EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 04 اردیبهشت 1398   Wednesday 24 April 2019

سرمقاله

اقتصاد را برای همه جراحی کنیم

ژوبین صفاری

شاخص بورس روز چهارشنبه وارد مرحله استراحت شد و با عقب نشینی 2 هزار و 226 پله‌ای نسبت به دیروز در جایگاه 131 هزار و 521 واحدی قرار گرفت.
به گزارش ایرنا، پس از رکوردهای شکنی‌های تاریخی بورس در روزهای گذشته که به عبور از مرز 133 هزار واحد نیز منجر شد، نماگر بازار سرمایه، در جریان معاملات دیروز، روندی معکوس یافت و اصلاح شد.
کارشناسان، افت کوتاه مدت و مقطعی شاخص بورس، پس از رشد بی‌سابقه اخیر را امری طبیعی می دانند؛ به نظر آنها شاخص بورس در مرحله استراحت و اصلاح، انرژی لازم برای موج جدید رشد را کسب می‌کند.
افت دسته جمعی شاخص‌های بورس
در معاملات دیروز 2 میلیارد و 226 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 6 هزار و 855 میلیارد ریال در 129 هزار و 237 نوبت داد و ستد شد.
همچنین بررسی شاخص‌های اصلی بازار سرمایه نشان می‌دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می‌گذارد، 604 واحد افت کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت‌های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 36 واحد کاهش یافت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز 25 واحد پایین آمد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است. شاخص آزاد شناور نیز یک هزار و 624 واحد افت کرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) یک هزار و 335 واحد کاهش و شاخص بازار دوم بورس نیز چهار هزار و 985 واحد افزایش یافت.
در معاملات دیروز نمادهای فارس (هلدینگ خلیج فارس)، فولاد (فولاد مبارکه)، پارس (پتروشیمی پارس)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) و کچاد(صنعتی و معدنی گل گهر) بیشترین سهم را در افت شاخص داشتند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام