سرمقاله

معنای سکوت چین

جلال خوش چهره

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هر جا که آمریکا دخالت نظامی کرده جریان های تروریستی از آن نقطه فعالیت خود را آغاز کرده اند.
به گزارش ایلنا، علی لاریجانی در دیدار با نوین وین تی کیم، رئیس مجلس ویتنام با بیان اینکه مبارزات ویتنام در گذشته همیشه برای ملت ایران آشنا بوده است، گفت: ملت ایران همیشه با افتخار از ویتنام یاد می کنند و در بازدیدی که از مقبره هوشی مین داشتم محل زندگی ایشان نشان می داد که وی رهبری مردمی بوده است و اگر در آینده نزدیک اعضای پارلمان ویتنام به ایران سفر کند و از ساختمان محل زندگی امام خمینی (ره) بازدید کند متوجه می شوند که ایشان نیز در ساختمانی بسیار ساده زندگی می کرده اند.
وی با اشاره به اینکه قرابت های رفتاری بین دو کشور سبب شده که علایق دو کشور و پارلمان زیاد باشد، اظهار داشت: مجلس ایران علاقه‌‌‌مند است که روابط دو پارلمان در سطوح مختلف گسترش یابد که در این راستا زمینه های مختلفی برای همکاری ها وجود دارد.
رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه پارلمان دو کشور می‌توانند کمک کنند که هدف هایی که در دیدار روسای جمهوری دو کشور در حوزه های مختلف برای گسترش همکاری ها تعریف شده تحقق یابد، تصریح کرد: روابط تجاری بین ایران و ویتنام نسبتا خوب و مناسب است اما باید سطح آن افزایش یابد که در این باره همانگونه که در گذشته روی سطح روابط تجاری دو میلیارد دلاری تاکید شده باید با توجه به ظرفیت های مناسب موجود این حجم روابط تحقق یابد که با توجه به پتانسیل های مناسب دو کشور دست یافتنی است.
لاریجانی با بیان اینکه در حوزه نفت و گاز می توانیم زمینه هایی را برای سرمایه گذاری ویتنام فراهم کنیم، خاطرنشان کرد: ویتنام ظرفیت های خوبی دارد که می توان از این ظرفیت ها برای ارتقاء سطح روابط تجاری دو کشور استفاده کرد که کمیسیون مشترک دو کشور تفاهماتی در زمینه های مختلف داشته است.
وی با بیان اینکه ایران در زمینه داروسازی و تجهیزات پزشکی پیشرفت خوبی داشته که می تواند به ویتنام کمک کند، ابراز داشت: ویتنام در زمینه کشاورزی گام خوبی برداشته که ایران می تواند از این پیشرفت ها استفاده کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی بر علاقه‌مندی تجار ایرانی برای گسترش روابط تجاری با ویتنام تاکید و بیان کرد: همکاری های توریستی و فرهنگی یکی از حوزه هایی است که گسترش آن مورد توجه مجلس شورای اسلامی است.
لاریجانی افزود: اخیرا روابط خوبی بین ایران و ویتنام برای توسعه توریست فراهم شده است.
وی با بیان اینکه منطقه درگیر مناقشات تروریستی است، یادآور شد: در عراق و سوریه و همچنین افغانستان در گذشته شاهد درگیری‏های تروریستی هستیم که یکی از ریشه های آن تجاوز نظامی آمریکا در منطقه است.
نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: این یک تجربه است که هرجا که آمریکا دخالت نظامی کرده جریان های تروریستی از آنجا فعالیت خود را آغاز کرده است و عملا آمریکایی ها در ایجاد و گسترش تروریسم نقش دارند.
لاریجانی با بیان اینکه ایران در مبارزه با تروریسم مصمم بوده و به کشورهای اطراف که از ما درخواست کمک کرده‌اند کمک کرده است، عنوان کرد: در سوریه با همکاری ایران، روسیه و ترکیه گام‌های خوبی برای مبارزه با تروریسم و استقرار امنیت برداشته شد.
لاریجانی با تاکید بر اینکه اقدامات اخیر آمریکا در بمباران سوریه نشان داد که موافق برقراری آرامش در سوریه نیستند، گفت: غربی‌ها از آشفتگی‌ در منطقه برای فروش سلاح خود استفاده می‌کنند، اما ما مصمم هستیم شرایط منطقه را امن کنیم.
وی با بیان اینکه مسائل سوریه باید از طریق سیاسی انجام شود نه نظامی، اظهار داشت: در موضوع یمن نیز تاکید کرده‌ایم که حل مسئله از طریق گفت‌‌‌وگوی سیاسی است، البته متاسفانه برخی کشورها به دنبال گزینه نظامی رفته‌اند که مشکلاتی به وجود آورده است.
رئیس قوه مقننه با تاکید بر اینکه سلاح شیمیایی، بیولوژیک و هسته‌ای در دکترین استراتژیک ایران وجود ندارد و ایران استفاده از آن را محکوم می‌کند، تصریح کرد: در موضوع سوریه غربی‌ها بهانه سلاح شیمیایی را علم می‌کردند که صحیح نیست چرا که در این صورت باید فرصت می‌دادند هیئت سازمان ملل این موضوع را بررسی کند.
لاریجانی با اشاره به اینکه ایران قربانی سلاح‌های شیمیایی در جنگ صدام علیه ایران است، خاطرنشان کرد: این حادثه در سوریه پشت صحنه‌ای برای ایجاد بهانه غربی‌ها دارد.
ثبات سیاسی به جذب سرمایه‌ کمک کرده است
در ادامه این دیدار، نوین وین تی کیم آن با ارائه گزارشی درباره وضعیت اقتصادی ویتنام، ابراز داشت: ثبات سیاسی و اجتماعی به جذب سرمایه‌گذاری و بهبود وضعیت زندگی مردم ویتنام کمک کرده است.
وی افزود: ما شرایط ایران شامل مشکلات تحریم اقتصادی و بی‌ثباتی منطقه‌ای که کم و بیش روی ایران تاثیر دارد را درک کرده و آماده همکاری با ایران هستیم.
رئیس مجلس ویتنام ادامه داد: ویتنام از امضاء برجام استقبال کرده و از این توافقنامه حمایت می‌کند و امیدوارم مردم ایران بتوانند با این توافقنامه زندگی خود را توسعه دهند.
نوین وین تی کیم بر توسعه روابط پارلمانی دو کشور تاکید و بیان کرد: سطح همکاری‌های ایران به ویژه در زمینه تجاری و اقتصادی باید گسترش یابد تا بتوان سطح مبادلات را افزایش داد و در این راستا باید محدودیت‌هایی همانند مشکلات بانکی رفع شود.
وی همچنین خواستار تقویت همکاری با ایران در زمینه مخابرات و فناوری اطلاعات شد و یادآور شد: گسترش این روابط برای توسعه و جهش اقتصادی دو کشور ضروری است.
رئیس مجلس ویتنام از حمله هوایی آمریکا به سوریه ابراز نگرانی و عنوان کرد: با هر اقدام علیه مردم بی‌گناه این کشور مخالف هستیم و تمام کشورها باید بر اساس منشور سازمان ملل عمل کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام