EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 فروردین 1398   Saturday 23 March 2019

سرمقاله

در انتظار سال سرنوشت

علیرضا صدقی

ولادیمیر پوتین رئیس فدراسیون روسیه در جریان نشست اخیر با دونالد ترامپ همتای آمریکایی خود در فنلاند، درخواست ویژه‌ای را برای کنترل تسلیحات خاص دو کشور به خصوص سلاح‌های هسته‌ای و فضایی ارائه کرده است.
براساس سند درز کرده روسی با عنوان مذاکره کنترل تسلیحات که در اختیار نشریه پولتیکو قرار گرفته، در جریان نشست دو طرف که 25 تیرماه در هلسینکی برگزار شد، پوتین به رئیس ایالات متحده آمریکا پیشنهاد کرده تا بر اساس توافقی پنج ساله موضوع کنترل سلاح‌های هسته‌ای را در قالب معاهده‌ای به نام شروع دوباره به جریان بیندازند.
به گزارش یورو نیوز، سند روسی حاوی مجموعه‌ای از زمینه‌هایی است که دو کشور می‌توانند با هدف کاهش خطرات توسعه سلاح‌های هسته‌ای با یکدیگر همکاری کنند. این سند هدف از این همکاری را بازسازی اعتماد از دست رفته میان دو کشور عنوان کرده است. جزئیات بیشتری که در این سند ارائه شده نشان می‌دهد که پوتین علاقه‌مند است تا دو کشور روسیه و آمریکا همچون گذشته بر اقدامات سنتی خود در مورد کنترل سلاح‌های هسته‌ای متمرکز شوند. با این حال صحت و سقم سندی که در اختیار پولیتیکو قرار گرفته تاکنون از سوی منابع رسمی تایید نشده است. همچنین سند فاش روسی نشان می‌دهد که رئیس فدراسیون روسیه از همتای آمریکایی خود خواسته تا با توجه به تجربه حاصل از تنش‌های رخ داده در شرق اروپا اقدام‌های لازم را بری جلوگیری از رویارویی نظامی یا تداخل تحرکات نظامی دو کشور در اروپا انجام دهند. پوتین لازمه موفقیت در این خصوص را افزایش اعتماد میان دو طرف از طریق افزایش شفافیت نظامی عنوان کرده است.
روسیه همچنین پیشنهاد داده که در ابتدای امر با بهره‌گیری از توان کارشناسان امر، انواع سلاح‌های هسته‌ای دو طرف شناسایی و راهکارهای کنترل آنها ارائه شود و سپس با برگزاری نشست‌هایی در سطح معاون رئیس جمهوری و معاونان وزرای خارجه دو کشور موضوع برقراری ثبات استراتژیک از جمله مساله پیچیده سوریه مورد بحث قرار گیرد. روسیه همچنین از آمریکا خواسته تا نشست‌هایی تکمیلی را نیز با حضور روسای جمهوری و وزرای دفاع دو کشور برگزار کنند. در همین راستا، جان رود معاون وزیر دفاع آمریکا در ماه گذشته تایید کرده بود که برگزاری نشست‌هایی با عنوان ثبات استراتژیک در حال برنامه‌ریزی و زمانبندی است.
گفتنی است، نخستین دور از مذاکرات رسمی ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ در خصوص مسائل مهم دو جانبه و جهانی، ۱۶ ماه ژوئیه و در شهر هلسینکی، پایتخت فنلاند برگزار شد. جلسه دو رهبر قدرتمند جهان بیش از دو ساعت به طول انجامید و با شرکت در یک ضیافت ناهار به پایان رسید. هر دو رئیس جمهوری پس از این نشست به رسانه‌ها گفتند که گامی بزرگ برای حل مساثل فی‌مابین برداشته شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام