EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 28 تیر 1398   Friday 19 July 2019

سرمقاله

به دموکرات‏ها دل نبندیم

محمدرضا ستاری

فیلم «ستارخان» یکی از آثار ماندگار و حاشیه‌ای زنده‌یاد علی حاتمی بوده که فیلمخانه ملی ایران آن را در ادامه دیگر آثار قدیمی، مرمت و بازسازی کرده است.
به گزارش ایسنا، عملیات مرمت آثار سینمایی که طی یک برنامه‌‌ریزی طولانی مدت و از چند سال قبل با ترمیم و احیای فیلم‌های «اون شب که بارون اومد» و «گاو» آغاز شد با فیلم‌‌های «باد صبا»، «برای آزادی»، «خانه خدا»، «ناخدا خورشید» و ... ادامه یافت که البته علاوه بر نمایش عمومی این فیلم‌ها در برنامه‌های متعدد سینمایی، جشن‌ها و جشنواره‌های داخلی و خارجی، گزارش‌های مفصلی درباره شیوه و روند بازسازی و مرمت دیجیتال این فیلم‌ها در مطبوعات و سایت‌های فرهنگی و هنری منعکس شده است.
روند بازسازی و مرمت تعداد دیگری از فیلم‌های مهم تاریخ سینمای ایران همچنان ادامه دارد و به بهانه فرارسیدن روز ملی سینما، فیلمخانه ملی ایران به مدیریت لادن طاهری صحنه‌هایی از نسخه مرمت شده فیلم «ستارخان» علی حاتمی که زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی، علی نصیریان، عنایت بخشی، پرویز صیاد، جلال پیشواییان، محمدعلی کشاورز در آن بازی کرده‌اند را برای اولین بار در اختیار ایسنا قرار داده است. «ستارخان» فیلمی به کارگردانی مرحوم علی حاتمی در تابستان سال 1351 ساخته و در اسفندماه همان سال در چند سینمای تهران اکران عمومی شد. اما این فیلم پس از نمایش عمومی دچار حاشیه‌هایی شد و انتقادهای زیادی را به آن وارد کردند که این انتقادها بیشتر حول و حوش تحریف شخصیت ستارخان و ضدیت با مشروطه بود، با این حال برخی اساتید تاریخ هم در سال‌های بعد «ستارخان» را فیلمی ماندگار و با قدرت درباره تاریخ مشروطه دانسته‌اند. علی حاتمی درباره این فیلم گفته بود:« در طی این سال‌ها هیچ‌گاه ادعا نکرده‌ام که مورخ هستم، یا قصد دارم تاریخ را به شکل کرونولوژیک یا حتی از روی فلان نسخه تاریخی یا فلان متن مکتوب به تصویر بکشم. شاید روزی بخواهم یا دست به انجامش بزنم، اما اکنون نگفته‌ام و مستند هم نساخته‌ام. من همیشه نسخه خودم را از وقایع تاریخی، اجتماعی، فرهنگی – در مواردی که موضوع فیلم یا قصه‌ام در یک زمان یا مکان تاریخی مشخص رخ داده است – ساخته‌ام که گاهی این نسخه نزدیکی یا مختصری نزدیکی به واقعه داشته است.»
این کارگردان در جای دیگری هم بیان کرده بود:‌ «در تاریخ هیچ وقت صد در صد به یک خط مستقیم برنمی‌خوریم، همیشه یک سری نقطه چین وجود دارد که فیلم‌ساز یا مولف باید از فکر خودش برای پر کردن این نقطه چین‌ها استفاده کند.
من برای نوشتن سناریوی ستارخان تقریبا تمام کتاب‌های تاریخی را که درباره نهضت مشروطیت نوشته شده بودند به دقت مطالعه کردم و در خیلی از موارد به تناقض‌گویی‌های زیادی برخورد کردم.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام