سرمقاله

مزن بی‌تامل به گفتار دم

رضا دهکی

رئیس کمیته شفافیت شورای شهر تهران گفت: در طرح مدیریت تعارض منافع پیش بینی شده سفرهای خارجی انتشار عمومی شود تا نظارت همگانی در این حوزه را فعال کنیم.
به گزارش مهر، بهاره آروین با اشاره به یکی از بندهای طرح مدیریت تعارض منافع که در آن پیش بینی شده سفرهای خارجی ثبت، منابع تامین اعتبارات آن روشن و دلیل این سفر و گزارش کار آن منتشر شود، گفت: پیش از این نیز سفرهای خارجی در سامانه ثبت می شد اما موضوعی که ما در این طرح مطرح کردیم انتشار عمومی این سفرها است زیرا بجز اطلاعات ثبت شده، با انتشار عمومی این سفرها می توانیم نظارت همگانی را فعال کنیم. وی ادامه داد: پیش از این سفرهای خارجی که با بودجه شهرداری انجام می شد، برای آنکه نیاز به مجوز داشت، در سامانه ثبت میشد اما بر اساس دستورالعمل باید همه سفرهای خارجی ثبت می شد که به دلایلی انجام نمی‏گرفت که در طرح تعارض منافع انتشار عمومی آن مطرح شد و آن هم به دلیل آنکه مواردی گزارش شده بود که پیمانکاران به عنوان هدیه یا کارمزد قرارداد، سفر خارجی را به تصمیم گیر قراردادها اهدا کرده بودند. برای آنکه امکان رصد چنین موضوعاتی فراهم شود، انتشار عمومی مورد تاکید قرار گرفت. آروین در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اینکه در بخش سوم این طرح به موضوع تصدی همزمان دو یا چند شغل و سمت پیش بینی شده که بر اساس آن کارکنان شهرداری استفاده از هیچ یک از صلاحیت های مندرج در پروانه سازمان نظام مهندسی ساختمان در شهر تهران را ندارند آیا مدیرانی که همزمان معاون و مدیر سازمان هستند نیز به عنوان چند شغله در این طرح دیده شده اند، گفت: این بند که به آن اشاره کردیم ناظر بر استفاده از پروانه نظام مهندسی توسط کارکنان شهرداری تهران است. منع تصدی یک شغل نیز در قانون آمده و قانون تعریف کرده هیئت مدیره در سازمانی در چه صورت شغل محسوب می شود یا محسوب نمی شود. ما به آن بندها ورود نکرده ایم و تنها تاکیدمان عدم استفاده از پروانه نظام مهندسی توسط کارکنان شهرداری است و یا کسانی که رابطه استخدامی با شهرداری تهران و واحدهای تابعه
دارند.
وی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اینکه در این طرح مدیران از خویش گزینی منع شده اند و فرزندان آنها تنها از طریق آزمون های فراگیر می توانند به حوزه مسئولیت ها وارد شوند، آیا موارد گذشته نیز در دستور کار قرار می گیرد، گفت: در قانون موارد گذشته پیش بینی نشده اما در این طرح قاعده حذف خویش گزینی و حضور در پست ها در صورت موفقیت در آزمون فراگیر است اما می توان انتشار موارد گذشته را در طرح پیش بینی کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام