EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 04 اردیبهشت 1398   Wednesday 24 April 2019

سرمقاله

اقتصاد را برای همه جراحی کنیم

ژوبین صفاری

معمای سکه‌های صفر و یک
ژوبین صفاری
ارزی که تابع قوانین هیچ کشوری نیست و البته ظواهر امر نشان می‌دهد میزان امنیت این نوع ارزها بالاست هرچند گزارش های مبنی بر هک شدن کیف پول‏های برخی از این ارزها داده شده است. ارز دیجیتال که در ایران با بیت کوین سرو صدای زیادی به پا کرد و البته خرید و فروش آن در کشور ممنوع است، حالا وزیر ارتباطات خبر از دستور رئیس جمهوری مبنی بر تشکیل جلسه‌ای با بانک مرکزی داده است تا سیاست های لازم در این خصوص اتخاذ شود. اما آیا ارزهای دیجیتال در اقتصاد ایران می‌تواند اثر مثبت داشته باشد؟
روز گذشته محمد جواد آذری جهرمی خبر از دستور رئیس جمهوری کشور برای اتخاذ سیاست در خصوص ارزهای دیجیتال را داد. وزیر ارتباطات گفته است که مطالعات در این مورد انجام شده است اما در حال حاضر بانک مرکزی تنها سیاست مسدود کردن این نوع ارزها را درپیش گرفته است. با این حال وی همه این نوع ارزها را تهدید محور ندانسته و معتقد است ارزهای دیجیتال می‏توانند فرصت‏هایی را ایجاد کنند. اولین دلیلی که از این تصمیم دولت در ذهن متبادر می‌شود تلاش برای کاهش وابستگی اقتصاد ایران به دلار است اما این نظریه با انتقادهایی هم همراه است. پیش از این سال استاین یکی از فعالان بازار ارزهای مجازی به فایننشال تایمز گفت: در سال‏های اخیر بازار ارزهای مجازی در دنیا با سرعت زیادی رشد کرده است. این بازار در تمامی کشورها وجود دارد و ایران هم در صدد است تا با دنیا در این مسیر همراه شود. بنابراین نمی‌توان از تلاش ایران برای استفاده از ارزهای مجازی به عنوان راهکاری برای دور زدن بازار دلار نام برد و آن را تهدیدی برای اقتصاد امریکا دانست.
با این وجود باید گفت که حتی رواج ارز دیجیتال در بازار ایران به دلیل محدودیت‌های بین المللی نمی‌تواند به دور زدن مناسبات دلار در اقتصاد منجر شود. از طرفی سهم ارزهای دیجیتال در اقتصاد دنیا هم هنوز چندان گسترده نشده که بتواند به عنوان جایگزینی برای سایر ارزها قرار گیرد. با این حال کارشناسانی معتقدند که معاملات تجاری دنیا به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود و بدون شک ارزهای دیجیتالی بدون محدودیت‌های ایجاد شده توسط دولت‌ها نقش‌آفرینان موثری در اقتصاد کشورها هستند.
پایان بیت کوین؟
یکی از معروف ترین ارزهای دیجیتالی در دنیا بیت کوین است که به سرعت رشد قابل توجهی در ارزش پیدا کرد و البته به همان سرعت نیز بر مدار سقوط قرار گرفت. شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی گلدمن ساکس می‌گوید ستاره‌ بخت بیت‌کوین افول کرده است و این ارز دیجیتال دیگر هرگز دوران طلایی خود را تکرار نخواهد کرد. گلدمن ساکس که پیشتر در اوایل سال میلادی جاری از تدوین برنامه‌های جدی برای بازگشایی یک میز معاملاتی برای بیت‌کوین خبر داده بود، هنوز برای ورود به حوزه‌ ارزهای مجازی تردید دارد.
گروه راهبرد سرمایه‌گذاری این بانک در گزارش نیم‌سالانه‌ چشم‌انداز اقتصادی خود آورده است که قیمت بیت‌کوین کماکان سیر نزولی خواهد داشت و حتی بیشتر از آنچه در هفت ماه ابتدایی سال ۲۰۱۸ افت کرد، با کاهش روبرو خواهد شد.
این گروه که تحت سرپرستی شرمین مصور رحمانی، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس قرار دارد، در گزارش خود آورده است:دیدگاه ما این است که ارزهای رمزپایه قادر به حفظ ارزش خود نخواهند بود و این امر زودتر از آنچه فکر می‌کردیم به اثبات رسیده است. ما انتظار داریم که قیمت این ارزها در آینده با کاهش بیشتر مواجه شود؛ چرا که به‌نظر ما، آن‌ها نمی‌توانند از پس ایفای سه نقش و کارکرد اصلی یک پول یا ارز سنتی بربیایند. در واقع، رمزارزها نه می‌توانند وسیله‌ای برای مبادله باشند، نه قابلیت شمارندگی دارند (پول یا ارز سنتی می‌تواند کمیتی گسسته را به هر کالا یا خدمت نسبت دهد) و نه ابزار مناسبی برای ذخیره‌سازی ارزش هستند.
مدل آزمایشی ارز دیجیتال ایرانی وارد می شود؟
وزیر ارتباطات سال گذشته خبر از آماده شدن مدل آزمایشی ارز دیجیتالی داد. خبری که به نظر می رسد با خبر روز گذشته او مبنی بر سیاست گذاری در این خصوص بی ارتباط نباشد.
آذری جهرمی گفته بود: نگرانی بانک مرکزی ناشی از خروج ارز و آسیب دیدن مردم و موضوع های این چنینی است که برهمین اساس تصمیم گرفتند خرید و فروش بیت کوین را ممنوع کنند؛ اما بیت کوین همه ارز دیجیتال نیست و آینده چهارچوب و پیکره اینترنت جهان مبتنی بر بلاک چین خواهد بود.
وی با یادآوری پروژه مشترک در این زمینه با همکاری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، پژوهشگاه پولی و مالی بانک مرکزی و پست بانک ایران، گفته بود: در جلسه مشترک برای بررسی میزان پیشرفت این پروژه، اعلام شد که مدل آزمایشی آماده است.
اما روز گذشته نیز وزیر ارتباطات گفت: رئیس کل جدید بانک مرکزی درگیر موضوع تثبیت نرخ ارز است اما تلاش می‏کنیم که در هفته پیش رو این جلسه مشترک را داشته باشیم و تصمیم گیری کنیم.
ارز دیجیتالی در ایران جواب می دهد؟
در خصوص ارزهای دیجیتالی نظرات مختلفی وجود دارد. محمدرضا رنجبر فلاح -مدیرعامل سابق بانک تجارت- پیش از این گفته بود: «مشکل پیمان های دو و چند جانبه با استفاده از ارز دیجیتال قابل رفع است و بسیار ساده می توان با تعریف ارز جدید به شکل دیجیتال که ماهیت فیزیکی هم ندارد، می‌توانیم این مشکل را حل کنیم و تجربه این ارز هم موجود است. بعد از جنگ جهانی دوم صندوق بین المللی پول یک پولی را تعریف کرد به نام SDR همان حق برداشت محصول این پول یک پول دفتری بود و ماهیت خارجی نداشت و کشورها با راحتی بدون اینکه نیاز به جا به جایی دلار داشته باشند می‏توانستند با همین حق برداشت مخصوص SDR تسویه کنند و امور حسابداری معاملات آنها در صندوق بین المللی پول انجام می شد.»
حال باید دید با توجه به مشکل اساسی بحران نوسان و تحریم در بازار کشور می‏توان به مدل مشخصی برای جایگزینی ارز دیجیتال در آینده اقتصاد ایران اندیشید؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام