سرمقاله

بدن‫های یخ‫ زده از وعده‫های پوچ

ژوبین صفاری

معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری گفت: رئیس‌جمهوری در جریان مطالبات نمایندگان مجلس قرار دارد؛ بحث ترمیم کابینه در دولت مطرح نشد.
به گزارش ایسنا، حسینعلی امیری در جمع خبرنگاران در حاشیه جلسه هیات دولت این هفته در ارتباط با موضوع ترمیم کابینه اظهار کرد: این موضوعی است که شخص رئیس‌جمهوری باید در موردش حرف بزند امروز در این زمینه صحبتی نبود؛ این رئیس‌جمهوری که باید اعلام کند، می‌تواند با چه کسانی و با چه ویژگی‌هایی کار کند. آن چیزی که مهم است هماهنگی و روح مسئولیت‌پذیری اعضای کابینه است.
وی تاکید کرد: من قبلا عرض کردم رئیس‌جمهوری مسائل مربوط به مجلس را از طرق مختلف مثل رسانه‌ها می‌بینند و می‌شنوند. من هم در هیات دولت مسائلی را مطرح می‌کنم و نظرات را انعکاس می‌دهم.
امیری گفت: ایشان در جریان آنچه که می‌گذرد، در جریان مذاکرات و مطالبات نمایندگان محترم است آنچه که مربوط به شخص آقای روحانی است را خودشان جمع‌بندی می‌کنند.
وی یادآور شد: من هیچ اطلاعی از تصمیم ایشان در زمینه ترمیم کابینه ندارم.
امیری گفت:‌ شورای محترم نگهبان اظهارنظری در مورد لوایح دولت که در مجلس تصویب شده، داشته است. اظهارنظر شورای نگهبان هم اعلام و ابلاغ شده، طبقه‌بندی آن صورت گرفته و روشن است. این موضوع اختلافی نبود که مجمع تشخیص مصلحت نظام بخواهد وارد آن شود.
وزیر ارتباطات: گوشی‌های موبایل زیر 300 دلار ارز گروه دوم کالایی تحویل می‌گیرند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز با اشاره به اقدامات این وزارتخانه برای تثبیت قیمت در بازار تلفن همراه، اظهار کرد: بر اساس اعلام تصمیم نهایی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تامین ارز گوشی‌های تلفن همراه با قیمت زیر ۳۰۰ دلار از گروه دو، مقداری تکلیف بازار تلفن همراه روشن خواهد شد.
محمدجواد آذری در پاسخ به پرسشی درباره وارد کردن گوشی‌های موبایل با تعرفه بالا و پیگیری‌های وزارتخانه متبوعش در این زمینه، گفت: سخنگوی محترم دستگاه قضا در نشست خبری خود اعلام کرد که در این زمینه تعدادی را بازداشت کرده و روند بازپرسی و تشکیل پرونده در حال انجام است. تاکنون اطلاعاتی که دستگاه قضایی از ما خواسته در اختیار آنها قرار داده شده است و این خیلی خوب است که در کوتاه مدت و با جدیت، دستگاه قضا وارد عمل شده است.
وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره برنامه وزارت ارتباطات برای به تعادل رساندن بازار گوشی تلفن همراه، خاطرنشان کرد: طبیعتا موضوع تعادل بازار تلفن همراه مقدار زیادی به نرخ ارز وابسته است. در این زمینه براساس نامه‌ای که آقای شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت شب گذشته ارسال کردند برای گوشی‌های با قیمت زیر ۳۰۰ دلار ارز از گروه دوم از طریق سامانه نیما تامین خواهد شد، همچنین برای گوشی‌هایی با قیمت بالاتر از ۳۰۰ دلار نیز ارز از گروه سوم تخصیص داده خواهد شد.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه انجام این اقدام مقداری تکلیف بازار را روشن می‌کند، افزود: در تامین نیازمندی‌های بازار براساس پیگیری‌هایی که انجام دادیم با دو موضوع مواجه شدیم؛ موضوع اول این بود که بخشی از تجهیزات مربوطه در گمرک قرار داشت. بر این اساس قرار شد که روند ترخیص آنها تسهیل و این تجهیزات در بازار عرضه و در اختیار متقاضیان نهایی قرار بگیرد.
آذری جهرمی خاطرنشان کرد: همچنین درباره بیش از ۱۰۰ هزار گوشی تلفن همراه که در حال توقیف هستند قرار شد که تعیین تکلیف صورت بگیرد و نحوه عرضه آنها به بازار مشخص شود. در این زمینه دستگاه قضا اعلام آمادگی کرده که از تصمیماتی که در کمیته ثبت تلفن همراه در خصوص نحوه واگذاری و عرضه این گوشی‌ها اتخاذ می‌شود، حمایت و در این زمینه همکاری‌های لازم را انجام داد.
وزیر علوم با اشاره به دانشجویان بازداشتی: امیدوارم مسئولان امر با نگاه محبت‌آمیزتری به موضوع توجه کنند
منصور غلامی در حاشیه جلسه روز گذشته هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره احکام دانشجویان بازداشتی و پیگیری وزارت علوم اظهار کرد: کمیته‌ای در وزارت علوم تشکیل شده و همکارمان هم از طریق دانشگاه‌ها و هم از طریق ستاد این موضوع را پیگیری می‌کنند و صحبت‌هایی هم شده و خود من هم صحبت‌هایی انجام دادم و امیدوارم که مسئولان امر با نگاه محبت‌آمیزتری به موضوع توجه کنند.
وی با اشاره به نامه‌هایی که به رئیس‌جمهوری درباره بازداشت دانشجویان نوشته بود، گفت: در این نامه‌ها درخواست‌مان این بوده همه کسانی که می‌توانند تاثیر بگذارند از جمله خود رئیس‌جمهوری وارد این موضوع بشوند تا ان‌شاءالله شرایطی که دانشجویان در آن قرار گرفته‌اند برطرف شود.
غلامی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال آزادی دانشجویان تا مهر ماه گفت: خواهش‌مان از قوه قضاییه این است که در برخوردهایی که ما می‌بینیم تعدیل کنند.
وی در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی مدارک کسانی که در خارج از کشور تحصیل کردند، گفت: اگر قبل از رفتن به خارج از کشور برای تحصیل، مراجعه کنند و لیست دانشگاه‌های معتبر را بگیرند قطعا با مشکلی مواجه نخواهند شد.
وی افزود: گاهی بدون توجه به این موضوع، افراد از طریق تبلیغاتی که بعضی از نهادها و موسساتی که برای همین منظور دارند خودشان بدون مجوز خاصی فعالیت‌ می‌کنند، می‌روند و بعد به عواقبش گرفتار می‌شوند.
وزیر علوم تاکید کرد: اگر کسی از این موسسات شکایت کند قابل رسیدگی است اما ما بخش خاصی نداریم که این موضوع را پیگیری کند.
نهاوندیان: در دیدار با رهبری تاکید شد میان‌داری در امور اقتصادی با دولت است
محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری هم در جمع خبرنگاران گفت: تدبیری که مقام معظم رهبری در تشکیل جلسات شورای عالی هماهنگی اقتصادی از سران سه قوه ومسئولان اقتصادی اندیشیدند، ظرفیت جدیدی اضافه کرده است.
وی ادامه داد: برای ارتقا سطح هماهنگی در مسائلی که لازم است تصمیمات سریع اقتصادی گرفته شود و همچنین اموری که در حالت عادی زمان‌بر است این شورا راهگشا است.
نهاوندیان گفت: تا به حال بیش از چهار جلسه داشتیم و در این جلسات از همه ظرفیت‌های کارشناسی سه قوه استفاده می‌شود. پژوهشگاه‌های سه قوه را در کنار هم قرار داده‌ایم مثلا در مورد اصلاح نظام بانکی در مرکز پژوهش‌های مجلس و هم در دولت در بانک مرکزی فعالیت شده است
وی خاطرنشان کرد: مسایل مهمی در دستور کار قرار گرفته است؛ مثلا در مورد نقدینگی که هم به اصلاح نظام بانکی مربوط می‌شود و هم بخش تورمی فعالیت شده است.
نهاوندیان گفت: شرایط جدید از این جهت که ضرورت هماهنگی را بیشتر مورد توجه قرار داده، مغتنم شمرده شده است. در جلسه با رهبری تاکید شد در امور اقتصادی میان‌داری با دولت است و سایر نهادها باید همکاری‌های لازم را انجام دهند.
معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری گفت: این موضوع برعهده رسانه‌هاست که فضای فکری جامعه هم همراه سه قوه باشد؛ طبعا اگر چنین همگرایی وجود داشته باشد آسیب‌پذیری جامعه و اقتصاد ما نسبت به مسائلی که ممکن است پیش بیاید یا دیگران بخواهند تحمیل کنند، کمتر می‌شود.
وی در پایان گفت: تصمیماتی اخیرا گرفته شده است مثلا این‌که با تهاتر بدهی و مطالبات، چهار هزار میلیارد تومان تصویب شده است و یکصد هزار میلیارد تومان دیگر هم در نظر گرفته می‌شود. این موضوع ظرفیت این را دارد که برای بخش خصوصی روان‌سازی صورت بگیرد یا در رابطه با اشتغال تصمیمی که در حوزه اشتغال روستایی گرفته شده این است که با 1.5 میلیارد دلاری که به این کار تخصیص داده شد، جوش و خروشی در اشتغال‌های اقتصادی ایجاد شود.
وزیر دفاع: خبرهای خوبی از صنعت هوایی در راه است
وزیر دفاع از اعلام خبرهای خوب در حوزه صنعت هوایی در آینده‌ای نزدیک خبر داد. امیر حاتمی نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: روز ۳۱ مرداد خبرهای خوب و خوشی درباره دستاوردهای دفاعی خواهیم داشت که خاص نیروهای مسلح است. وی افزود: یکی از خبرهای خوب در حوزه هوایی است که ۳۱ مرداد رونمایی می‌شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام