سرمقاله

معنای سکوت چین

جلال خوش چهره

افسردگی همچون هیولایی درون ما کمین می‌کند تا افکار و انرژی ما را تسخیر و زندگی را به کام ما تلخ کند. افسردگی اغلب پنهان و غیر‌قابل تشخیص است. کسی که از افسردگی پنهان رنج می‌برد اگرچه همواره با هیولای درون خود درگیر است اما این مساله در ظاهر عیان نیست. گاهی کسانی که دچار افسردگی هستند مشکلات خود را از دوستان، خانواده و نزدیک‌ترین همدم خود پنهان می‌کنند. ممکن است آنها در مقابل شما لبخند به لب داشته باشند اما در درون خود در حال غرق شدن هستند.
این تصور که افراد مبتلا به افسردگی همیشه غمگین به نظر می‌رسند یا شخصیت افسرده‌ای دارند کاملا اشتباه است. افسردگی چیزی بیشتر از یک حالت روحی است. افراد افسرده اغلب یاد می‌گیرند که حالت خود را تغییر دهند و گاهی به نظر می‌رسد که آنها شادترین کسانی هستند که در زندگی خود دیده‌اید. این مساله در حقیقت به دلیل آن است که این افراد فارغ از آنچه که در درون‌شان می‌گذرد، تلاش می‌کنند در ظاهر چهره‌ای مثبت از خود نشان دهند. آنها مایل نیستند دیگران را درگیر مشکل خود کنند، حتی اگر به این ترتیب مجبور باشند رنج خود را پنهان کنند و در تنهایی غرق شوند.
چستر بنینگتون خواننده مشهور گروه لینکین پارک از کسانی بود که از افسردگی پنهان رنج می‌برند. طبق گفته‌های همسرش تالیندا، بنینگتون تنها ۳۶ ساعت پیش از خودکشی، با فرزندانش بازی می‌کرد و لحظات شادی با آنها داشت. تالیندا حتی در حساب توییترش ویدئویی از آخرین لحظات زندگی بنینگتون منتشر کرد. با وجود افسردگی پنهان ممکن است همه چیز عادی به نظر برسد تا آنکه دیگر به قدری دیر می‌شود که کاری نمی‌توان کرد.
اگر کمک مناسبی به شخص افسرده صورت گیرد افسردگی قابل درمان خواهد بود. روان درمانی، استفاده از داروها و حتی صحبت با خانواده و دوستان می‌تواند به فرد مبتلا در مقابله با رنج خود کمک کند. با این حال، کسانی که از افسردگی پنهان رنج می‌برند اغلب عادت‌هایی در سبک زندگی خود دارند که به آنها کمک می‌کند رنج خود را تسکین ببخشند. این کار می‌تواند هر چیزی باشد؛ از موسیقی و ورزش گرفته تا رانندگی، پیاده‌روی، حمام کردن یا خوابیدن. آنها این کار را انجام می‌دهند تا خود را از غرق شدن در احساسات‌شان نجات دهند.
بدن انسان به خواب و تغذیه نیاز دارد و هر دو از عوامل اساسی در حفظ سلامتی هستند. ذهن انسان قادر است این دو عامل را کنترل کند اما افسردگی این توانایی را از بین می‌برد و در فرد نوعی احساس خفگی ایجاد می‌کند. این مساله باعث می‌شود چنین افرادی در خواب و تغذیه خود افراط کنند چون با این کار احساس می‌کنند قادرند دست‌کم کنترل چیزهایی را در زندگی خود دوباره به دست گیرند. عکس این مساله یعنی بی‌خوابی یا بی‌اشتهایی هم ممکن است.
کسانی که از افسردگی پنهان رنج می‌برند مشکلات زیادی در روابط عاطفی خود دارند. این افراد همواره از اینکه باعث دردسر محبوب‌شان شوند ترس دارند. آنها تصور می‌کنند اگر شریک عاطفی‌شان را وارد زندگی خود کنند و به آنها اجازه دهند مشکلات‌شان را ببینند، شریک عاطفی‌شان آنها را ترک خواهد کرد. اگرچه در مواردی افراد به دلیل فشار بیش از اندازه‌ای که بر آنها است رابطه عاطفی خود را بر هم می‌زدند، اما این مساله تقصیر آنها نیست. با این وجود، فرد مبتلا احساس می‌کند ترک شده است.
افسردگی پنهان می‌تواند گریبانگیر هر کسی شود. تاریخ نشان می‌دهد هنرمندان و موسیقیدان‌های مشهور و حتی رهبران دنیا دچار این مشکل بوده‌اند. کسانی که به افسردگی مبتلا هستند با وجوه منفی و مثبت احساسات خود درگیر هستند. اگرچه بسیاری از ما خود واقعی این افراد را نمی‌توانیم ببینیم، اما ممکن است آنها توانایی‌هایی داشته باشند که فراتر از تصور ما است. شاید آنها زیر بار سنگین احساسات‌شان در رنج باشند اما قادرند از میان سایه‌های تیره و تار احساسات‌شان، زیبایی را به تصویر بکشند.
همه ما در زندگی خود هدفی داریم و با گذشت زمان مایلیم بدانیم که آیا در مسیر درست قرار گرفته ایم. اینکه عزیزان‌مان موفقیت های حال حاضر زندگی‌مان را تایید کنند اتفاق خوبی است. متاسفانه، اشخاص افسرده به سختی می‌توانند از خود درونی‌شان رضایت داشته باشند. احساس پوچی و ترس به آنها انگیزه می‏دهد بیش از دیگران به دنبال یافتن هدف حقیقی‌شان باشند. این مساله به دلیل آن است که آنها همواره به دنبال شادی هستند.
افرادی که از افسردگی رنج می‌برند همیشه به دنبال عشق و محبت هستند. با این حال، وقتی متوجه می‌شوند از هر نظر بی‌نقص نیستند، از خواسته خود به کلی امتناع می‌کنند. چون اگر به دیگران نشان دهند که بی‌نقص نیستند به این ترتیب آسیب‌پذیری آنها و آنچه که ضعف خود می‌دانند برای دیگران آشکار خواهد شد. علاوه بر این، کسی که دچار افسردگی است، می‌داند که چه موادی را وارد بدنش می‌کند. مشروبات الکلی برای چنین افرادی آرامش‌بخش هستند، در حالی که کافئین و قند آنها را سرحال می‌کنند. همچنین آنها می دانند کدام داروها بیشترین تاثیر را بر آنها دارند، چون تغییر افکارشان به آنها کمک می‌کند رنج خود را از یاد ببرند.
مقابله با افسردگی کار دشواری است. بسیاری از افراد مبتلا برای تسکین رنج‌شان به خود آسیب می‌زنند. اگر تا به حال قصد داشته‌اید به خود صدمه بزنید، باید فورا به دنبال کمکی برای حل مشکل خود باشید. با این کار تنها به جسم خود آسیب نمی‌زنید، بلکه نزدیکان شما هم از این مساله آسیب خواهند دید. خودزنی همیشه با درد همراه نیست. این کار می‌تواند به سادگی حذف صبحانه یا شام از برنامه روزانه باشد. این افراد اغلب توجیه‌هایی برای کار خود دارند که به اندازه کافی مجاب‌کننده است و باعث می‌شود اطرافیان‌شان متوجه مشکل اصلی نشوند.
نکته‌ای که لازم است در مورد افسردگی بدانیم آن است که افراد مبتلا به افسردگی همواره احساس تنهایی می‌کنند. آنها به عشق و پذیرش دیگران نیاز دارند تا به آنها در غلبه بر هیولای درون‌شان کمک کند. این فرآیند دشواری‌های زیادی دارد اما شاید بتوانید با کمکی اندک زندگی آن عزیزان یا نزدیکان‌تان را که دچار این مشکل هستند نجات دهید. اما کسانی که خود دچار افسردگی هستند باید احساسات‌شان را با عزیزان‌شان در میان بگذارند و درباره آن صحبت کنند. نشان دادن اینکه نیازمند کمک هستید یک ضعف محسوب نمی‌شود.
منبع: روزیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام