سرمقاله

پول‌سوزی به قیمت از دست رفتن اعتماد مردم

ژوبین صفاری

گروه ایران و جهان- انتظار برای توافق دوباره تمدید شد. اقامت دیپلمات ها در هتل کوبورگ وین طولانی شده است. محمد جواد ظریف می گوید تا هروقت که لازم باشد می مانیم و مذاکره می کنیم اما همتای آمریکایی او جان کری در کنفرانس خبری روز پنج شنبه خود اعلام کرد که قرار نیست که مذاکرات تا ابد ادامه یابد. مهلت تمدید شده دیروز به پایان رسید اما باز هم خبری از دود سفید توافق نشد. روز پنج شنبه ادبیات دیپلمات ها برخلاف روزهای قبل تغییر کرد و گویای اختلاف در مسائل مهم بود. در عین حال گزارش ها حاکی از آن است که میان شش کشور نیز در مورد برخی مسائل اختلاف نظر ایجاد شده است.وزیر امور خارجه کشورمان در همین رابطه بامداد روز جمعه در مراسم شب قدر در وین اظهار کرد: همچنین شاهد این هستیم که چند کشور که در گروه پنج به اضافه یک هستند مواضع متفاوتی دارند؛ این مساله کار را دشوار کرده اما همه تلاش خودمان را می کنیم. بر خلاف ادامه پیدا کردن مذاکرات صالحی در گفت و گو با خبرنگار ابتکار در وین اعلام کرده که همچنان شانس توافق بالاست.روزپنجشنبه ظریف در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: به شدت در حال کار هستیم، ولی نباید عجله کرد تا کار به خوبی انجام شود.او ادامه داد: این حرف را جدی بگیرید؛ شما نمی‌توانید اسب‌ها را در وسط مسیر عوض کنید.اشاره ظریف در جمله «نمی‌توانید اسب‌ها را در وسط مسیر عوض کنید»، به اصطلاحی در زبان انگلیسی است که به معنای عوض کردن نظر در میانه کار است.این در حالی است که واشنگتن تمدید برنامه جامع اقدام مشترک تا روز دوشنبه 13 جولای را تایید کرد.وزارت خارجه آمریکا همچنین اعلام کرده است که جان کری تا 22 تیرماه در وین باقی خواهد ماند.به گفته یک مقام آمریکا، این اقدام به این منظور صورت گرفته است تا زمان بیشتری به مذاکرات اختصاص داده شود.مذاکرات هسته‌ای طی دو هفته گذشته تاکنون دو بار تمدید شده است و تیم مذاکره کننده ایرانی همچنان برای ادامه این رایزنی ها در وین به سر می برد. سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان درباره روند مذاکرات و موضوعات مورد بحث که از سوی رسانه های خارجی ارائه می‌شود، گفت: بحث‌هایی که مطرح و جزییاتی که گفته می‌شود، بالای 90درصد آن صحت ندارد و برخی با اغراض خاصی به این خبرها دامن می‌زنند.دیروز محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه از بالکن هتل با خبرنگاران صحبت کرد. ظریف در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید « فکر می کنید تا اخر هفته وین هستیم؟» گفت: این طور به نظر می رسد.مهمترین موضوعات هنوز حل نشده است.می خواهیم به «بله» برسیم.وی که برای دقایقی در بالکن کوبورگ ظاهر شده بود در جواب به سوال خبرنگاران جلسه با کری و موگرینی را سازنده خواند و گفت: امروز(جمعه) بعید است توافق داشته باشیم. ولی داریم کار و پیشرفت می کنیم.سید عباس عراقچی، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهور و داود محمد نیا عضو تیم مذاکره کننده هم در کنار ظریف در بالکن بودند.وزیر امور خارجه اظهار امیدواری کرد که با اراده سیاسی مسائل باقی مانده نیز حل شوند.یکی ازخبرنگاران پرسید: تا دوشنبه ممکن است حل شود؟ ظریف گفت: امیدواریم تا این دوشنبه همه چیز حل شود.خبرنگار دیگری سوال کرد: مشکلات فنی چه؟ وزیر خارجه پاسخ داد: ان شاءالله مشکلات فنی هم حل خواهد شد.یکی از خبرنگاران پرسید : چرا پایین نمی آیید؟ظریف جواب داد: آمده ام هواخوری. هنوز باید کارکنیم. ظریف قبل از این نیز چند بار به این شیوه به سوالات خبرنگاران پاسخ داده بود.
تلاش شش کشور برای حل اختلافات داخلی
یک مقام ارشد ایرانی روز پنج شنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران تاکید کرد: لغو تحریم های تسلیحاتی موضع ما ، موضع روسیه و موضع چین است. با این حال سخت است این مواضع را کنار هم جمع کنیم.این مقام ایرانی همچنین گفت که کشورهای دیگر مذاکره کننده در تمام موضوعات شامل مدت توافق تحریم‌ها و مسائل مرتبط هسته‌ای موضع خود را تغییر داده اند. برخی از آن‌ها از عناصر لوزان عقب نشینی کرده اند.
موضع آن‌ها تغییر کرده و این کشورها از موضع خود عقب نشینی کردند .وی ادامه داد: همه ما جدی هستیم و سرمایه و زمان زیادی را صرف کرده ایم اما تغییرات زیادی از زمان آغاز مذاکرات به وجود آمده است. مواضع طرف مذاکره کننده در بسیاری از موارد تغییر کرده است.به گزارش ایسنا وی با بیان اینکه جزئیات در این مرحله مذاکرات بسیار حائز اهمیت است، گفت: ما نیازمند شفافیت بیشتر در خصوص تعهدات طرف مقابل هستیم. برخی در آمریکا یک وابستگی عاطفی به تحریم ها دارند و به طور فیزیکی در این تحریم گیر افتاده اند و نمی دانند که چطور آن را خنثی کنند.این مقام ایرانی درباره اجرای برنامه اقدام مشترک گفت: آن اندازه که آمریکایی ها از ما اطمینان داریم به آن‌ها مطمئن نیستیم.وی همچنین درباره دسترسی به تاسیسات هسته‌ای ایران بیان کرد: ما در لوزان درباره این مساله به یک توافق رسیدیم و هنوز به این تعهد و تمام تعهدات دیگرمان پایبند هستیم. اکنون باید ببینیم که آیا زیربنای سیاسی در آمریکا می تواند اراده مشابه را از خود نشان دهد و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا چنین اراده ای را نشان می‌دهد؟وی ادامه داد: این مذاکرات می تواند مسیر دیگری را طی کند؛ ممکن است یک تغییر کوچک یا عقب‌نشینی بزرگ باشد. من با وزیر امور خارجه آمریکا گفت‌وگو کردم و وی به من اطمینان داد که در مذاکرات جدی است.این مقام ارشد ایرانی اظهار کرد: اما من هنوز احساس می کنم که تمایل بیشتر آن‌ها برای ادامه تحریم ها است نه لغو آن‌ها. ما باید کاملا اطمینان یابیم که همپیمانان مذاکره کننده مان در اراده سیاسی شان برای اجرای تعهدات مصمم هستند. تمام تحریم ها باید پس از حصول توافق لغو شود.وی افزود:‌ با این حال من احساس می کنم که طرف مقابل برای نگه داشتن تحریم هابیشتر از برداشتن آن‌ها تلاش می‌کند.وی بیان کرد:‌ ما در نگارش آنچه در لوزان به دست آوردیم با مشکلاتی روبرو هستیم و برای حل آن‌ها تلاش می کنیم.این مقام ایرانی درباره گفت‌وگوهایش با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و جان کری تصریح کرد: طبیعی است که ما رایزنی های سختی داشته باشیم. هیچ کس نمی خواهد اتاق مذاکره را به دلیل این سختی ها ترک کند.دوستان ما بیشتر زمان خود را برای هماهنگ کردن مواضعشان نه برای هماهنگی با ما صرف می‌کنند.
گلایه وزیر خارجه انگلیس از سرعت کند مذاکرات
مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ از صبح دیروز در سطوح مختلف در وین از سر گرفته شد.از سوی دیگر جلسه هماهنگی داخلی گروه ۱+۵روزگذشته برگزار شد و بعد از آن فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا از کند بودن پیشرفت کار خبر داد.هاموند محل مذاکرات را ترک کرد و گفته امروز دوباره به وین بازخواهد گشت. فیلیپ هاموند گفت که اعتقاد راسخ دارم مقامات ما در همکاری با ایران در ساعات آینده می توانند یکسری مسائل را حل و فصل کنند تا روزشنبه در نشست وزیران مشخص شود اخرین موانع را کنار زده ایم یا نه.وزیر خارجه انگلیس ظهر جمعه مقابل هتل کوبورگ و در جمع خبرنگاران افزود: تمامی اخر هفته را در پیش داریم ولی مذاکرات به شکل دردآوری اهسته پیش می رود.هاموند گفت: ما در حال پیشرفتیم ولی هنوز کار زیادی درپیش داریم. به تیم های خود رهنمودهای واضحی دادیم. الان هم به حد کافی وقت هست که متن را بازنویسی و مسائل را شفاف سازی کنیم.وی اضافه کرد: طرف ایرانی باید یکسری مسائل را با تهران هماهنگی و رایزنی کند و امیدواریم در چند روز اینده پیشرفت قابل توجهی حاصل شود.وزیر خارجه انگلیس نسبت به دستیابی به توافق ابراز خوشبینی کرد و افزود: ما در حال پیشرفت هستیم ولی همانطور که در هفته گذشته مشاهده کردید این پیشرفت به صورت دردآوری اهسته است ولی باز تاکید می کنم پیشرفت می کنیم. این خوشبینی وزیر خارجه انگلیس در حالی است که دیروز علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی که در جریان مذاکرات حضور دارد در گفت و گو با خبرنگار ابتکار در مورد کاهش امید به دست یابی به توافق نهایی اظهار کرد: نه اینگونه نیست و همچنان شانس دست یابی به توافق جامع بالاست.با این حال لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه هم قرار است امروز به محل مذاکرات برگردد.
آلمان: دستیابی به توافق هسته‌ای در روزهای آینده
دیروز فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان بعد از بازگشت به وین در دیداری دیگر با همتای ایرانی‌اش گفت‌وگو کرد.در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان گفت: دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران در روزهای آینده امکان‌پذیر است.به گزارش رویترز سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز جمعه در نشست خبری هفتگی دولت ، حصول یک توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 را امکان پذیر دانست و گفت که این مذاکرات با شـــدت ادامـــه می‌یابد و مشکل اصلی در جزئیات است.وی ادامه داد: من بسیار امیدوارم و انتظار دارم در روزهای آینده به نقطه ای برسیم که تصمیمات در خصوص مسائل سیاسی اتخاذ شده باشد. با این حال اتحادیه اروپا لغو تحریم‌های ایران را سه روز دیگر تمدید کرد.به گزارش رویترز، اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: به منظور ادامه مذاکرات هسته‌ای میان ایران و 1+5 تعلیق تحریم‌های ایران تا 13 ژوئیه (دوشنبه 22 تیر)تمدید می‌شود.به گزارش ایسنا پیش از این نیز همزمان با پایان ضرب‌الاجل مذاکرات اتحادیه اروپا در دو مرحله تعلیق تحریم‌های ایران را تمدید کرده بود و با توجه به این اقدام اتحادیه اروپا احتمال تمدید مذاکرات تا روز دوشنبه قوت گرفت.مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 شامل آمریکا، روسیه، چین ، انگلیس، فرانسه و آلمان دو هفته است که به طور مستمر در وین پایتخت اتریش در جریان است وا ین کشورها تلاش می‌کنند تا به یک توافق بلند مدت در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و چگونگی لغو تحریم های این کشور دست یابند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام