سرمقاله

خشاب ترامپ؛ پر یا خالی؟

جلال خوش‫ چهره

10 لحظه به یاد ماندنی جام جهانی 2018
با پایان یافتن جام بیست و یکم، نگاهی داریم به 10 لحظه خاطره انگیز و به یادماندنی جام جهانی روسیه.
به گزارش وب‌سایت نود، جام جهانی ۲۰۱۸ با تمام اتفاقات خوب و بدش، با کم و کاستی هایش، بالاخره با قهرمانی فرانسه پایان یافت. به جز قهرمانی فرانسه که در یادها می ماند، لحظات دیگری هم در جام ۲۱ بودند که قطعاً مدت ها در ذهن هواداران باقی می‌مانند. این 10 لحظه را که توسط اسکای اسپورت انتخاب شده، مرور می کنیم:
بازیِ رونالدو
اسپانیا به عنوان مدعی پای به جام جهانی گذاشت و از همان بازی اول می خواست برای رقبا خط و نشان بکشد ولی این رونالدو بود که در بازی نخست، تیترها را به خود اختصاص داد. پرتغال به لطف هتریک رونالدو در یکی از زیباترین بازی های جام جهانی ۲۰۱۸، موفق شد از شکست مقابل اسپانیا بگریزد و به تساوی ۳-۳ برسد. رونالدو با زدن گل در همان بازی اول، به رکورد گلزنی پیاپی در هشت تورنمنت معتبر بین المللی رسید. اسپانیا اگرچه در آن مسابقه دو بار عقب افتاد ولی تا اواخر بازی ۳-۲ جلو بود که درخشش رونالدو مانع از ثبت پیروزی برای تیم هیرو شد.
ناکامی مسی مقابل ایسلند
آرژانتین نایب قهرمان جام قبل، به امید شروعی خوب در جام بود. آن ها در بازی نخست مقابل ایسلند قرار گرفتند و بعد از درخشش رونالدو، همه نگاه ها به مسی بود. آگوئرو گل اول آرژانتین را زد ولی ایسلندی ها جبران کردند، مسی صاحب ضربه پنالتی شد ولی هالدرسون به خوبی ستاره آرژانتین را ناکام گذاشت تا مسی برای چهارمین بار در هفت تلاش اخیرش از روی نقطه پنالتی، ناکام بماند. با ناکامی مسی در پنالتی، آرژانتین هم آن بازی را با تساوی به پایان رساند و در نهایت جام کابوس وار آن‌ها با شکست مقابل فرانسه پایان یافت.
ضربه آزاد دیدنی کروس
شکست در مسابقه نخست برای مدافع عنوان قهرمانی، کار را در گروه ششم خیلی سخت کرد. اوضاع زمانی سخت تر شد که کار آن ها مقابل سوئد هم گره خورد. بازی تا دقایق پایانی ۱-۱ دنبال می شد و آلمان ده نفره برای زنده نگاه داشتن امیدهای صعودش، به دنبال سه امتیاز بود. اما ده نفره بودن این تیم، کار را سخت کرده بود. در حالی که همه منتظر شنیدن سوت پایان بودند، کروس در دقیقه ۹۵ در گوشه سمت راست نزدیک به محوطه جریمه پشت ضربه آزاد ایستاد و با یک شوت کات دار دیدنی، موفق شد پیروزی را برای آلمان به ارمغان آورد.
حذف ناباورانه آلمان
پیروزی مقابل سوئد موجب شد آلمانی ها امیدوار به بازگشت این تیم به جام جهانی و حضور در مراحل پایانی باشند ولی مدافع عنوان قهرمانی وداعی زودهنگام با جام داشت. آن ها در دیدار مقابل کره جنوبی اگرچه یک نیمه خوب بودند و حمله کردند ولی در نیمه دوم عملکرد قابل قبولی نداشتند، در دقایق پایانی هم آن قدر جلو کشیدند که کره ای ها فرصت جولان پیدا کردند و به دو گل رسیدند تا علاوه بر ثبت یک پیروزی تاریخی، حذفی تلخ را برای ژرمن ها رقم بزنند.
باتشوایی و تیرک دروازه
بازی نه چندان مهم بلژیک و انگلیس در آخرین مسابقه دور گروهی، شامل یک اتفاق جالب بود. در دقیقه ۵۱ مسابقه عدنان یانوزای با یک ضربه تماشایی بازی را ۱-۰ کرد، اما بعد از این گل، باتشوایی به سمت دروازه رفت تا خوشحالی اش را با شوت کردن توپ به تور دروازه بروز دهد ولی در عوض توپ او محکم به تیر خورد، کمانه کرد و به خود او برخورد کرد. اتفاقی که بازتاب جالبی در شبکه های اجتماعی داشت و سوژه خنده هواداران شد.
یورش بلژیک به ژاپن
در حالی که پیش از شروع بازی، تصور می شد شاید این مسابقه یکی از بازی های یک طرفه جام باشد ولی شرایط طور دیگری رقم خورد و این مسابقه یکی از جذاب ترین بازی های جام شد. ژاپن در ابتدای نیمه دوم، در عین شگفتی به دو گل رسید و تا اواسط نیمه دوم از رقیب پیش بود، تا این که مارتینس دست به کار شد و با ورود فلینی و چادلی، جریان بازی تغییر کرد، هر دو بازیکن گلزنی کردند و فرتونخن هم اشتباهش را جبران کرد تا بلژیک با برتری ۳-۲ به دور بعد برسد.
پایان یک عمر ناکامی در پنالتی
انگلیس در دیدار مقابل کلمبیا به گل رسید و تا دقایق پایانی تیم صعودکننده بود ولی گل یری مینا بازی را در لحظات آخر مساوی کرد و کار به وقت اضافه و پنالتی کشیده شد. فوبیای پنالتی برای انگلیسی ها این بار به پایان رسید و سه شیرها برای اولین بار در تاریخ جام جهانی، در ضربات پنالتی پیروز شدند. در این ضربات مرگبار، هندرسون یک پنالتی را خراب کرد و انگلیس باز هم در آستانه حذف بود ولی در نهایت ضربه دایر گل شد و انگلیس به دور بعد راه یافت.
ناکامی اسپانیایی مدعی مقابل میزبان
میزبان در بازی چهارمش خودنمایی کرد و اسپانیای مدعی را از پیش رو برداشت تا شاید بزرگترین دستاوردش را در این جام رقم بزند. اسپانیای مدعی به هر سختی که بود در گروهش اول شد و به دور بعد رسید. اما آن ها مقابل صخره سخت دفاعی روسیه کم آوردند. کار به ضربات پنالتی کشیده شد، دخیا ناکام بود و در آن طرف آکنفیف مرد اول میدان شد و روسیه، اسپانیا را مغلوب ساخت تا بعد از حذف از دور گروهی جام جهانی ۲۰۱۴، اسپانیا یک بار دیگر وداعی زود با جام جهانی داشته باشد.
اگر توپ هری کین گل می شد...
انگلیس فقط ۲۲ دقیقه تا حضور در فینال جام جهانی و نزدیک تر شدن به رویای بازگرداندن جام به خانه فاصله داشت، اما پریشیچ بازی را به تساوی کشاند و سپس در وقت های اضافه بود که مانژوکیچ کار انگلیس را تمام کرد. اما انگلیسی ها در بازی با کرواسی در نیمه اول فرصت های پرشماری را از دست دادند، یکی از آن ها، موقعیت هری کین در دقیقه ۳۰ بود. موقعیتی که باید افسوسش را خورد. او نه تنها با سوباشیچ تک به تک شد و ضربه اول را از دست داد، بلکه در یک قدمی دروازه، توپ دیگری را به تیر زد تا فرصتی ایدئال را از دست بدهد.
یک فینال رویایی
در یکی از تماشایی ترین فینال های تاریخ جام جهانی، فرانسه موفق شد با نتیجه ۴-۲ کرواسی را شکست دهد و بعد از ۲۰ سال دوباره قهرمانی در جهان را جشن بگیرد. فرانسوی ها که برای سومین بار طی شش دوره اخیر به فینال جام جهانی رسیده بودند موفق شدند با تیم جوان و با صلابت خود به قهرمانی برسند. بازی فینال همه خصوصیات یک مسابقه نهایی را داشت.
برای اولین بار در تاریخ فینال جام های جهانی، گل به خودی ثبت شد، برای اولین بار از VAR در فینال استفاده شد. امباپه بعد از پله دومین بازیکن جوان تاریخ باشد که در فینال جام جهانی گل می زند. فرانسه هم نخستین تیم بعد از برزیل ۱۹۷۰ شد که در فینال جام جهانی، ۴ گل می زند. دیدیه دشان هم سومین مرد در فوتبال شد که هم به عنوان بازیکن و هم مربی، جام را بالای سر می برد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام