EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 خرداد 1398   Thursday 23 May 2019

سرمقاله

ترامپ در این ژست هم قابل اعتماد نیست

محمدرضا ستاری

برای بسیاری از افراد «نه» گفتن به دیگران کار بسیار سختی است. ما اغلب از «نه» گفتن می‌ترسیم، اگرچه این کار شرایط را برای مان ساده‌تر می‌کند. زمانی که درخواستی از ما می‌شود، تلاش می‌کنیم از به وجود آوردن اختلاف پرهیز کنیم. اما این عادت اغلب باعث اذیت ما می‌شود و ما را به کارهایی مجبور می‌کند که مایل به انجام‌شان نیستیم. همه‌ ما باید توانایی امتناع از انجام خواسته‌های دیگران را داشته باشیم.
این روش ها به شما یاد می‌دهد چگونه «نه» بگویید و کماکان رابطه‌ خود را حفظ کنید.
1- تلاش کنید متوجه شوید علت «نه» گفتن‌تان چه چیزی است
قبل از برقراری رابطه با دیگران لازم است که متوجه شوید چه چیزی برای تان مهم و چه چیزی بی اهمیت است. برای این کار، فهرستی از افراد، چیزها و اتفاقاتی تهیه کنید که مایل هستید وقت‌تان را به آن‌ها اختصاص دهید. چون تا زمانی که اولویت‌های زندگی خود را تعیین نکنید، در تشخیص چیزهایی که زمان‌تان را باید و نباید صرف‌شان کنید دچار مشکل خواهید شد. در غیراین‌صورت، همیشه در مورد درستی کارتان دچار کشمکشی درونی خواهید بود.
۲- راه دیگری پیشنهاد دهید
این روش احتمالا ساده‌ترین راه امتناع است. وقتی خواسته‌ کسی را رد می‌کنید، به او راه دیگری را پیشنهاد دهید. برای مثال اگر نمی‌توانید امشب به دیدن دوست‌تان بروید و مدت زیادی است که او را ندیده اید، به او قول دهید که طی هفته‌ آینده به دیدنش خواهید رفت. مهمترین نکته در این خصوص آن است که تلاش کنید حقیقتا به آن شخص کمک کنید و به دلیل احساس گناه، کاری را انجام ندهید.
۳- هم‌دردی خود را نشان دهید
اگر نمی‌توانید به کسی کمک کنید، نشان دهید که به او توجه دارید و متوجه خواسته‌ او هستید. به او بگویید که درک می‌کنید در موقعیت دشواری قرار دارد و برایش آرزوی موفقیت می‌کنید. این کار کمک می‌کند تا آن شخص احساس بهتری داشته باشد و امتناع شما را راحت‌تر هضم کند.
۴- به خواسته‌ دیگران «نه» بگویید، نه خودشان
به دلیل اینکه سعی دارید رابطه‌ خود را با کسی حفظ کنید، نگران دلخوری او از امتناع خود نباشید. امتناع شما از کمک کردن تنها به معنی آن است که نمی‌توانید کمک کنید و این مساله‌ای شخصی نیست. البته باید مودبانه رفتار کنید، اما لازم است که در زمان «نه» گفتن قاطعانه برخورد کنید. این رفتار باعث می‌شود دیگران متوجه شوند که واقعا نمی‌توانید به آن‌ها کمک کنید.
۵ - دلیل خود را توضیح دهید
نمی‌توانید بدون هیچ توضیحی خواسته‌ دیگران را رد کنید، شخص مقابل انتظار دارد دست‌کم چند کلمه‌ای درباره‌ رد درخواستش توضیح دهید. لازم نیست توضیح طولانی و مفصلی بدهید، تنها درباره‌ کلیت دلیل امتناع‌تان از کمک کردن صحبت کنید. ممکن است برای رفتن به مطب دکتر عجله داشته باشید یا خسته باشید و نیاز به استراحت داشته باشید و یا به دلایلی دیگر مایل به کمک کردن نباشید. با طرف مقابل‌تان صادق باشید.
۶ - «نه» گفتن را تمرین کنید
تا زمانی که شروع به تمرین «نه» گفتن به افراد مختلف نکنید، تمام دانش‌تان در این مورد در حد تئوری باقی خواهد ماند. برای شروع می‌توانید موقعیت‌های ساده‌ای را انتخاب کنید که حداقل ریسک را دارند. برای مثال، به پیش‌خدمت رستورانی «نه» بگویید که به شما پیشنهاد یک دسر می‌دهد. یا زمانی که در خانه تنها هستید، کلمه‌ «نه» را ده بار تکرار کنید. این کار اعتماد به نفس‌تان را برای موقعیت‌های آینده بالا ‌می‌برد.
۷ - یک تشکر به جواب رد خود اضافه کنید
از کمک به یک شخص امتناع کنید اما آن را تبدیل به تشکری از آن شخص کنید. برای مثال: «ممنونم که به یادم بودی» یا «متشکرم که اول از من پرسیدی». علاوه بر این می‌توانید برای او آرزوی موفقیت کنید.
۸ - آماده‌ انتخاب باشید
در اغلب مواقع «نه» گفتن کار دشواری است. نه به خاطر آنکه از دل‌خوری دیگران می‌ترسیم، بلکه به دلیل آنکه نمی‌خواهیم فرصت جالبی را از دست دهیم. در چنین موقعیتی، امتناع کردن به معنای هدر دادن یک فرصت نیست بلکه یک توافق محسوب می‌شود. به خاطر داشته باشید زمانی که از انجام کاری امتناع می‌کنید، در واقع موافق انجام کار دیگری هستید. این به معنای آن است که تنها در حال انتخاب میان دو چیز ممکن هستید.
۹- در برابر اصرار دیگران مقاومت کنید
بعضی افراد آنچنان مصر هستند که تا به خواسته‌ خود نرسند دست‌بردار نخواهند بود. این مساله اغلب در مورد خویشاوندان صدق می‌کند. در این حالت، بهترین‌کاری که می‌توانید انجام دهید تکرار دوباره و دوباره‌ جواب‌ردتان است.
۱۰ - برای جواب دادن معطل نکنید
گاهی رد کردن خواسته‌ دیگران کار واقعا دشواری است. اما زمانی که برای جواب دادن معطل می‌کنید و اول می‌گویید «شاید» و بعد «نه» می‌گویید، این روش بهتری برای رد درخواست دیگران نیست. امتناع واضح و قاطع بسیار مودبانه‌تر است. تلاش نکنید که هم‌زمان کارهای زیادی را انجام دهید.
منبع: روزیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام