EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 22 آذر 1397   Thursday 13 December 2018

سرمقاله

چیستی گذار سعودی‌ها از محافظه‌کاری به سیاست خارجی تهاجمی

محمدرضا ستاری

عضو فراکسیون امید مجلس معتقد است اگر رئیس جمهوری برآمده از یک حزب باشد، چارچوب کاری او مشخص خواهد بود و قطعا از محلی برای تعهد به وعده ها تحت فشار و انگیزه قرار می گیرد.
قاسم میرزایی نیکو در گفت‌و‌گو با خانه ملت، با اشاره به تفسیری که قرار است شورای نگهبان از رجل سیاسی ارائه کند، گفت: در گذشته نیز تفسیری از رجل سیاسی برای شورای نگهبان وجود داشت که همان را اجرا می کردند اما این تفسیر به زمان و شرایط باز می گشت و هر زمانی به نوعی رجل سیاسی مورد تفسیر قرار می گرفت.
نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه اکنون شورای نگهبان به این جمع بندی رسیده اند که رجل سیاسی را جامع تر بررسی کند، عنوان کرد: تا کنون برای تفسیر رجل سیاسی بازی با کلمات صورت می گرفت در غیر این صورت تمام سال ها شورای نگهبان خودش این موضوع را مورد تفسیر قرار می داد. وی در ادامه با بیان اینکه اگر شورای نگهبان برای رجل سیاسی سن و تحصیلات و سایر چارچوب ها را قرار دهد خوب است، اظهار داشت: ضروری بود مقداری از تعداد ثبت نام های کاندیداتوری ریاست جمهوری ریزش کند لذا این تعیین چارچوب را باید شورای نگهبان با مشورت کسانی صورت دهد که کار پژوهشی می کنند و صرفا نظر خودشان را دخیل نکنند و تمام نظرات را ببینند. میرزایی نیکو ادامه داد: لازم است پایه احزاب در کشور جا بیفتد تا افراد در آینده و در دوران ریاست جمهوری به جایی پاسخگو باشند، برای مثال اگر عضویت کاندیداها در یک حزب ضروری شود، احزاب بر روی اشخاص به نتیجه می رسند و در نهایت رئیس جمهور آینده به یک حزب و جریان خود وامدار خواهد بود و به راحتی نمی تواند به وعده های خود عمل نکند و انگیزه مند نیز خواهد شد.
عضو فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز در بسیاری از کشورها شیوه به این منوال است که روسای جمهور باید حتما برآمده از یک حزب باشند تا چارچوب کاری آنها مشخص باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام