EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 29 بهمن 1397   Monday 18 February 2019

سرمقاله

به بهانه یک تشییع

علیرضا صدقی

محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان روز گذشته در حاشیه جلسه دولت به در خصوص صحبت‌های رئیس ایالات متحده آمریکا باید برای مذاکره با ایران صداقت نشان دهند به خبرنگاران گفت: آمریکایی‌ها هیچ گاه در این حوزه صداقت نداشتند و حرکت ترامپ یک حرکت تبلیغاتی بود. یکی از دلایل مهمی که می‌توانیم طبق آن به این برسیم که آقای ترامپ نه نسبت به مردم ایران و نه نسبت به تعهدات بین‌المللی آمریکا هیچ حساسیتی ندارد این است که اولین تحریمی که ترامپ برگرداند تحریم هواپیماها بود، یعنی حتی قبل از روز ششم اوت که دور اول تحریم‌ها بازگشت اولین کاری که آمریکا انجام داد این بود که ارسال‌200 هواپیما را که قرار بود مردم ایران از آن استفاده کنند را لغو کرد.
آنان بسیار نیاز دارند که به مردم ایران نشان دهند که این بی‌اعتمادی متراکمی که در طول 40 سال اخیر ایجاد کرده‌اند برایش چه توضیحی دارند. مردم ایران چه دلیلی دارند که احساس نیاز کنند که لازم است با آنان به مذاکره بنشیند به هر حال اگر بحث مذاکره باشد ما دو سال مذاکره فشرده با آمریکا داشته‌ایم که نتیجه‌اش برجام بود و آقای ترامپ از آن خارج شد. حال چه‌طور می‌توان اعتماد کرد که اگر به فرض محال با آمریکا مذاکره تازه‌ای هم انجام شد و به توافق جدیدی هم رسیدیم آمریکا به آن پایبند باشد، بنابراین روش آمریکا و رفتارش نه تنها هیچ اعتمادی برای ایران، برای هیچ کشوری در دنیا باقی نمی‌گذارد.
ظریف در پاسخ به این پرسش که معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه چه نقشی در تسهیل صادرات در شرایط تحریم خواهد داشت، اظهار کرد: معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه وظیفه‌اش تسهیل است تا هم کار فعالان بخش خصوصی و هم فعالان دولتی را آسان کند و امکانات صادراتی را در خارج کشور شناسایی خواهد کرد و زمینه را برای ارتباط بخش خصوصی ما با بخش خصوصی سایر کشورها فراهم خواهد کرد و بخش خصوصی برای رسیدن به اهدافش کمک خواهد کرد. حتما این فعالیت باید در شرایط بازگشت تحریم‌ها توسط آمریکایی‌ها انجام شود. البته نکته قابل توجهی که هست این است که امروز دنیا علیه تحریم‌های آمریکا ایستاده است و این در حالی است که در گذشته سایر کشورها با آمریکا در این زمینه هم همراهی می‌کردند.
واقعیتی که من دارم مشاهده می‌کنم این است که بیش از فشار اقتصادی آمریکا با جنگ روانی وارد شده است و این کار را با شرکای خود انجام می‌دهد و سعی می‌کند آن را در ایران هم پیاده کند. پس نباید فضای روانی ما متاثر شود و آنچه که وجود دارد این است که دنیا علاقه‌ای ندارد تحریم‌های آمریکا را عملی کند و کشورهای مختلف دنیا سعی می‌کنند در این زمینه برای خنثی کردن تاثیر آن عمل کنند.
وزیر امور خارجه کشورمان در پایان تاکید کرد: کارهایی که تا حالا اروپایی‌ها انجام داده‌اند نشان می‌دهد که تا حدی در عمل متعهد به برجام هستند و نشان می‌دهد که آنها می‌خواهند نسبت به برجام متعهد باشند، اما مهم این است که اروپا چقدر می‌خواهد هزینه کند، بنابراین آنچه که مهم است این است که اروپا صرفا اراده سیاسی انجام ندهد. بالاخره این یک توافق است که برای آنها از نظر حیثیتی و امنیتی بسیار مهم است و باید ببینیم که آیا می‌خواهند برای آن هزینه بکنند یا نه؟ حالا باید ببینیم که در برابر تحریم‌هایی که در آینده شدیدتر خواهد شد نیز اروپایی‌ها چگونه عمل خواهند کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام