EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 22 آذر 1397   Thursday 13 December 2018

سرمقاله

چیستی گذار سعودی‌ها از محافظه‌کاری به سیاست خارجی تهاجمی

محمدرضا ستاری

شاید اسکاتلندی ها هرگز 13 مارس را فراموش نکنند. در این روز در سال 1996 در «دان بلینDunblane» شانزده کودک و معلمشان در یک مدرسه ابتدایی (دبستان) براثر تیراندازی یک فرد کشته شدند. اسکاتلندی ها می گویند تا زمانی که سالروز این فاجعه را برگزار کنیم، یادآوری آن باعث می شود که از تکرارش جلوگیری شود.
در آن روز (در سال 1390 هجری خورشیدی؛ مصادف با 23 اسفند) یک مرد 43 ساله به نام توماس وات هامیلتون Thomas WatHamilto- متولد شهر گلاسکو ـ قبلا مربی پیشاهنگی و در عین حال یک دکاندار وارد آن دبستان شد و با 4 تپانچه که با خود داشت به سوی یک آموزگار و 31 کودک شلیک کرد که 16 کودک و آموزگار کشته و 15 تن دیگر مجروح شدند. توماس وات سپس یک گلوله به مغز خود شلیک و خودکشی کرد.
از آنجا که توماس وات از خود، یادداشت باقی نگذارده و قبلا درباره قصد خود با کسی سخن نگفته، انگیزه او از کشتار کودکان روشن نشده است. برخی گفته اند که ورشکست شدن دکانش باعث تخریب روحیه او شده بود و گروهی نیز اشاره کرده اند که او از پسران نوجوان دلخوری داشت. البته این اتفاق در اسکاتلند رویدادی بسیار دلخراش و شوکه‌کننده بود که تا سال‌ها بعد از آن نیز محل بحث و مجادلات و گفت‌وگوهای فراوان شد. اما بسیاری بر این باورند که نتیجه عملگرایی در ساختارهای اقتصادی لیبرالیستی می‌تواند عاملی جدی برای بروز چنین مشکلات و مسائلی شود. مسائلی که بسیاری از بنیان‌های استوار و منطقی تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی جمعی و فردی را به چالش می‌کشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام