EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 01 فروردین 1398   Thursday 21 March 2019

سرمقاله

در انتظار سال سرنوشت

علیرضا صدقی

با پایان مرحله یک هشتم نهایی چهره ۴ تیم برتر غرب آسیا مشخص و ایران پس از ۷ سال صاحب ۲ نماینده در دور یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا شد.
به گزارش وب‌سایت نود، با حذف نمایندگان عربستان، امارات وازبکستان در مرحله یک چهارم نهایی دو قطبی ایران و قطر به وجود آمده است و تیمهای پرسپولیس و استقلال از ایران و الدحیل و السد از قطر ۴ تیم برترمنطقه غرب آسیا رادر این فصل تشکیل می دهند. این نخستین بار در تاریخ لیگ قهرمانان است که استقلال و پرسپولیس به طور همزمان موفق به حضور در این مرحله شده‌اند و اکنون منتظر قرعه کشی این مرحله هستند.
در قرعه‌کشی این مرحله ۳ حالت می‌تواند اتفاق بیفتد که یکی از این ۳ حالت، تقابل دو نماینده ایران و دو نماینده قطر با هم است. هرچند در این شرایط یکی از دو تیم ایرانی حذف خواهد شد ولی برای نخستین بار در تاریخ لیگ قهرمانان، فوتبال ایران۲ دوره پیاپی دارای نماینده در مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان خواهد بود و تکلیف نماینده ایران در مرحله نیمه نهایی در دربی پایتخت مشخص می‌شود.با این وضعیت، فصلی که با دربی سوپرجام آغاز می‌شود به فاصله کمی با دربی آسیایی همراه خواهد بود و می‌تواند یکی از جذابترین فصول فوتبال ایران لقب گیرد.
امکان نتیجه تساوی در دربی های لیگ بعضا از جذابیت این دیدار کاسته است ولی هم دربی سوپرجام و هم دربی آسیایی قطعا باید برنده داشته باشد. دربی به خودی خود حساسترین بازی باشگاهی ایران است. حال برگزاری این بازی در معتبرترین رقابت باشگاهی قاره کهن در شرایطی که تیم پیروز به جمع ۴ تیم برتر آسیا راه پیدا کند می‌تواند حساس‌ترین جدال تاریخ دو تیم را شکل دهد.
البته اگر قرعه رای به جنگ سرخابی ها در مرحله یک‌چهارم نهای ندهد، پرسپولیس و استقلال برحسب قرعه باید به مصاف یکی از دو تیم الدحیل و السد بروند. هم استقلال و هم پرسپولیس در تنها حضور خود در یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا به سلامت از این مرحله عبور کردند و در صورت تکرار این موفقیت در اتفاقی بی‌نظیر یک نیمه‌نهایی تمام ایرانی برگزار خواهد شد و این بار دربی پایتخت چهره فینالیست آسیا را مشخص خواهد کرد.
با این اوصاف به احتمال ۵۰ درصد در این فصل از لیگ قهرمانان دو تیم پرسپولیس و استقلال در مرحله یک چهارم نهایی یا نیمه نهایی به دیدار هم می‌روند.به هر حال باید تا ۲ خرداد صبر کرد و دید بر اساس قرعه‌کشی چه سرنوشتی برای تیم های این مرحله رقم خواهد خورد.
این امکان به وجود آمده که در فصل ۹۸-۹۷ استقلال و پرسپولیس پنج بار مقابل هم صف‌آرایی کنند؛سوپرجام، دو دربی در آسیا و دو بار در لیگ هجدهم.
در این میان شاید سه دربی در فاصله کمی از هم باشد. این موضوع به قرعه کشی لیگ ارتباط دارد و اینکه بازی رفت دو تیم در لیگ هجدهم چه روزی می افتد.
حال بررسی کنیم اگر دو تیم در آسیا به هم برسند در چه زمانی به مصاف هم خواهد رفت.
ملاقات در یک چهارم نهایی
دیدارهای دور رفت مرحله یک چهارم نهایی ۶-۵ شهریور برگزار خواهد شد و دیدار برگشت در ۲۷-۲۶ شهریور خواهد بود.
به این ترتیب اگر ایرانی ها در یک چهارم نهایی به هم بخورند، ابتدا دو تیم در ۲۹ تیرماه در دیدار سوپرجام اولین دربی(دربی ۸۷) را برگزار می کنند و سپس کمتر از ۴۰ روز دیگر دربی ۸۸ انجام خواهد شد. فاصله بازی رفت و برگشت دو تیم در آسیا هم سه هفته است. اگر برنامه لیگ هجدهم طوری باشد که بازی رفت دو تیم در آن بازه ۲۱ روزه باشد ، دو تیم در ۲۱ روز سه بار باهم بازی خواهند کرد که یک اتفاق بی سابقه خواهد بود.
یک حالت جذاب دیگری هم وجود دارد؛ دو تیم در یک چهارم به هم بخورند و بازی لیگ شان هم قبل از مهرماه باشد. در این صورت دو تیم در کمتر از دو ماه چهار بار باهم بازی خواهند کرد. رفت و برگشت آسیا، سوپرجام و بازی رفت لیگ.
ملاقات در نیمه نهایی
استقلال و پرسپولیس اگر در یک چهارم نهایی با قرعه قطری روبه رو شوند و صعود کنند قطعا در نیمه نهایی حریف هم خواهند بود. بازی رفت نیمه نهایی ۱۰-۹ مهر است و بازی برگشت ۳۰ مهر- اول آبان خواهد بود. بازهم یک فاصله ۲۱ روزه بین ملاقات احتمالی سرخابی‌ها در آسیا.
بازهم اگر برنامه لیگ هجدهم طوری باشد که بازی رفت دو تیم در این بازه ۲۱ روزه باشد دو تیم در ۲۱ روز سه بار باهم بازی خواهند کرد. در واقع فشرده‌ترین حالتی که برای دربی به وجود می آید این است که دو تیم در ۲۱ روز سه بار باهم بازی کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام