EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 فروردین 1398   Saturday 23 March 2019

سرمقاله

در انتظار سال سرنوشت

علیرضا صدقی

*وحید سلوکی - روابط ایران و آمریکا در مقطع کنونی و به خصوص پس از خروج آمریکا از برجام در یکی از حساس‌ترین شرایط خود قرار دارد. دولت آمریکا سعی کرده که مقدمات تهدید به تحریم را بر ایران افزایش دهد و در همین جهت تلاش می‌کند نوعی اجماع جهانی برای بازگردان دوباره تحریم ها علیه ایران صورت دهد؛ شرکت های اروپایی را با تهدید و تطمیع از ایران خارج سازد، عربستان را به افزایش تولید نفت ترغیب کند تا جایگزین کاهش صادرات ایران شود.
فشارهای اقتصادی و البته عملیات روانی آمریکا طی روزهای اخیر سیر صعودی بیشتری داشته و توئیت‌های دونالد ترامپ این مساله را به خوبی آشکار و بیان می‌کند. در این میان، واکنش‌ها و پاسخ‌های رئیس جمهوری کشورمان حسن روحانی را هم می توان در برابر ترامپ قابل تحسین عنوان کرد چرا که همین اقدام سبب شد که اروپایی‌ها بیان کنند که ایرانی‌ها قواعد بازی را به خوبی می دانند و تسلیم نخواهند شد.
آمریکا و متحدان منطقه‌ای این کشور، سعی دارند فشارها علیه جمهوری اسلامی ایران را به نحوی پیش ببرند تا مولفه‌های قدرت ایران در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی را خنثی کرده و حتی به صفر برسانند و از سوی دیگر جمهوری اسلامی‌، در نظر کشورهای منطقه و بین‌المللی به عنوان یک قدرت برتر شناخته نشود. در واقع دونالد ترامپ رئیس ایالات متحده آمریکا با مطرح کردن توافق جدید و جامع آن هم با شرایط خودش، هدف تخلیه ایران از مولفه‌های قدرت برتر و هژمونی جمهوری اسلامی را دارد.
در نگاهی واقع گرا به اهداف آمریکا، دونالد ترامپ به سوی خنثی کردن ایران و تبدیل جمهوری اسلامی به یک کشور ضعیف جهت سیطره برآن، وضعیت حساسی را پیش روی دولت و ملت ایران قرار داده است. در مراحل حیاتی و سرنوشت ساز ضرورت دارد که تصمیمات مهم گرفته شود. بر این اساس جمهوری اسلامی ایران باید خویشتن‌داری منطقی با هدف حفظ منافع ملی در پیش گرفته و در عین حال به نحوی با طرف مقابل رفتار صورت گیرد تا دولت آمریکا و در راس آن دونالد ترامپ که همچون فرد کاسبکاری است درک کند که مقابله با ایران هزینه‌های هنگفتی برای این کشور در ابعاد مختلف دربر خواهد داشت.
طی چند وقت گذشته رئیس جمهوری، پیام‌های روشن ایران مبنی بر توانایی بستن تنگه هرمز، در راستای منافع ملی را داده که با استقبال داخلی روبه‌رو شد.
لذا با توجه به آنچه آمد باید گفت رویکرد جمهوری اسلامی ایران به ارسال پیام در تقابل به تهدیدات آمریکا و وابستگان او، مبتنی بر مبانی و دلایل منطقی است. تهدیدات ایران خطاب به آمریکا، در محاسبات دولت ترامپ معنادار تلقی می‌شود و محاسبات آنان را تغییر می‌دهد. همان طور که گفته شد این امر برای فردی همچون ترامپ که تنها به افزایش سرمایه‌های آمریکا و باج گرفتن از شرکای خود می‌اندیشد، هزینه در‌بر خواهد بود و او را از وار‌د شدن به یک بازی پرهزینه برحذر می‌دارد. ایران همچنان باید به کشورهای اروپایی فرصت داده تا بسته پیشنهادی معتبر و همراه با ضمانت‌های اجرایی را به تهران ارائه کنند. از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران می تواند با فعال‌سازی مذاکرات با کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در ایران را به اروپا نشان دهد و همچنین از ظرفیت‌های اقتصادی کشورهای نوظهور حداکثر بهره‌برداری را در برابر تهدیدات آمریکا به کار برد.
*کارشناس مسائل بین‌الملل


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام