EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 27 دی 1397   Thursday 17 January 2019

سرمقاله

برجام از منظری دیگر

محمدرضا ستاری

رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: برای پیشبرد برنامه‌ها و اهداف سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در حوزه موزه و موزه‌داری نیازمند افزایش مشارکت عمومی و تقویت مشارکت مدیران مجموعه‌های خصوصی با موزه‌های دولتی هستیم.
به گزارش ایسنا، علی‌اصغر مونسان معاون رئیس‌جمهوری در مراسم روز جهانی موزه‌ها در موزه ملی ایران نخست با اشاره به روز «فردوسی» گفت: زبان از بیان تاریخ، تمدن و هویت ایران بزرگ الکن است، ایران کشوری است که تاریخ را ساخته است و بسیاری از برهه‌های تاریخی را ایران بزرگ ساخته است و در جنگ‌ها و دوران‌های مختلف چه زمانی که شکست خوردیم و چه زمانی پیروز شدیم، هیچ‌گاه فرهنگ ایران لطمه نخورده و همواره یک‌دل‌تر و منسجم‌تر به راه خود ادامه داده است و این مسیر را ما نیز همچنان با انسجام و همدلی ادامه خواهیم داد. او با بیان اینکه ما متعهد به نگهداشت میراث کشور هستیم، افزود: گذشتگان تلاش کرده و این میراث ارزشمند را حفظ کرده‌اند، ما نیز تلاش می‌کنیم تا این میراث را حفظ کنیم و به نسل‌های آینده تحویل دهیم. وی با تاکید بر این‌که تلاش می‌کنیم تا میراث‌فرهنگی را با همه تنوع و گستردگی با همین بودجه حداقلی و دولتی حفظ کنیم، ادامه داد: با تمام وجود به‌دنبال حفظ میراث‌فرهنگی و تاریخ و تمدن کشور هستیم. این نوید را می‌دهم که دوره خوبی را پشت سر خواهیم گذاشت و از میراث‌فرهنگی صیانت می‌کنیم، اما حتما نیاز داریم تا درهای جدیدی را نیز باز کنیم، ایران کشوری بزرگ است و با اعتبارات دولتی شاید امکان صیانت از این میراث ارزشمند و بزرگ امکان‌پذیر نباشد. او افزود: از نخستین روزهای فعالیتم در سازمان میراث‌فرهنگی به یکی از موضوعاتی که به صورت جدی ورود پیدا کردم استفاده از ظرفیت‌های مردمی در صیانت از حوزه‌های میراث‌فرهنگی است و اعتقاد دارم باید با استفاده از ظرفیت‌های مردمی به مرمت بناهای تاریخی و فرهنگی بپردازیم که خوشبختانه این اقدامات روند روبه‌رشدی را طی می‌کند. مونسان در ادامه به تخریب آثار فرهنگی‌تاریخی اشاره کرد و افزود: دلیل این تخریب‌ها این نیست که ما غفلت می‌کنیم، اما مسئله این است که ابزارها و اعتبارات ما محدود است و برای صیانت هرچه بهتر از این میراث‌فرهنگی ارزشمند نیازمند استفاده از ظرفیت‌های مردمی هستیم. او ادامه داد: باید بتوانیم این داشته‌های تاریخی را به همه مردم دنیا عرضه کنیم. کشورهای مختلف سالانه از طریق معرفی داشته‌های تاریخی میلیون‌ها گردشگر را به کشور خود جذب کردند و صاحب میلیون‌ها دلار شده‌اند، از این رو ما نیز اگر بتوانیم از این داشته‌ها استفاده کنیم، سطح سازمان میراث‌فرهنگی ارتقا می‌یابد و توجه دولت و حاکمیت به حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری بیش از پیش افزایش می‌یابد.
در ۵ سال ۱۵۰ موزه در کشور احداث شده‌اند
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در ادامه گفت: یکی از مهمترین حوزه‌های معرفی داشته‌های فرهنگی‌تاریخی ما موزه‌ها هستند، خوشبختانه شاهد رشد احداث موزه‌ها هستیم به گونه‌ای که از ۴۰۰ موزه در ابتدای دولت تدبیر و امید به ۶۵۰ موزه رسیده‌ایم که رشد قابل ملاحظه‌ای است. او با بیان اینکه موزه‌ها حتما باید از حالت سکون خارج شوند و روند روبه‌رشدی را آغاز کنند، افزود:‌ در واقع موزه‌ها باید به محلی برای تعامل و گفت‌وگو با کشورهای مختلف دنیا معرفی شود، در سال گذشته شاهد چند اتفاق خوب در موزه‌های کشور بودیم؛ اعقتاد من این است برای تداوم روند رو به رشد موزه‌ها باید از مدیران خلاق بهره برد و این را در ابتدای روزهای ورودم به سازمان میراث‌فرهنگی نیز اعلام کردم و خوشبختانه در حال حاضر شاهد اتفاقات خوب در موزه ملی ایران هستیم و این روند به خوبی باید ادامه یابد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام