EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 26 آذر 1397   Monday 17 December 2018

سرمقاله

حرف حساب بخش خصوصی جواب ندارد

محمدصادق‌جنا ‌نصفت

شاید برخی بریتانیایی‌ها نام فورد F-150 را نشنیده باشند و البته هم نمی‌توان این افراد را بازخواست کرد چرا که این پیکاپ فوق‌العاده محبوب اصلاً در این کشور عرضه نشده و احتمالاً هرگز هم در این بازار عرضه نخواهد شد؛ اما در آمریکا اوضاع کاملاً بسیار متفاوت بوده و حرف اول را در این بازار بزرگ F-150 می‌زند. این خودرو برای اولین بار در سال 1948 وارد بازار شده و از نظر جذابیت تجاری همانند فورد فیستا در اروپا است.
اما نسخه رپتور این پیکاپ با آن نام زیبای خود چیز دیگری است! F-150 رپتور خودرویی خاص‌تر است. فورد F-150 رپتور همانند پورشه 911 GT3 RSR در خانواده خود بوده و توسط بخش تازه تاسیس فورد پرفورمنس ساخته و پرداخته می‌شود. این غول بی شاخ و دم یک خودروی فوق‌العاده جذاب برای راندن است! نیروبخش خودروی موردبحث پیشرانه 6 سیلندر 3.5 لیتری توئین توربویی است که مشابه نسخه بکار رفته در فورد GT بوده اما قدرت آن کمتر شده است. البته گشتاور قلب تپنده رپتور بیشتر بوده و آن را در دورهای پایین‌تری ارائه می‌کند بنابراین این پیکاپ در خط مستقیم کاملاً سریع بوده و با هیچ‌کسی شوخی ندارد. فورد شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت پیکاپ دوست‌داشتنی خود را اعلام نکرده اما حدس می‌زنیم در حد 5 ثانیه باشد.
F-150 رپتور همچنین کمی سبک‌تر از نسخه عادی بوده و این امر به لطف سود بردن از پانل‌های بدنه آلومینیومی حاصل شده است. همچنین سیستم چهار چرخ محرک نیز به گونه‌ای تنظیم شده تا رپتور در عبور از موانع گوناگون مشکلی نداشته باشد. اگر فکر می‌کنید تنها لندروور می‌تواند به مکان‌هایی برود که دیگر خودروها از رفتن به آنجا عاجزند بهتر است دوباره فکر کنید! سیستم تعلیق با بازه حرکتی بیشتر و دامپرهای بهتر تضمین کننده توانایی‌های آفرود غیرقابل‌رقابت رپتور در مقایسه با خودروهای تولیدی بوده و البته سیستم چهار چرخ محرک قابل انتخاب نیز داستان دیگری است. شما می‌توانید این خودرو را با فشردن یک دکمه به حالت تک دیفرانسیل درآورده و در صورت خاموش کردن کنترل کشش نیز با چشمان خود شاهد تبدیل شدن F-150 رپتور به یک مرسدس-ای ام جی C63 خواهید بود. هر دکمه و سوئیچ نصب شده در کابین این پیکاپ 5 برابر بزرگ‌تر از حد موردنیاز بوده و ابعاد کنسول مرکزی نیز به گونه‌ای است که می‌توانید روی آن زندگی کنید!
اما رپتور سریع بوده و به‌طور سورپرایز کننده‌ای هم تواناست. اگر فضایی برای رسیدن به محدودیت‌های این خودرو پیدا کنید قطعاً به این موارد پی خواهید برد. بله فرمان برای چنین خودرویی کمی مبهم بوده اما خب بخشی از این مورد نیز به لاستیک‌های ویژه مربوط می‌شود. رپتور خودرویی پایدار، سریع و چسبنده بوده و از این نظر هیچ کمبودی ندارد. به عنوان نتیجه در صورتی که بتوانید فضای کافی پیدا کنید خواهید توانست از این خودرو نهایت لذت را ببرید. رپتور به گونه‌ای شما را جذب می‌کند که هیچ خودروی اروپایی دیگر نخواهد توانست شما را آن‌طور سرگرم نماید. همچنین کابین 4 نفره این خودرو اگرچه کمی عجیب بوده اما جذاب بوده و قطعاً نظر شما را به خود جلب خواهد کرد. اما مشکلی که در بریتانیا وجود دارد یک‌چیز کاملاً ساده است: F-150 رپتور برای حضور در خیابان‌های این کشور کاملاً بزرگ حس می‌شود. در هر حال یک نکته را بگوییم و آن هم اینکه اگر یک گاراژ بزرگ دارید قطعاً رپتور لیاقت پارک شدن در آن را دارد و این موضوع هیچ ربطی به وضع مالی و طرز نگاه به این‌گونه خودروها ندارد.
فورد F-150 رپتور برای بریتانیا و اصولاً جاده‌های اروپا بسیار بزرگ و بسیار دست‌نیافتنی است؛ اما خب رپتور هنوز هم یک رپتور بوده و عملکرد آن کاملاً باعث تعجب و شگفتی شما خواهد بود. رپتور همان خودرویی است که از بخش فورد پرفورمنس انتظار دارید. ترکیب شاسی چهار چرخ محرک با پیشرانه فورد GT باعث ایجاد یک هیولای کاملاً دوست داشتنی و توانا شده است.
منبع: پدال (pedal.ir)


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام