سرمقاله

شورش علیه نظم موجود

محمدعلی وکیلی

به دنبال رویارویی تجاری میان واشنگتن با برخی کشورها نظیر پکن و کره جنوبی بر سر تعرفه های گمرکی، دولت هند نیز از برنامه های جدید دونالد ترامپ برای بازبینی روابط اقتصادی با جنوب آسیا در امان نمانده و اکنون هدف جنگ تجاری واشنگتن قرار گرفته است.
به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های هند، دونالد ترامپ رئیس ایالات متحده آمریکا کشور‌هایی مانند هند و چین را به وضع تعرفه‌های مالیاتی متقابل تهدید کرده و اعلام کرده است که این کشور‌ها باید تعرفه‌های مالیاتی مشابه با آمریکا تصویب کنند.
ترامپ پس از وضع مالیات 25 و 10 درصدی به ترتیب برای واردات فولاد و آلومینیوم از تمام کشور‌ها به جز مکزیک و کانادا گفت: ما قصد داریم طرح مالیات متقابل را به اجرا بگذاریم تا اگر چین و هند مالیات‌هایی 25 درصدی و یا 50 درصدی برای واردات کالای ما در نظر بگیرند، آمریکا نیز دارای شماره گذاری مشابه باشد.
به گفته مقامات آمریکایی، اختلاف تجاری بوجود آمده میان آمریکا و هند به دلیل وضع تعرفه های گمرکی نابرابر از سوی دو کشور است چراکه تعرفه متوسط آمریکا کمی بیش از سه درصد درحالی که تعرفه در نظر گرفته شده از سوی هند 13 درصد است. گفتنی است، سورش پرابو وزیر بازرگانی هند در این خصوص تاکید کرده است که اقدامات یکطرفه آمریکا و همخوانی آنها با قوانین سازمان تجارت جهانی باید دقیقا بررسی شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام