های پر فروش به دو شیوه اعلام می‌شوند. به عنوان مثال بلیت یک دلار و 55 سنت در سال 1970 برابر 6 دلار و 68 سنت در سال 2004 است. البته با وجود اینکه تورم باعث شد موفقیت‌های فیلم‌های دهه 60 و 70 کمتر دیده شوند، فیلم‌هایی نظیر «جنگ ستارگان»، «سوپرمن» و «جیمز باند» همچنان در صدر قرار دارند، دیگر فیلم‌های دنباله‌دار با توجه به استانداردهای امروزه توان مالی رقابت با پرفروش‌ها لیست جدید را ندارند. ضمن اینکه اگر نرخ تورم را محاسبه کنیم «بر بادرفته» که برای 25 سال بیشترین فروش را داشته است، همچنان پر فروش‌ترین فیلم تاریخ سینما است. بر همین مبنا از جمله 10 فیلم پرفروش با قیمت روزکه در باکس آفیس منتشر شده، به ترتیب فیلم‌های «آواتار»، «تایتانیک»، «جنگ ستارگان»، «دنیای ژوراسیک»، «انتقام جویان»، «خشن»، «انتقام جویان: عصر آلترون»، «هری پاتر و یادگاران مرگ(پارت دوم)، جنگ ستارگان: «بازگشت جدای» و انیمیشن «ملکه یخی» هستند. همچنین 10 فیلم برتر با احتساب نرخ تورم به این قرار هستند: «بر باد رفته»، «آواتار»، «جنگ ستارگان»، «تایتانیک»، «اشک‌ها و لبخندها»، «ای.تی موجود فرا زمینی»، «ده فرمان»، «دکتر ژیواگو»، «آواره‌ها» و «سفید برفی و هفت کوتوله» آمارها نشان می‌دهد که بر مبنای سنت دیرین فیلم‌هایی در ژانرهای جنگی، موزیکال و درام‌های تاریخی مورد استقبال قرار می‌گیرند. با این حال فیلم‌های فرنچایز بهترین عملکردها را در قرن بیست و یکم داشته‌اند. با اینکه 5 اپیزود از«هری پاتر» و 6 اپیزود از «در اعماق زمین» در جدول پرفروش‌ها هستند اما «جنگ ستارگان» و «دزدان دریایی کارائیب» به دلیل فرنچایز بودن درآمد بیشتری دارند. همچنین در تاریخ سینما علاقه مستمری برای فیلم‌های ابرقهرمانان نظیر «بت‌من» و «سوپرمن» وجود داشته است. «آواتار» و «تایتانیک» نیز تنها فیلم‌های پرفروش تک قسمتی فهرست هستند. در بخش انیمیشن‌ نیز فیلم‌هایی نظیر «ملکه برفی»، «زوتوپیا» و «شیرشاه» به سرمایه‌گذاری «والت دیزنی» همچنین «در جستجوی نمو» و «اسباب‌بازی‌ها» به سرمایه‌گذاری «پیکسار» بهترین عملکرد را داشته‌اند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام