EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 04 خرداد 1398   Saturday 25 May 2019

سرمقاله

آیا زمان تغییر فرا رسیده؟

محمدعلی وکیلی

اولین روز کاری شغل جدیدتان احتمالا یکی از اضطراب‌آورترین و البته به یادماندنی‌ترین روزهای دوران کاری‌تان است. بعد از مدت‌ها جست‌وجو برای کار و حضور در مصاحبه‌های شغلی متعدد، حالا بالاخره موفق شدید کاری را پیدا کنید. یک شروع خوب می‌تواند اثرات مثبتی در ادامه مسیر کاری‌تان داشته باشد.
شاید این مساله بدیهی به نظر برسد اما حقیقت آن است که بیشتر افراد این کار را انجام نمی‌دهند. اگر ۵ تا ۱۰ دقیقه زودتر در محل کارتان حاضر شوید، این فرصت را پیدا می‌کنید تا به تدریج نسبت به محیط احساس راحتی پیدا کنید. می‌توانید در صورتی که نیاز داشته باشید بدون نگرانی از دستشویی استفاده کنید، در عین حال این زمان آنقدر زود نیست که تصور کنند بیش از اندازه هول و مشتاق هستید. برای آنکه مطمئن شوید می‌توانید زودتر به محل کارتان برسید، زمانی که صرف آماده شدن و مسیر رسیدن تا محل کار می‌شود را در نظر بگیرید و کمی زودتر از خانه بیرون بیایید. در صورت امکان، از قبل مسیر محل کارتان را در ساعت‌های شلوغ امتحان کنید تا با مسیر آشنا شوید و نسبت به اتفاقات پیش‌بینی نشده آمادگی پیدا کنید.
در ابتدا کار دشواری است که بدون بر هم زدن تعادل محیط محل کارتان، بتوانید در شغل جدید خود تاثیرگذار باشید. نباید در بدو ورودتان روال عادی محل کارتان را برهم بزنید و در عین حال هم بی‌اثر نباشید. در حقیقت باید سعی کنید در روز اول کاری میان انرژی و اشتیاق و فروتنی تعادل برقرار کنید تا به جای آنکه تصور کنند از خود راضی هستید متوجه شوند که تنها مشتاق یادگیری وظایف شغلی هستید.
احتمالا کار دشواری است که شغل جدیدتان را با شغلی قبلی مقایسه نکنید، اما در برابر وسوسه انجام این کار مقاومت کنید. شاید زمانی که شروع به صحبت درباره شغل قبلی‌تان می‌کنید تصور کنید که ارزش‌های شغل جدیدتان و توانمندی‌های خود را نشان می‌دهید اما درحقیقت این خطر وجود دارد که برداشت معکوسی از صحبت‌هایتان شود و مثلا ممکن است تصور کنند در کار گروهی عملکرد خوبی ندارید یا هنوز در فکر شغل قبلی‌تان هستید. به جای مقایسه کردن، تنها در جهت تایید شغل جدیدتان، به شباهت‌های آن با شغل قبلی‌تان اشاره کنید. از یادداشت کردن اطلاعاتی که می‌دانید بعداً به کارتان می‌آید، مثل نام افراد، پسوردها و حتی محل اتاق‌های مدیران یا همکاران‌تان، خجالت نکشید. احتمالا در روز اول کاری با اطلاعات بسیار زیادی مواجه می‌شوید که به خاطر سپردن همه آن‌ها ممکن نیست، بنابراین یادداشت کردن آن‌ها کمک زیادی به شما می‌کند.
زبان بدن نه تنها در زمان شرکت در مصاحبه‌های شغلی اهمیت دارد، بلکه می‌تواند ابزاری ارزشمند باشد تا در اولین روز کاری شغل جدید برداشت ماندگاری از خود در ذهن دیگران به وجود آورید. در روز اول کاری آگاهانه از آن حرکاتی در زبان بدن‌ استفاده کنید که شما را قدرتمند نشان می‌دهد، مثلا زمانی که با دیگران صحبت می‌کنید، اغلب لبخند بزنید و در چشمان‌شان نگاه کنید. به علاوه تمام سعی خود را کنید تا از علائم منفی در زبان بدن‌تان پرهیز کنید.
وقتی شغل جدیدی را شروع می‌کنید، در محیط کار معمولا سلسله مراتب و کارهایی وجود دارد که باید آن‌ها را یاد بگیرید و از آنجایی که احتمالا در روز اول کاری به افراد جدید زیادی معرفی می‌شوید، لازم است که برداشت خوبی از خودتان در ذهن دیگران به وجود آورید. یک روش کلیدی برای این منظور، نشان دادن نگرش مثبت خود به کسانی است که با آن‌ها در محیط کارتان مواجه می‌شوید. شما باید خود را مشتاق و علاقه‌مند به صحبت‌های آن‌ها نشان دهید، بنابراین سوال بپرسید، یادداشت بردارید و خود را متعهد نشان دهید در عین حال نظر خود را هم بیان ‌کنید، اما به حفظ تعادل توجه داشته باشید.
امروزه برخی از ما در عمل بیشتر زندگی خود را در فضای اینترنت به اشتراک می‌گذاریم. اگرچه روز اول کاری‌تان با احساسات مختلفی مثل نگرانی، اضطراب، شادی و حتی کسالت همراه است، اما باید در برابر وسوسه به اشتراک گذاشتن احساسات خود و وقایع محل کارتان مقاومت کنید. شاید این توصیه بدیهی به نظر برسد اما حقیقت آن است که افراد زیادی به دلیل مشغول شدن با اینترنت در محل کار خود به دردسر افتاده‌اند.
منبع: روزیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام