EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 27 دی 1397   Thursday 17 January 2019

سرمقاله

برجام از منظری دیگر

محمدرضا ستاری

17 ماه می سال 954 میلادی را روزی ذکر کرده اند که نوح سامانی پس از 12 سال حکومت درگذشت. «تاریخ عمومی» نوح را با اینکه بمانند سلاطین قبلی دودمان سامانی به تقویت زبان فارسی و احیاء هرچه بیشتر فرهنگ ایرانی کمک کرده بود، به نیکی یاد نمی‌کند زیرا که برضد پدرش «نصر» کودتا کرده و او را به زندان افکنده بود.
مورخان روس نوشته اند که نصر به اشاره پسرش نوح در زندان به قتل رسیده بود و مرگ او، آن طور که نوشته اند، طبیعی نبود. ناسیونالیست های ایرانی نیز از نوح سامانی به عنوان دولتمردی یاد کرده اند که باعث شده بود پای غزنویان که از تبار غیر ایرانی بودند به حکومت باز شود. نوح از میان تبار غزنویان (مهاجران غُز) برای خود افسر گارد و فرمانده نظامی انتخاب کرده بود و باعث عدم رضایت برخی از ایرانیان شده بود که او را متهم به برتری دادن خارجی بر ایرانی کرده بودند و یکی از این ایرانیان ناراضی، ابومنصور محمد بود که برضد نوح دست به قیام مسلحانه زده بود.
پس از مرگ نوح، پسرش عبدالملک برجای او نشست که نتوانست غزنویان را از اطراف خود دور سازد و مجبور شد که الپتکین یکی از سران آنان را به امیری هرات (یکی از شهرهای بزرگ خراسان وقت) منصوب کند که دست به شورش زد و بانی سلسله غزنویان به شمار می‌آید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام