EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 31 فروردین 1398   Saturday 20 April 2019

سرمقاله

آنچه اروپا از ایران می‌خواهد

محمدرضا ستاری

نماینده مردم شیراز در مجلس با طرح این سوال که چرا مخالفان FATF پرچمدار شفاف‌سازی رای نمایندگان شدند، مدعی شد که طرح این موضوع از سوی نمایندگان جبهه پایداری در مجلس و کسانی که در دوره قبل مخالف برجام و این دوره مخالف لوایح چهارگانه هستند، صورت گرفته است. در حالی که این امر باعث می‌شود نمایندگان ملاحظاتی را در دادن رای خود رعایت کنند.
بهرام پارسایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: شفاف‌سازی و شفافیت در همه جا امر پسندیده و لازمی است اما ما به دنبال خروجی و نتیجه مسئله هستیم. مثلا شفافیت در حساب‌های مالی و سرمایه افراد یا موضوعی مثل واگذاری‌ها یا حقوق و مزایای مسئولان بسیار حائز اهمیت است اما موضوع شفافیت رای نمایندگان علی رغم پوسته زیبایی که دارد، خطر جدی به دنبال خواهد داشت. وی افزود: لوایح چهارگانه به عنوان مقدمات FATF بهترین مسیر برای شفاف‌سازی است و همه می‌دانند چه کسانی مخالف آن هستند. در حال حاضر تنها سه کشور بسیار عقب‌مانده به این قرارداد بین‌المللی نپیوسته‌اند آن هم به این دلیل که یا دیکتاتوری دارند یا سیستم مدیریتی‌شان ضعیف است. البته ممکن است این قرارداد بندهایی داشته باشد که می‌توانیم آنها را نپذیریم اما اصل پیوستن به آن موجب شفافیت می‌شود. این نماینده مجلس با بیان اینکه مخالفان اصلی FATF پرچمدار شفاف‌سازی رای نمایندگان شده‌اند، مدعی شد: این اقدام در آستانه چراغ سبزهایی که برای تصویب لوایح چهارگانه به مجلس داده شده، انجام می‌شود و در واقع آنها می‌خواهند از این موضوع به عنوان حربه‌ای استفاده کنند یا در موارد مشابه از این مسئله به عنوان تهدیدی برای رد صلاحیت نمایندگان استفاده کنند که در این صورت نه تنها منفعتی برای مردم ندارد بلکه استقبال نمایندگان مردم را از آنها می‌گیرد و باعث می‌شود آنها ملاحظات دیگری را در رای خود لحاظ کنند. پارسایی با بیان اینکه مردم دستاوردهای برجام و تاثیرات خروج آمریکا از برجام را حس کرده‌اند، ادامه داد: در همان زمان که برجام در مجلس تصویب شد، گروهی به دنبال این بودند که چه کسی به برجام رای داده و چه کسی رای نداده است اما آیا اگر رای به برجام به صورت شفاف انجام می‌شد، برجام تصویب می‌شد؟ طبیعتا اکثر نمایندگان می‌خواهند برای پیشبرد اهداف ملی و منطقه‌ای بیشتر در مجلس بمانند و نیازمند تایید صلاحیت در دور بعد هستند.
سخنگوی فراکسیون امید با بیان اینکه اصرار بر شفاف‌سازی رای نمایندگان منافع گروه اقلیت قدرتمند را تامین می‌کند، تصریح کرد: آنها از حربه‌های مختلف برای پیشبرد اهداف جناحی خود استفاده می‌کنند و حالا در آستانه مطرح شدن لوایح چهارگانه کمپین به راه انداخته‌اند و مردم‌فریبی می‌کنند. در واقع آنها از مطالبه مردم برای شفاف‌سازی برای تامین منافع خود استفاده می‌کنند و به بهانه شفاف‌سازی، شفافیت را ذبح می‌کنند. در واقع هدف اصلی آنها از این موضوع کاملا مبهم است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام