EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 01 بهمن 1397   Monday 21 January 2019

سرمقاله

معیشت محور و فرهنگ مهجور در بودجه ٩٨

سیده فاطمه ذوالقدر

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری عاملان قتل عمدی خبر داد که قصد داشتند تا به شیوه ایجاد تصادف ساختگی و فرار از صحنه جنایت، مانع از کشف جنایت خود شوند.
به گزارش مهر، سرهنگ کارآگاه حمید مکرم در توضیح نحوه تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع فوت مشکوک عنوان کرد: ساعت ۲۱ مورخه 29تیرماه امسال و از طریق مرکز فوریت‌های پلیسی۱۱۰ به کلانتری۱۶۹ مشیریه اعلام شد که یک خودرو پژو۲۰۶ سفیدرنگ پس از تصادف با یک عابرپیاده از محل متواری شده؛ با حضور ماموران کلانتری در محل و اعلام خبر فوت «اکبر.ف» ۶۵ساله به علت شدت جراحات ناشی از تصادف، پرونده مقدماتی با موضوع فوت مشکوک تشکیل و جهت رسیدگی در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.
معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس پایتخت با اشاره به شناسایی خودرو۲۰۶ متواری شده از صحنه جنایت از میان بیش از ۵۷۰۰خودرو مشابه عنوان کرد: کارآگاهان اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ با بررسی اظهارات دو شاهد صحنه تصادف و همچنین تصاویر به‌دست آمده از دوربین‌های مداربسته، در حالی موفق به شناسایی تصویر خودرو۲۰۶ سفیدرنگ متواری شده از صحنه جنایت شدند که امکان شناسایی هویت مالک ۲۰۶ از طریق تصاویر دوربین‌های مداربسته وجود نداشت، با این وجود و با انجام اقدامات ویژه پلیسی، کارآگاهان با همان اطلاعات بسیار اندک به‌دست آمده از خودرو۲۰۶، سرانجام موفق به شناسایی خودرو۲۰۶ به شماره پلاک ایران ۳۳/*** ن ۹۶ شدند.
سرهنگ حمید مکرم در ادامه توضیحات این پرونده گفت: همزمان و با توجه به اظهارات خانواده متوفی، کارآگاهان اداره دهم ویژه قتل پلیس اطلاع پیدا کردند که حدود ۱۳سال پیش، افرادی ناشناس با سندسازی اقدام به ساخت‌وساز غیرقانونی در ملک متعلق به متوفی در منطقه مشیریه کردند که با طرح شکایت این شخص در مراجع قضایی، نهایتا این افراد از سوی دادگاه و طی حکم قطعی محکوم به بازپس دادن ملک و همچنین پرداخت جریمه چند میلیاردی به متوفی شدند.
سرهنگ مکرم افزود: با شناسایی مالک خودرو ۲۰۶ سفیدرنگ به نام مجید.ش ۴۷ساله در منطقه مشیریه، این شخص روز چهارشنبه مورخه 16 اسفند 96 دستگیر و به اداره دهم ویژه قتل منتقل شد. وی در اظهارات اولیه مدعی شد که هیچ شناخت و آشنایی با متوفی ندارد و در ادامه نیز منکر هرگونه تصادف با خودرو۲۰۶ شخصی‌اش در طول یک ماه گذشته شد.
سرهنگ مکرم با اشاره به شناسایی دومین متهم در این پرونده عنوان کرد: در ادامه رسیدگی به پرونده و با توجه به شواهد و دلایل ارائه شده از سوی کارآگاهان، نهایتا متهم اصلی پرونده لب به اعتراف گشود و ضمن اعتراف صریح به رانندگی خودرو۲۰۶ در زمان ارتکاب جنایت به شیوه ایجاد تصادف ساختگی(صوری)، شخص دومی را نیز به عنوان همدست خود به نام جعفر.م ۴۵ساله معرفی کرد که این شخص نیز در همان تاریخ دستگیر و پس از انتقال به اداره دهم، در همان مراحل اولیه تحقیقات صراحتا به معاونت در جنایت اعتراف کرد.
اعترافات متهم اصلی پرونده
متهم اصلی پرونده در اعترافاتش به کارآگاهان گفت: پس از صدور رای دادگاه تصمیم به گرفتن انتقام گرفتم. با همدستی یکی از همسایگان خود به نام جعفر.م -مالک یکی از واحدهای ساختمان متوفی- اقدام به طراحی نقشه[جنایت] به شیوه ایجاد تصادف ساختگی گرفتیم؛ [شب جنایت]، حدود نیم ساعت قبل از تصادف در محدوده مغازه متوفی حاضر شدیم، به محض خارج شدن متوفی از مغازه وی را تعقیب کردیم، ناگهان متوفی در میانه راه با جدول خیابان تصادف کرد و برای بررسی میزان خسارت تصادف از ماشین شخصی(خودرو مزدا ۳) پیاده شد، در همین لبحظه سرعت ماشین را زیاد کرده، به سمت متوفی حرکت کرده و به شدت با ماشین به او کوبیده و پس از آن به سرعت از محل دور شدیم. سرهنگ کارآگاه حمید مکرم، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، گفت: با توجه به اعترافات صریح متهمان و صدور قرار بازداشت موقت از سوی بازپرس شعبه سوم دادسرای ناحیه ۲۷ تهران، متهمان جهت انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام