سرمقاله

خشاب ترامپ؛ پر یا خالی؟

جلال خوش‫ چهره

کارشناسان معتقدند مهمترین راه نجات اقتصاد کشور توجه به توسعه بازار سرمایه و خروج از سفته بازی در بازارهای رقیب است و در صورت فرهنگ‌سازی و اتخاذ یک رویکرد منطقی نسبت به بورس، این بازار می‌تواند بهترین مکان برای جذب نقدینگی سرگردان باشد.
به گزارش ایرنا، در روزهایی که اقتصاد کشور بر اثر اقدامات سفته بازانه در بازارهای ارز، طلا و خودرو دچار التهاب و بی ثباتی شده بار دیگر توجه به بورس و بازار سرمایه به عنوان ابزاری برای بازگرداندن آرامش به اقتصاد معطوف شده است.
با وجود اینکه شاخص بورس در روزهای اخیر روندی نزولی داشته و به کانال 108 هزار واحد عقب نشینی کرده است اما چشم انداز حرکت بلندمدت آن از نگاه کارشناسان، مثبت و رو به بالا است.
بورس از خرداد ماه امسال جهشی بزرگ را آغاز کرد و توانست رکورد 50 سال عمر فعالیت خود را بشکند و از مرز 100 هزار واحد عبور کند.
حرکت بزرگ شاخص بورس باعث شد که همه توجهات به سوی این بازار جلب شده و مسئولان دولتی نیز در اظهارات خود بر لزوم حمایت از بازار سرمایه تاکید کردند.
کارشناسان معتقدند با توجه به نوسان های شدید قیمت ارز و طلا در ماه‌های اخیر که بی‌ثباتی اقتصادی را به دنبال داشته، بازار سرمایه و بورس می‌تواند محلی امن برای جذب سرمایه‌های سرگردان در جامعه باشد و با خروج از سفته بازی، ثبات را به اقتصاد بازگرداند.
هدایت درست نقدینگی از طریق بورس
علی جبل عاملی، کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت بازار سرمایه و افزایش جذابیت بورس در عرصه اقتصاد، بیان داشت: اکنون بازار پول و بانک با مشکلات و تهدیدهای از جمله فشارهای فرامرزی مواجه است، بنابراین بازار سرمایه می‌تواند محل جذب نقدینگی‌های سرگردان باشد که علاوه بر جمع‌آوری نقدینگی به رشد اقتصادی نیز کمک کند.
وی، بازار سرمایه را موتور رشد اقتصادی کشور دانست و افزود: این بازار با تامین مالی شرکت‌ها نقدینگی را به سوی مسیر درست هدایت می‌کند.
بورس، رقیب بازار ارز و طلا
این کارشناس درباره ظرفیت بازار سرمایه برای جذب نقدینگی از بازارهای موازی مانند ارز و طلا نیز گفت: در صورت وجود یک رویکرد منطقی نسبت به بازار سرمایه، این بازار می‌تواند بهترین مکان برای جذب نقدینگی باشد.
وی با بیان اینکه مهمترین راه نجات اقتصاد کشور، توجه به توسعه بازار سرمایه است، افزود: بازار سرمایه در بخش‌هایی مانند سهام، بازار بدهی و تامین مالی می‌تواند به رشد اقتصادی کشور کمک کند.
جبل عاملی، به تفاوت‌های بورس و بازارهای موازی اشاره کرد و گفت: بازارهای موازی تحت تاثیر اخبار و سفته بازی ها قرار می‌گیرد و رشد می کند اما بر بازار سرمایه نظارت می‌شود و هدف مشخصی را دنبال می‌کند.
لزوم فرهنگ‌سازی برای توسعه بازار سرمایه
این کارشناس بازار سرمایه به لزوم فرهنگ‌سازی درباره کارکردهای بازار سرمایه تاکید کرد و افزود: نهادهای مالی و سازمان‌های‌ ذی‌ربط وظیفه دارند تا در این زمینه فرهنگ‌سازی کنند.
جبل عاملی، به لزوم آشنایی دانشجویان و جوانان با بازار سرمایه اشاره کرد و ادامه داد: مهمترین راه نجات اقتصاد کشور توجه به توسعه بازار سرمایه است.
وی خاطرنشان ساخت: دانشجویان امروز، مدیران فردا هستند که می‌توانند در آینده سکان هدایت نهادهای مالی و بازار سرمایه کشور را در اختیار بگیرند بنابراین آشنایی آنها با روش‌های درست و شفاف معاملات، برآینده اقتصاد کشور تاثیرگذار خواهد بود.
شاپور محمدی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز پیش از این با یادآوری جایگاه بازار سرمایه در جذب نقدینگی و علت توجه مردم به بورس گفته بود: چشم انداز سودآوری بالای صنایع از دلایل مهم اقبال جامعه به این بخش مهم اقتصادی است.
وی با یادآوری جذب نقدینگی از سایر بازارها در بورس اظهار داشت: افزایش سودآوری شرکت‌ها، انتقال نقدینگی از سایر بازارها به بورس و پایداری، تنوع و شفافیت، عوامل ورود منابع جدید به بازار سرمایه است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام