EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 01 خرداد 1398   Wednesday 22 May 2019

سرمقاله

خودزنی سیاسی برای عبور از بحران ناامیدی

ژوبین صفاری

نمایندگان مجلس از پاسخ‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سوال مطهری در خصوص دلیل عدم اجرای قانون منع استفاده از کلمات بیگانه قانع نشدند.
به گزارش ایسنا؛ علی مطهری نماینده تهران و نایب رئیس مجلس از عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سوالی درباره علت عدم اجرای قانون منع استفاده از کلمات بیگانه را پرسید.
علیرغم توضیحات وزیر فرهنگ، مطهری اعلام کرد که از پاسخ‌ها قانع نشده است لذا سوال او به رای مجلس گذاشته شد.
نمایندگان با ۱۱۷ رای موافق، ۴۷ رای مخالف و ۳ رای ممتنع از مجموع ۱۹۷ نماینده حاضر در مجلس نظر مطهری را قبول داشته و با این رای اعلام کردند که پاسخ‌های وزیر قانع کننده نیست.
به این ترتیب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اولین کارت زرد را از مجلس گرفت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح روز چهارشنبه در صحن علنی مجلس در پاسخ به سوال علی مطهری درباره عدم اجرای قانون منع استفاده از کلمات بیگانه در اماکن عمومی، گفت: استفاده از کلمات فارسی و عدم استفاده از کلمات بیگانه دغدغه ارزشمند و جدی است و این مساله برای ما ملی است. ما در سال‌های گذشته کارهای مشخصی انجام دادیم. اصلاح آیین‌نامه استفاده از کلمات، تشکیل کارگروه پاسداشت زبان فارسی و تشکیل شورای حمایت زبان فارسی، تشکیل بانک اطلاعاتی از واژگان مجاز فارسی و همچنین اصلاح آیین‌نامه و دستورالعمل متن تابلو‌های تحقیقاتی از لحاظ نوشتاری را آماده و اجرا کردیم.
وی با اشاره به اینکه دستورالعمل متن تابلوهای تحقیقاتی از نظر نوشتار در پایان مراحل تدوین است و به زودی ابلاغ می‌شود، گفت: سامانه‌ای را برای اصناف راه‌اندازی کردیم که هم اکنون مدت ۶ ماه است که به صورت آزمایشی فعالیت می‌کند و از ابتدای خرداد ۹۷ فعالیت رسمی آن آغاز می‌شود. در این سامانه متقاضیان صنفی ثبت نام می‌کنند و نام مورد نظر خود را درج می‌کنند و درخواست استفاده از آن را ارائه می‌کنند و اگر آن نام با قانون هماهنگ نباشد، نمی‌توانند از آن نام استفاده کنند.
وی ادامه داد: در این سامانه تابلوها و سردرهای واحدهای صنفی مشخص است و دیده می‌شود و به صورت هوشمند کنترل انجام می‌شود و دیگر نیازی نیست که نیروی انتظامی واحد به واحد بررسی کند و کنترل‌ها را انجام دهد. همچنین این سامانه اجازه می‌دهد تا همه واحدها به صورت جدی کنترل داشته باشند و مشکل استفاده از رسانه بیگانه به حداقل می‌رسد.
صالحی ادامه داد: با هماهنگی با فرهنگستان زبان و ادب فارسی زمان استعلام واژگان پیشنهادی فارسی به حداقل تقلیل یافته و در دو هفته واژه پیشنهادی بررسی می‌شود و نظر فرهنگستان اعلام خواهد شد. همچنین ارتباط خوبی با نیروی انتظامی و اتحادیه‌ها و صنوف برقرار شده تا کار برخورد با متخلفان به سرعت انجام
شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد:‌ طی این مدت با انجام کارهای نظارتی بیش از ۶۸۰ اخطاریه به واحدهای صنفی و ۵۰۶ نامه به نیروی انتظامی ارسال شده است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این اهتمام را دارد که از زبان و فرهنگ زبان فارسی کاملا حمایت کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال علی مطهری درباره استفاده از واژگان انگلیسی در تابلوها و شرکت‌ها گفت: این موضوع تک‌دستگاهی نیست، بلکه دستگاه‌های مختلفی با آن ارتباط دارند.
به همین جهت در اصلاحیه آیین‌نامه اتفاقاتی افتاد که در ادامه هماهنگی دستگاه‌ها بیشتر مورد توجه قرار گرفت. به نظر می‌آید اتفاقی که در این هشت ماهه اخیر افتاده بسیار مهم است. من با جدیت این مساله را دنبال کرده و می‌کنم چون با این نگاه همراهم چون پاسداشت زبان فارسی و هویت ملی به اینکه اجزای بصری متناسب با این هویت باشد مرتبط است.
صالحی ادامه داد: در این هشت ماه دو اتفاق مهم در این زمینه شکل گرفت؛ یکی اینکه دستورالعملی صادر شد که منطبق با آن وزارت صنعت و معدن، وزارت اقتصاد و دارایی، نیروی انتظامی، صدا و سیما و دستگاه‌های دیگر با آن همراهی کنند و از این دستورالعمل در حوزه طرح‌ها و نوشته‌های تابلوها دفاع کنند. رسیدن به این توافق در کارگروه‌ها بحث‌های طولانی می‌طلبید. اینگونه نبود که با اعمال نظر یک وزیر یا یک دستگاه اتفاق بیفتد. باید بدانیم تجمیع این نقطه نظرات کار راحتی نیست. دوستان ما در وزارت ارشاد در کارگروه مربوطه موضوع را مدت‌ها پیگیری کردند و اتفاق مهمی که افتاد این بود که به دستورالعمل مشترکی برسیم.
وی ادامه داد: مواردی که آقای علی مطهری مطرح کرد، نشان‌دهنده بروکراسی داخل سیستم بود.
اینکه مثلا اگر کسی یا نهادی این تخلفات را می‌دید می‌توانست مداخله مستقیم کند یا نه، یا اینکه اگر وزارت ارشاد این تخلفات را می‌دید اخطاریه می‌فرستاد یا نه، و برخوردی با آن صورت می‌گرفت یا نه. اما ویژگی مدیریت هوشمند و سیستم سامانه جدید این است که همه متصل به سامانه هستند و در این شرایط جدید هر تابلویی در هر خیابانی در ایران قابل مشاهده است که اگر مطابق با واژگان مجاز باشد مشروع و اگر نه جرم قابل پیگیری است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام