EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 01 شهریور 1398   Friday 23 August 2019

سرمقاله

عیدی برای زدودن ناهنجاری‏ها و تهدیدها

سیده فاطمه ذوالقدر

علی آهنگر*
از دید کارشناسان نظامى، حمله شب گذشته آمریکا و هم پیمانانش به سوریه فاقد هر گونه ارزش نظامى است. حمله اى که کارشناسان آن را بى رمق، نمادین و تاکتیکى ارزیابى کردند. دونالد ترامپ در آخرین توییت خود ابراز داشت < ماموریت انجام شده است>. ماموریتى که از سوى شاهزاده سعودى با هزینه چهار میلیارد دلار به عهده ترامپ و هم پیمانانش گذاشته شد.
حمله سحرگاه روز شنبه که از ساعت ٣/۵۵ دقیقه به وقت محلى آغاز شد به مدت ۵۵ دقیقه به طول انجامید و بین ١٠٠ تا ١٢٠ موشک از سوى کشتى ها و جنگنده هاى آمریکایى و ائتلاف فرانسوى، انگلیسى به سمت مواضع و اهداف از پیش اعلام شده اى در سوریه شلیک شد.
آمریکایى ها به شدت و دقت هر چه تمامتر مراقب بودند تا حملات متوجه مواضع ایران و روسیه نشود. اهداف از پیش اعلام شده موجب گشت تا حملات هیچ گونه تلفات جانى در پى نداشته باشد.
این حملات موشکى هر چند که از دیدگاه نظامى فاقد ارزش بوده و هیچ پیروزی براى طرف حمله کننده قلمداد نمى شود، اما یک بازنده و یک برنده بزرگ در این میان پدید آورد. بازنده بزرگ حملات موشکى شب گذشته آمریکا و متحدانش کسى نبود جز شاهزاده بلند پرواز سعودى.
شاهزاده سعودى که با چمدان‌هایى پر از پترو دلار روزهاى متمادى در آمریکا و فرانسه سکنا گزیده بود، و علیه ایران و سوریه رجز خوانى هاى بلندى به راه انداخته بود، با پذیرش هزینه حضور و حمله آمریکا در سوریه انتظار داشت اتفاقى بیرون از حد تصور براى منزوى سازى ایران در منطقه با حملات آمریکاییان رخ
دهد.
ولى حمله محدود و از پیش هماهنگ شده آمریکا و متحدانش به اهدافى در سوریه نشان داد که هنوز عقلانیت بر تصمیم سازى هاى بین المللى حاکم است و دلارهاى سعودى نمى تواند راه عقلانیت را منحرف سازد. این دلارها تا آنجایى کاربرد دارد که بتواند سودى بدون ریسک براى آمریکا پدید آورد.
بازنده حملات سحرگاه شنبه به سوریه، یعنى شاهزاده جوان سعودى از این پس با واقعیت هاى عالم سیاست بیش از پیش آشنا خواهد شد. او راه دیگرى را در پیش خواهد گرفت.
راهبرد آینده سعودى ها در منطقه چیزى نخواهد بود جز پذیرش واقعیت ها و در پیش گرفتن سازش با قدرت بزرگ منطقه اى یعنى ایران.
اما حملات روز شنبه آمریکا و دو هم پیمانش به سوریه یک پیروز بزرگ منطقه اى هم داشت. پیروز حملات تاکتیکى و بى رمق آمریکا به سوریه، در منطقه کسى نبود جز ایران. ایران حالا مى تواند بر قدرت موشکى و توانمندى منطقه ایش بیش از پیش تاکید کند.
از نظرگاه سیاسى، حالا موقع آن فرارسیده است تا بى نتیجه بودن رجز خوانى هاى شاهزاده جوان از طرق دیپلماتیک به او گوشزد شود. به شاهزاده تفهیم شود که براى تامین امنیت خود راهى جز بازگشت به قدرت‏هاى تعیین کننده منطقه اى ندارد. شاهزاده باید دریابد که امنیت خلیج فارس و کشورهاى این حوزه در همین منطقه و با تفاهم و تعامل با ایران امکان پذیر خواهد بود.
حالا وقت ماهى گرفتن دیپلماسى ایرانى از آب گل آلوده شده روابط غرب با عربستان سعودى فراهم شده است. به هیچ روى نمى توان لبخند یخ زده بن سلمان پس از اعلام و تاکید فرانسه، انگلیس و سپس آمریکا از پایان حمله به سوریه را تجسم نکرد.
واکنش هاى شتاب آلود رهبران فرانسه و انگلیس پس از پایان حملات ۵۵ دقیقه اى به سوریه چیزى جز این نبود که بگویند هیچ حمله دیگرى را در برنامه ندارند و این همه آن چیزى بود که روزها با تبلیغات رسانه اى از آن هیولایى براى نابودى سوریه ساخته بودند. ایران که قصد رویارویى نظامى با کشور مسلمان عربستان را ندارد، حالا مى تواند چتر دیپلماسى و عقلانیت خود را بر سر این کشور و متحدانش با درایت و اندیشمندی بگشاید.
*روزنامه نگار


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام