EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 31 اردیبهشت 1398   Tuesday 21 May 2019

سرمقاله

توهُم سعودی‌ها

جلال‏خو ‏ش چهره

اپل در سکوت خبری برخی از قوانین اپ استور را به منظور حفاظت بیشتر از کاربران تغییر داده و دست برخی از توسعه دهندگان در استفاده از اطلاعات آنها را بسته است.
پیش از این توسعه‌دهندگان می‌توانستند دسترسی به لیست مخاطبان را از کاربران درخواست کنند و در برخی موارد بدون دریافت رضایت صریح آنها، اقدام به فروش داده‌هایشان می‌کردند.
اپل در راستای مجموعه دستورالعمل‌های اپ استور تلاش کرده از کاربران در مقابل استخراج اطلاعات آنها و یا فروش‌شان به اشخاص ثالث جلوگیری کند. تغییراتی که در قوانین اعمال شده به طور صریح توضیح داده که توسعه‌دهندگان از تبدیل کردن لیست آدرس‌ها به پایگاه داده‌ای از مخاطبان کاربران و فروش این پایگاه داده به دیگران منع شده‌اند. علاوه بر این نمی‌توانند اطلاعات را به پروفایل‌های (شامل اطلاعات جامع) کاربران تبدیل کنند. البته توسعه‌دهندگان همچنان می‌توانند از کاربران برای لیست مخاطبان به منظور استفاده در اپ خود درخواست کنند، با این حال باید دقیقاً به کاربر بگویند که چه کاری می‌خواهند با این داده‌ها انجام دهند. اگر هم این اطلاعات را برای بیش از یک هدف نیاز داشته باشند باید رضایت اضافه‌ای را از آنها دریافت کنند. فراموش نکنیم که پیش از این فیسبوک به علت اجازه دادن به توسعه‌دهنده‌های شخص ثالث برای دریافت اطلاعات 87 میلیون کاربر در رسوایی کمبریج آنالیتیکا مورد سرزنش قرار گرفته بود و حتی این موضوع پای مارک زاکربرگ را به کنگره ایالات متحده کشاند. به نظر می‌رسد تغییرات اخیر در قوانین اپ استور اپل در راستای جلوگیری از اتفاقاتی مشابه با مشکلات پیش آمده برای فیسبوک باشد. با این حال باید اشاره کرد که اپل نمی‌تواند در مورد اطلاعات کاربرانی که احتمالاً پیش از این توسط توسعه‌دهندگان جمع‌آوری و یا فروخته شده کاری کند. از سوی دیگر اپل می‌تواند اپ‌های توسعه‌دهندگان خاطی را حذف کند ولی در عین حال کنترل کاملی روی کارهایی که آنها با اطلاعات جمع‌آوری شده از کاربران می‌کنند، ندارد. این مورد، مشابه با مشکلی است که پیش از این فیسبوک را نیز گرفتار کرده بود.
منبع: دیجیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام