EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 03 خرداد 1398   Friday 24 May 2019

سرمقاله

ترامپ در این ژست هم قابل اعتماد نیست

محمدرضا ستاری

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان که در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و بنا بر دعوت خواجه محمد آصف وزیر خارجه پاکستان به این کشور سفر کرده است، روز گذشته با جمعی از مقامات پاکستانی دیدار و گفت وگو کرد. ظریف در این سفر سه روز علاوه بر دیدار با نخست وزیر و همتای خود، با مقامات عالی رتبه پاکستانی از جمله وزیر کشور، رئیس مجلس و فرمانده ارتش این کشور دیدار کرده و درباره گسترش هر چه بیشتر روابط دوجانبه در همه زمینه های مورد علاقه گفت و گو و تبادل نظر می کند. تلاش برای تسهیل و ایجاد زمینه های لازم در راستای گسترش روابط اقتصادی و تجاری دوجانبه، به ویژه بخش های خصوصی دو کشور از اهداف این سفر عنوان شده است.
تاکید بر همکاری‌های مشترک میان ایران و پاکستان
در همین رابطه، وزیر خارجه کشورمان در دیدار با خواجه محمد آصف وزیر خارجه پاکستان بر تقویت همکاری های مشترک سیاسی و اقتصادی تاکید کرد. ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در این ملاقات گفت: ایران و پاکستان به عنوان دو کشور دوست و همسایه و دارای مرزهای مشترک ، ضرورت دارد در خصوص تضمین امنیت مرزهای دو کشور و جلوگیری از عملیات تروریست ها همکاری قوی داشته باشند.
وزیر امورخارجه پاکستان نیز بر توسعه مناسبات سیاسی و به ویژه اقتصادی تاکید کرد و گفت: آمادگی داریم در زمینه های مختلف سیاسی و اقتصادی همکاری داشته باشیم و خواهان مرزهای با ثبات برای دو کشور هستیم.
طرفین همچنین در خصوص کمک به پروسه صلح در افغانستان،توسعه همکاری های بانکی، انرژی، اعلام آمادگی ایران برای تامین برق مورد نیاز پاکستان، همکاری و ارتباط بین بنادر چابهار و گوادر ، توسعه بازارهای مرزی و موضوعات بین المللی، و موضوعات جهان اسلام ،ایجاد تسهیلات بیشتر توسط ایران برای زائران پاکستانی حرم امام رضا (ع) ، همکاری های چند جانبه به ویژه اقتصادی با هدف کمک به ثبات و ایجاد صلح در منطقه، مبارزه با تروریسم و گروه‏های افراطی و قاچاق مواد مخدر گفت و گو و تبادل نظر کردند.
ظرفیت‌های زیاد همکاری میان تهران و اسلام‌آباد
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان پیش از این در بدو ورود به اسلام‌آباد در جمع خبرنگاران با تشریح اهداف سفر خود اظهار داشت: این سفر در ادامه گفت و گوهای بسیار خوبی که طی چند سال گذشته بخصوص ماه های گذشته در سطوح عالی سیاسی و نظامی بین دو کشور برقرار شده، انجام می شود، همچنین در این سفر هیات همراه عالی رتبه سیاسی و اقتصادی نیز به اسلام آباد سفر کرده اند. ظریف با تشریح برنامه های پیش بینی شده در سفر خود به پاکستان تصریح کرد: امیدواریم که در اسلام آباد و کراچی بتوانیم نشست‏های خوبی داشته باشیم، در اسلام آباد جلسات مختلف سیاسی و نشست اقتصادی و در کراچی نیز یک جلسه اقتصادی داریم که امیدواریم بخش خصوصی ایران بتواند در این سفر شریکان خود را بیشتر شناخته و بازرگانانی که پیش از این ارتباطاتی داشته اند نیز، بتوانند همکاری های خود را گسترده تر کرده و زمینه برای ارتباط بیشتر فراهم شود. به گزارش ایرنا، ظریف در ادامه سخنانش با اشاره به افزایش قابل توجه میزان مبادلات تجاری دو کشور طی سال های گذشته، گفت: هنوز ظرفیت های بیشتری در این بخش داریم.
ظریف همچنین تاکید کرد: به دنبال توسعه و بهبود روابط بانکی، تسهیلات تعرفه های ترجیحی و تجارت آزاد دوجانبه بین ایران و پاکستان هستیم.
ایران در انتظار پاسخ مثبت دوستان پاکستانی
وزیر خارجه کشورمان در ادامه برنامه‌های روز گذشته خود در پاکستان در همایش بازرگانی ایران - پاکستان گفت: ایران در خصوص افزایش همه جانبه مناسبات با این کشور همسایه از جمله روابط تجاری واقتصادی ، با تمام توان وارد عرصه شده و در انتظار پاسخ مثبت دوستان پاکستانی است.
وی افزود: مایلم مجددا اعلام کنم ما همچنان آماده ایم تا نیازهای انرژی پاکستان از جمله در زمینه نفت، گاز و برق را در هر حجمی از نیاز در اسرع وقت تامین کنیم. در راستای عمل به تعهدات خود در زمینه قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان ما بیش از دو میلیارد دلار برای احداث این خط لوله تاکنون هزینه کرده ایم از این رو منتظر اقدامات عملی از سوی دوستان پاکستانی جهت عمل به تعهداتشان در قرارداد خط IP هستیم. وزیر خارجه کشورمان گفت: پاکستان هشتمین مقصد صادراتی ایران در 10 ماه گذشته بوده است و حضور هیات بلند پایه اقتصادی متشکل از بخش خصوصی در این سفر حاکی از عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای توسعه بیش از پیش مناسبات بازرگانی میان دو کشور دوست و برادر پاکستان است.
ظریف در مورد مناسبات اقتصادی و تجاری ایران و پاکستان گفت: با توجه به هدف گذاری مقامات عالی دو کشور در سال 2016 برای رساندن مبادلات بازرگانی دوجانبه تا سقف 5 میلیارد دلارطی پنج سال ،باید تلاش های مضاعفی برای دستیابی به این راهبرد از سوی دو طرف صورت گیرد . وی افزود: حجم روابط تجاری ایران وپاکستان برغم روند افزایشی قابل تحسین نسبت به ظرفیت‏ها و توانمندی‏های موجود در دو کشور به مراتب می تواند بیش از این افزایش یابد که البته مهمترین عامل عدم بهره گیری از این ظرفیت فقدان مراودات بانکی میان دو کشور است از این رو مهمترین اولویت در مبحث توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور، می‏بایست برقراری روابط بانکی میان دوکشور باشد . ظریف یادآور شد: به رغم تمامی موانع و مشکلات همچون عدم روابط بانکی و برخی مشکلات گمرکی،حجم مبادلات اقتصادی از (860 میلیون دلار) در سال 2015 ،با رشد 35 درصدی در سال 2016به (یک میلیارد و 160 میلیون دلار) و در نه ماهه اخیر با رشد 50 درصدی به 982 میلیون دلار رسید.
ظریف افزود: این افزایش حاکی از ظرفیت قابل ملاحظه و وجود پتانسیل های متعدد در حوزه همکاری‏های بازرگانی دو کشور است که در صورت برقراری روابط بانکی و دستیابی به موافقتنامه تجارت آزاد (FTA ) حجم مبادلات تجاری دو کشور به مراتب چشمگیرتر خواهد شد.
وزیر خارجه کشورمان گفت : ایران از پیوستن به هر طرحی از جمله طرح کریدور اقتصادی چین-پاکستان(CPEC)که موجب افزایش رفاه مردم و منطقه ای که در دهه های اخیر دچار فجایعی همچون جنگ های تحمیلی و تنش های فرقه ای بوده، استقبال می‏کند . ظریف افزود: ایران با توجه به موقعیت ژئواستراتژیک و ژئواکونومیک خود در منطقه می تواند نقطه اتصال کریدوراقتصادی چین – پاکستان به بازار عظیم آسیای میانه،روسیه وقفقاز و به تبع آن اروپا بوده و عاملی برای تقویتCPEC باشد.
وی تصریح کرد: پیوستن ایران به این طرح، به موضوع مکمل یکدیگر شدن بنادر گوادر و چابهار کمک خواهد کرد و دیگر کسی به این بنادر به عنوان دو بندر رقیب نخواهد نگریست. ضمن آنکه بار دیگر در همینجا اعلام می کنم که ما از هر گونه حضور و مشارکت سرمایه گذاران و شرکت‏های پاکستانی در منطقه آزاد چابهار استقبال می کنیم.
روابط اقتصادی از مرز میلیارد عبور کرده است
وزیر خارجه پاکستان نیز در این همایش از پیشنهاد وزیر امور خارجه ایران برای تقویت همکاری های تجاری بین تهران و اسلام آباد استقبال کرد و گفت: دولت پاکستان در تلاش است که همکاری های بین اتاق های بازرگانی دو کشور را تقویت کند. وی با بیان اینکه دو کشور همسایه دارای روابط تاریخی و مرز طولانی هستند ؛ افزود: برای تقویت همکاری های تجاری بین ایران و پاکستان به ایجاد فضای سازگار، تقویت ارتباطات و بهبود تعاملات مجامع تجاری دو کشور نیاز مبرمی وجود دارد. وی گفت: در دو سال اخیر روابط تجاری بین دو کشور برادر به صورت چشمگیری بهبود یافته به طوریکه از مرز میلیارد عبور کرده است و دو کشور تلاش می کنند که این همکاری ها را به حجم تعیین شده 5 میلیارد دلار برسانند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام