EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 02 بهمن 1397   Tuesday 22 January 2019

سرمقاله

ایران و اروپا؛ حرکت روی یخ‌های نازک

جلال‌خو ‌ش چهره

محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در مورد شرایط اقتصادی و گرانی برخی اقلام در ماه‌های اخیر گفت: اینگونه نیست که کنار بنشینیم تا اقتصاد را عده‌‌‌ای تخریب کنند. دولت نظارت و کنترل را انجام می‌دهد و از ملت در برابر کسانی که می‌‌‌خواهند ظلم کنند، دفاع می‌‌‌کند.
به گزارش ایرنا، نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری با خبرنگاران در مورد افزایش قیمت مسکن، خودرو و سکه نیز افزود: تبدیل نقدینگی و سرمایه مردم به این بازارها باعث به وجود آمدن این حباب‌‌‌ها شده و وظیفه دستگاه‌‌‌‌‌‌های نظارتی است که با مسببان این افرایش قیمت‌‌‌ها برخورد جدی داشته باشد.
نوبخت در پاسخ به سوال دیگری درباره حمایت از بانک‌ها و همچنین اظهارنظر برخی از علما درخصوص ربوی بودن معاملات بانکی اظهار داشت: یکی از دستور کارهای شورای عالی سه قوه در جلسه نخست همین بحث بانکی بوده است. ما در حال حاضر از یک سو به بانک‌ها می‌گوییم برای آسان شدن سرمایه‌گذاری نرخ سود را همانند سال گذشته پایین بیاورید، از سوی دیگر اگر این اتفاق بیفتد عده‌ای می‌گویند این اقدام باعث بروز وضعیت فعلی بازار ارز می‌شود. وقتی به نظام بانکی بگوییم 15 درصد یا کمتر سود سپرده داشته باشند، همین امر زمینه خروج از بازار پول را فراهم می‌کند و نخستین گام برای خنثی کردن این اتفاق این بود که ما نرخ 20 درصد را برای گواهی سپرده قائل شدیم.
وی با بیان اینکه دولت هشت یا 9 برنامه برای اصلاح نظام بانکی داشته، اظهار داشت: بخش نخست را ما از سال گذشته آغاز کردیم و برای افزایش سرمایه دولت نزد بانک‌ها 39 هزار میلیارد تومان اختصاص دادیم، علاوه بر این دولت براساس مکانیزم تبصره 35، 13 هزار میلیارد تومان از بدهی خود به بانک‌ها را تسویه کرد.
نوبخت در بخشی دیگر از این نشست خبری با اشاره به مذاکرات ترامپ و رهبر کره شمالی ادامه داد: نمی‌دانم رهبر کره شمالی با چه کسی دارد مذاکره می‌کند و معلوم نیست تا رهبر کره به کشورش باز نگشته وی توافق را به هم نزند.
وی با بیان اینکه این شخص نماینده ملت فهیم آمریکا نیست، گفت: قطعا در انتخابات آینده انتظار داریم قبل از تهدید ملت‌های دیگر ملت آمریکا حساب وی را برسند و از او مبرا شوند. البته هر از گاهی در برخی کشورها افراد کوچک در جاهای بزرگ قرار گرفتند و جز زیان برای ملت خود چیزی نگذاشتند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی درباره احکام صادره برای برخی از دانشجویان در جریان اعتراضات دی ماه سال گذشته گفت: این عزیزان فرزندان ما هستند و شاید در برخی از مواقع تحمل‌‌‌‌‌شان کم شود و حرفی بزنند. ما نباید کاری کنیم که روح ناآرامشان دچار تلاطم بیشتری شود و باید با عطوفت با این عزیزان برخود کنیم.
نوبخت درباره راه‌‌‌‌اندازی وب‌سایتی از سوی اسرائیل به زبان فارسی درخصوص بحران آب بیان کرد: رژیمی که دانشمندان هسته‌‌ای ما را می‌‌کشد می‌خواهد مشکل آب را حل کند؟ واقعا چه مغز کوچکی در کله بزرگ آنها قرار دارد. جز پوزخند چه می‌‌‌توان کرد.
معاون رئیس جمهوری در ادامه راجع به اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از اقداماتی که این ستاد انجام داد این بود که سیاست‌ها را در 24 بند دسته‌بندی کرده و آنها رادر قالب 12 برنامه تعریف کرد. بعد از این اقدام 56 طرح تعریف شد که هر کدام شامل چندین پروژه است و قرار شد از منابع خزانه و دولت 200 پروژه در دستور کار قرار گیرد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا دولت از لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی مبارزه با تروریسم دفاع جدی نمی‌کند و هزینه تاخیر در تصویب این لایحه را چه کسی باید بدهد، گفت: این لایحه در چارچوب قانون اساسی و قوانین موضوعه کشور است. علاوه بر این ما پولشویی را مردود می‌دانیم و برای مقابله با آن هم قانون داریم و حتما تامین منابع برای تروریست‌ها را هم محکوم می‌کنیم.
وی با تاکید بر اینکه اگر کسی مقاومت را نیروی تروریست می‌داند مغرضانه حرف می‌زند، افزود: اسرائیل و آمریکا حامی تروریسم هستند با این حال وقتی لایحه را تصویب نمی‌کنیم بی‌جهت ما را در مظان اتهام قرار می‌دهند در حالی که اگر در آنجا حضور داشته باشیم بهتر می‌توانیم از مواضع‌مان دفاع کنیم.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: ما در مجلس جلسات غیرعلنی درخواست کردیم و حتی دبیر شورای عالی امنیت ملی هم توضیح دادند. خود ما و تمام مسئولان وزارت امور خارجه در جلسات غیرعلنی و علنی بر اهمیت این لوایح تاکید کردیم با این حال باید بپذیریم که تفاوت نگاه در کشور وجود دارد و عده‌ای نگاه‌شان با ما متفاوت است. در گذشته هم دیدیم به دفعات وزرا را استیضاح کردند ولی اکثریت مجلس نگاه دیگری داشتند اگر را به رای واسپاری می‌کردیم آنها رای می‌دادند. با این حال خوشبختانه یا متاسفانه هیچ مضایقه‌ای از فشارهای بیرونی و پیامکی نشد و این اتفاق افتاد. امیدواریم در مرحله بعد تصمیم سنجیده‌ای از سوی مجلس شورای اسلامی شاهد باشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام