EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 29 بهمن 1397   Monday 18 February 2019

سرمقاله

به بهانه یک تشییع

علیرضا صدقی

سیروس پورموسوی در روزنامه پیروزی کار می‌کرد و رضا مهاجری هم مسئول مطالب حوزه استقلال بود.
به گزارش وب‌سایت نود، ۱۷ مرداد روز خبرنگار نام‌ گذاری شده است. روزی که با دنیای فوتبال هم بیگانه نیست و خیلی از خبرنگارها به طور مستقیم و غیرمستقیم در این حوزه حضور دارند. بعضا برخی از فوتبالیست‌هایی که در زمین فوتبال توانایی رقابت با سایر بازیکنان را نداشتند راه‌شان را به سمت تحریریه‌های رسانه‌ها کج کردند. برخی دیگر هم با وجود حضور در خارج از مستطیل سبز، توانایی‌ و استعدادشان را تا حدی بالا می‌‌دیدند که پا در این چارچوب گذاشتند. مانند رضا مهاجری، فراز کمالوند، اکبر محمدی، محمد ربیعی‌فر و سیروس پورموسوی که کارشان را با روزنامه‌نگاری و خبرنگاری شروع کردند و حالا در کارنامه‌شان هدایت تیمی لیگ برتری یا لیگ یکی ثبت شده است. حتی هوشنگ نصیرزاده مدیرعامل فعلی گسترش‌فولاد که شروع کار داوری‌اش، مطالب کارشناسی بود و در هفته‌نامه تماشاگران منتشر می‌کرد. جالب‌ترین فرد در این حوزه هم جهانگیر کوثری است که دوران بازیگری‌اش با روزهای حضورش در مطبوعات و گزارشگری فوتبال، هم‌زمان شده بود.
فراز کمالوند: سرمربی سابق تراکتورسازی و نفت آبادان در دهه ۷۰ در روزنامه مشهور ابرار ورزشی کار می‌کرد. کمالوند آن سال‌ها همراه با عادل فردوسی‌پور زیر نظر اردشیر لارودی قلم می‌زدند. البته فراز به کار روزنامه‌نگاری قانع نبود و از همان سال‌ها با حضور در تیم نوجوانان پاس، حرفه مورد علاقه‌اش یعنی مربیگری را هم تمرین می‌کرد.
سیروس پورموسوی: روزهای بسیاری از زندگی‌اش، لابه‌لای صفحات هفته‌نامه‌ها و روزنامه‌های رسالت، قدس، خبر ورزشی، ارزش و پیروزی گذشت. پورموسوی در کنار خبرنگاری، همزمان دو حرفه داوری و مربیگری را هم انجام می‌داد، ولی به یکباره در دوراهی انتخاب تنها یک شغل از میان مربیگری و خبرنگاری قرار می‌گیرد. او در نهایت خبرنگاری را به اجبار و علی رغم میل باطنی‌اش کنار می‌گذارد و مربی تیم فوتبال جوانان فولاد می‌شود. پورموسوی درباره دوران خبرنگاریش می‌گوید: «بعد از پایان دوران سربازی‌ام که سال ۶۸-۶۹ بود، در دفتر روزنامه یکی از دوستانم به نام آقای میربابایی که آن زمان به عنوان سرپرست روزنامه رسالت انتخاب شده بود، به عنوان مسئول آگهی‌های روزنامه‌اش، مشغول به کار شدم. بعد از آن نیز اشتیاق من خیلی بیشتر شد و آقای میربابایی، سرپرستی روزنامه پیروزی را هم بر عهده گرفت و در مقطعی نیز هفته‌نامه خبر ورزشی را هم در اختیار داشت که صفحه‌ای ویژه خوزستان در آن بود و از ورزش خوزستان می‌نوشتیم و پدیده‌های فوتبال استان را به فوتبال ایران معرفی می‌کردیم. از همان زمان تحلیل فوتبال را دوست داشتم و مطالب تحلیلی می‌نوشتم. تا سال ۸۰ هم در نشریات خوزستان کار می‌کردم».
رضا مهاجری: بعد از پورموسوی که اعتراف کرده بود در روزنامه پیروزی کار می‌کرد، رضا مهاجری هم هیچ وقت برای نام بردن از تیم محبوبش یعنی استقلال حساسیتی نشان نمی‌داد. رضا مهاجری در دفتر مشهد روزنامه قدس، به عنوان دبیر سرویس ورزش مشغول به کار بود.
اکبر محمدی: سرمربی سابق رده‌های پایه تیم ملی که سردار آزمون را هم کشف کرده بود، از دیگر رسانه‌ای‌های سابق فوتبال است. محمدی در لیگ هفتم برنامه‌ای به نام توپ طلا را از شبکه ۲ روی آنتن می‌برد که به عنوان مجری در آن برنامه حاضر می‌شد.
محمد ربیعی‌فر: سرمربی فعلی شهرداری اراک که سال قبل با بادران در جام حذفی مقابل پرسپولیس قرار گرفته بود هم از روزنامه‌نگاران سابق است. ربیعی‌فر که حالا کارشناس ثابت برنامه‌های فوتبالی در تلویزیون است، در سال ۸۷ به روزنامه دنیای فوتبال مطالب تحلیلی می‌داد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام