EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 خرداد 1398   Thursday 23 May 2019

سرمقاله

ترامپ در این ژست هم قابل اعتماد نیست

محمدرضا ستاری

سیستم‌های استارت بدون کلید یا دکمه‌ها این روزها کاملاً محبوب هستند زیرا به مشتریان اجازه می‌دهند بدون در دست داشتن کلید به خودرو وارد شده و آن را روشن کنند. این سیستم‌ها مفید هستند اما می‌توانند در برخی شرایط کاملاً هولناک جلوه کنند.
بنا به گزارش نیویورک‌تایمز، حداقل 28 آمریکایی به خاطر کربن مونواکسید تولید شده توسط خودروهای مجهز به استارت دکمه‌ای جان خود را از دست داده‌اند! حداقل 45 نفر دیگر نیز به خاطر آسیب مغزی در بیمارستان بستری شده‌اند. در این گزارش آمده که سیستم‌های استارت بدون کلید (کیلس) هم‌اکنون تقریباً در نیمی از خودروهای فروخته شده در آمریکا به‌صورت استاندارد وجود داشته و این ریسک فراموشی برخی رانندگان برای خاموش کردن خودرو در زمان پارک آن‌ها در گاراژ خانه‌ها را افزایش می‌دهد. با توجه به عملکرد نرم و بی‌صدای پیشرانه‌های مدرن امروزی، برخی مالکان خودروها خودرو را در گاراژ پارک کرده و به خانه رفته و حتی متوجه روشن بودن خودرو نمی‌شوند. اگر این موضوع در دوره‌ای طولانی رخ دهد نهایتاً باعث مسمومیت با گاز مونواکسید کربن خواهد شد. علیرغم روند روبه‌رشد مرگ‌ومیر، اکثر خودروسازان، سیستم‌های ایمنی برای پیشگیری از چنین وضعیتی را معرفی نکرده‌اند. نیویورک‌تایمز می‌گوید انجمن مهندسان خودرو قبلاً درخواست کرده سیستم‌های استارت بدون کلید دارای هشداری باشند تا زمانی که رانندگان خودرو را در حال روشن بوده ترک می‌کنند اما کلیدها در نزدیک خودرو نیستند عمل کند. احتمالاً این تغییرات رخ می‌دهند زیرا NHTSA پیش‌نویس قانون جدیدی را تهیه کرده که از خودروسازان می‌خواهد تا زمانی که خودرو روشن بماند به مالکان هشدار دهد.
البته بسیاری از خودروسازان تحت تاثیر این قانون قرار می‌گیرند. البته تمامی خبرهای منتشر شده بد نیستند زیرا محصولات جدیدتر فورد اگر نیم ساعت به‌صورت درجا کار کنند و کلیدها داخل خودرو نباشند به‌صورت خودکار خاموش می‌شوند. متاسفانه تعدادی از خودروسازان حتی این روش را نیز دنبال نمی‌کنند. گفته می‌شود اضافه کردن ویژگی‌های ایمنی جدید به خودروها در هر سال هزینه کمتر از 500 هزار دلار خواهد داشت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام