EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019

سرمقاله

حکایت همچنان باقی است!

محمدرضا ستاری

سفرهای برجامی محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان پس از پکن و مسکو به ایستگاه آخر خود یعنی بروکسل رسید. در همین رابطه رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان طی روز گذشته در دیدارهای جداگانه با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با وزرای خارجه سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه نیز دیدار و گفت وگو کرد.
ظریف روز گذشته پس از دیدار با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت:دیدار خوب و سازنده‌ای داشتیم. ما برای گفت‌وگوها با وزیران خارجه سه کشور آماده‌ایم و در مسیر درست برای حرکت رو به جلو هستیم تا اطمینان حاصل کنیم منافع همه اعضای باقی مانده برجام به ویژه ایران تامین و تضمین شود.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در این دیدار بر ضرورت اجرای کامل برجام توسط همه طرف‌های باقی مانده و بهره مندی ایران از منافع برجام و اینکه این بهره مندی ها تضمین شود تاکید شد.
وی ادامه داد: درباره نحوه اقدام و چگونگی رسیدن به آن تضمین‌ها نیز کار را شروع کردیم. مذاکرات کارشناسی در ادامه مذاکرات دیروز ادامه دارد.همین طور در طول یکی دو هفته آینده به صورت مشترک در سطح سیاسی و کارشناسی ادامه می‌دهیم.در زمینه روش‌هایی که می شود منافع ایران و سایر طرف ها را تضمین کرد صحبت می کنیم. ما باید اطمینان حاصل کنیم یک طرف با خروج غیرقانونی‌اش نمی تواند نفع ببرد از این مساله و سایر اعضا نیز می‌توانند از حضور و باقی ماندن‌شان نیز منفعت ببرند.
تشکیل جلسه اروپایی برای بررسی ادامه همکاری‌ها
گفت و گوهای دیروز وزیر خارجه کشورمان با مقامات اروپایی در حال رقم خورد که یک مقام ارشد اتحادیه اروپا اعلام کرد که سران این اتحادیه امروز برای بررسی راه های محافظت از شرکت‌های اروپایی فعال در ایران در برابر تحریم های آمریکا، در صوفیه پایتخت بلغارستان تشکیل جلسه می دهند. خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام اروپایی بدون ذکر نام وی اعلام کرد که فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا در جلسه فردا، سران 28 کشور عضو این اتحادیه را درباره گزینه های موجود برای حفظ همکاری های تجاری با ایران، مطلع می‌کنند.
حفظ برجام بدون اینکه ایران امتیازی بدهد امکان‌پذیر نیست
این در حالی است که روز گذشته سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه گفت‌وگو درباره آینده برجام حتی بدون آمریکا هم ممکن است، ادعا کرد: حفظ توافق هسته‌ای بدون اینکه ایران امتیازی بدهد امکان‌پذیر نخواهد بود. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری تاس، وی همچنین با غیرمسئولانه خواندن تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای، تصریح کرد: خروج واشنگتن از این توافق خطر تشدید درگیری‌های نظامی در خاورمیانه را افزایش می‌دهد. ما نمی‌خواهیم شاهد این باشیم که این اقدام آمریکا زمینه‌ای برای افزایش درگیری‌های نظامی در خاورمیانه باشد هر چند که خطر این اتفاق کاملا مشهود است.
ریابکوف همچنین خاطرنشان کرد: دلایل اصلی آمریکا برای خروج از برجام هیچ ارتباطی با خود این توافق ندارد و مربوط به رویکرد واشنگتن در سیاست‌هایش در قبال تهران در خاورمیانه است. ما بر این باوریم که این تصمیم به دلایلی گرفته شد که هیچ ارتباطی با برجام ندارد و باید بگویم که نمایندگان آمریکا این مساله را کتمان نمی‌کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام