سرمقاله

دور باطل اقتصاد پای مرغی

ژوبین صفاری

مدیرکل طرح‌های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد در سفر به شهرستان زاهدان ضمن دیدار با مدیرعامل شهرک‌های
صنعتی، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پارک علم و فناوری استان سیستان و بلوچستان بازدید کرد . به گزارش ایسنا، علی اکبر خادمی گفت: سال جاری برنامه تحولی جدید حوزه اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با استفاده از همه ظرفیت ها، طراحی الگوهای نوین اشتغال برای جامعه مددجویی در مناطق مختلف شهری و روستایی است کمیته امداد به عنوان دستگاه برتر در زمینه ایجاد اشتغال در استانها به لحاظ کیفیت، کمیت و پایداری طرحها انتخاب شده است که این امر حاصل استعدادسنجی و هدایت شغلی مددجویان، نظارت سه تا پنج سال از طرح و حداقل بودن معوقات بانکی است. وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۱۳۶ هزار فرصت و طرح اشتغال ایجاد شده که منجر به ایجاد ۱۵۲ هزار فرصت شغلی جدید در استانها شده است، افزود: در طول سالهای اخیر با اجرای این طرحها ۶۲۵ هزار خانوار از مددجویان تحت حمایت خودکفا شدن و از چرخه حمایتی این نهاد خارج شدند.
مدیرکل طرحهای اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد با اشاره به ارائه بسته های تشویقی به کارفرمایان برای جذب مددجویان این نهاد ادامه داد: تربیت افراد مورد نیاز صاحبان مشاغل و بازار کار به عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات این حوزه همواره مورد عنایت بوده و در صورتی که فرد فاقد توانایی لازم برای اداره یک کسب و کار مستقل باشد مددجوی دیگری جایگزین خواهد شد.
خادمی با بین اینکه پرداخت حق بیمه سهم کارفرما به مدت دو سال و پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و هزینه‌های آموزشی مددجو توسط کمیته امداد از جمله موارد بسته تشویقی این نهاد است، اعلام کرد: این نهاد به کارفرمایانی که مددجویان این نهاد را استخدام کنند به ازای هر نفر ۲۰ میلیون تومان از محل منابع بانکی و برای پنج نفر ۱۰۰ میلیون تومان وام اشتغال چهار درصد پرداخت می‌کند. وی یادآور شد: وام‌های کارفرمایان ویژه مددجویان مناطق روستایی به ازای هر نفر ۵۰ میلیون تومان برای جذب افراد تحت حمایت منوط بر اینکه اطمینان حاصل شود که کارفرما ظرفیت و طرح توجیهی مناسبی را برای آنها فراهم کرده تا در مسیر واقعی اشتغال قرار گیرند اختصاص می‌یابد.
مدیرکل طرح های اقتصادی و خودکفایی کمیته امداد گفت: در سال های اخیر براساس اعتبارات پیش‌بینی شده تحول نسبی در بحث کمیت طرح‌های اشتغال اتفاق افتاد اما امسال برنامه‌های تحولی جدید برای اشتغال مددجویان پایه‌گذاری شده که شامل استفاده از مجموعه‌های تسهیل‌کننده خارج از امداد و اجرای طرح‌های اشتغال با حجم بیشتری است.
خادمی با اشاره به بهره‌گیری از الگوهای نوین (فن‌آوری SPV) افزود: طراحی الگوهای نوین اشتغال در زمینه طراحی کسب و کار برای ورود دانش‌آموختگان دانشگاهی به بازار کار و آشنا شدن آنها با جنبه‌های کاربردی و عملی و کسب تجارب لازم و نیز آشنا شدن بازار کار با توانمندی و قابلیت‌های این افراد یکی از مهم‌ترین اهداف کمیته امداد در اجرای این برنامه است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام