EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 06 تیر 1398   Thursday 27 June 2019

سرمقاله

هدف ترامپ از تحریم‌های جدید چیست؟

محمدرضا ستاری

به‌رغم تلاش‌های دولت در حل مساله مربوط به تامین تایر مورد نیاز خودروهای سنگین، شواهد حاکی از این است که علاوه بر جواب‌گو نبودن دو حلقه تایر سهمیه‌ای، بی‌نظمی‌‌هایی همچنان در شبکه توزیع و نحوه قیمت‌گذاری این کالا وجود دارد.
با توجه کمبود تایر سنگین در کشور، دولت برنامه‌های مختلفی برای مدیریت این مساله به ویژه موضوع نظارت در حوزه‌های مختلف واردات، توزیع و قیمت‌گذاری این کالا انجام داده است. اما به گفته دست اندرکاران امر، حل مسائل مرتبط با تایر سنگین که به دغدغه جدی کامیونداران مبدل شده، نیازمند اتخاذ شیوه‌ها و راهکارهای بهتری است.‌
به گزارش ایرنا،نظر به اهمیت و پیچیدگی موضوع مشکلات و چالش‌های صنعت تایر، خبرگزاری جمهوری اسلامی میزگردی با حضور مصطفی تنها سخنگوی انجمن صنعت تایر کشور، احمدرضا متقی نایب رئیس انجمن واردکنندگان تایر، محمد میر عابدینی دبیر انجمن وارد کنندگان تایر، محسن حاج اسماعیلی مدیر کل دفتر حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای وزارت راه و شهرسازی برگزار کرد.‌
محمد کریمی دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیون داران کشور نیز به دلیل عدم امکان حضور در این میزگرد، از طریق تماس تلفنی به مهمترین مشکلات و چالش‌های تهیه و تامین تایر مورد نیاز کامیون داران پرداخت.
نامشخص بودن قیمت‌ها در جولان بازار سیاه
کریمی گفت: خلاء کاملاً شفافی اتفاق افتاده که هیچ کس آن را انکار نمی‌کند. در سال‌های گذشته هم مشکل کمبود لاستیک اتفاق افتاده ولی وزارت صمت در زمان خودش به خوبی اداره می‌کرد. چون به هر حال مسئولیت تولید و توزیع و تامین تایر به عهده این وزارتخانه است. ولی الآن وزارت صمت آمار درستی از تولید و واردات ندارد و هر آماری را که تولید‌کننده و وارد‌کننده اعلام می‌کنند مبنا قرار می‌دهد که این خیلی بد است. در بحث تخصیص لاستیک به استان‌ها بر اساس نیاز هم خیلی خوب عمل نکرد. و در نهایت اداره راهداری به واسطه اطلاعات و آمار دقیقی که از نیاز هر استان در ناوگان حمل و نقل داشت ورود کرد. وزارت صنعت خواست که سازمان راهداری به کمک بیاید و اولویت را هم دادند به ناوگان حمل و نقل برون شهری. چه در بخش حمل کالا و چه در بخش مسافر.
دبیر کانون انجمن های صنفی کامیون داران کشور افزود: اما حالا مشکل این است آن تعدادی که در حال حاضر عرضه می‌شود در مقابل نیاز ما بسیار کم است و این باعث ایجاد یک بازار سیاهی شده است و هم قیمت‌ها نامشخص بشود. یعنی قیمت‌های خیلی گزافی را بگیرند. یک نکته هم این است که وزارت صمت هم به رغم اینکه ما در جلسات کمیسیون عمران مجلس و جاهای دیگر درخواست کردیم که نرخ لاستیک را به ما اعلام بکنند، متاسفانه در اعلام نرخ هم خیلی خوب عمل نکرد. و این باعث شده که همان لاستیکی که به صورت حواله ای توزیع می شود بعضا با قیمت‌های متفاوتی توزیعش اتفاق بیافتد.
وی گفت: لاستیک‌های تولید داخل که باید از 2میلیون و صد هزار تا 2میلیون و سیصد یا چهارصد هزار فروخته شود تا 5 میلیون تومان هم فروخته شده است. یا لاستیک چینی مرغوب که باید بین 2 و نیم میلیون تا سه میلیون تومان باشد، تا شش میلیون تومان هم فروخته شده است. لاستیک‌های اروپایی هم که حدودا جفتی 5 میلیون تومان است تا 15 میلیون تومان فروخته شده است.
محمد میرعابدینی نیز در این خصوص گفت: در این مورد ما یک ایراد به این کار داشتیم و آن هم این بود که کامیون‌داران و اتوبوس‌داران توان خرید نقدی تایر را ندارند. آن‌ها در شهر خودشان تایر فروش‌ها را می‌شناختند و از آن‌ها چکی خرید می‌کردند. شاید گران‌تر هم بخرند ولی راضی هستند. وقتی این اتفاق افتاد راننده باید نقدی خرید کند. چون ممکن است که وارد کننده در آن شهرستان اصلا نماینده نداشته باشد. پس طرف را نمی‌شناسد و نمی‌تواند چکی کار کنند. این برای کامیون دار مشکل ایجاد کرده است.
ناوگان حمل و نقل با دوحلقه تایر راه نمی‌افتد
کریمی ضمن ناکافی دانستن دو حلقه تایر اختصاص یافته به رانندگان، افزود: در هر صورت بعضی از ناوگان ما برای اینکه بتوانند به فعالیت‌شان ادامه دهند حتما نیاز دارند که مثلا 6 حلقه لاستیک هم‌زمان عوض کنند. ما الآن بیاییم دو حلقه لاستیک به یک ناوگان تخصیص بدهیم کار دارنده ناوگان راه نمی‌افتد. این خیلی بد است. یعنی ما به یک شکلی آمدیم دو حلقه، دوحلقه توزیع کردیم. در صورتی که آن‌ها به 6 حلقه لاستیک نیاز دارند. این خیلی مشکل درست کرده است.
وی گفت: مساله دیگه اینکه حواله یا کوپن مال زمانی است که به ازای هر ناوگان حداقل دو حلقه لاستیک داشته باشید. توزیعی که تا الآن اتفاق افتاده متاسفانه پاسخگو نبوده و آن دو حلقه را هم نتوانستند تامین کنند. چون بر اساس آماری که خودشان داده‌اند تا الآن چیزی حدود 700 هزار حلقه لاستیک را توزیع کرده اند. این 700هزار حلقه در مقابل حدود 600 تا 700 هزار ناوگان قرار دارد. یعنی به هر ناوگان دو حلقه هم نرسیده است. البته ما مطمئن هستیم که بخشی از این ناوگان هنوز تایر دریافت نکرده‌اند.‌
لزوم توجه به تفاوت‌های استانی در امر توزیع
دبیر کانون انجمن‌های صنفی کامیون داران کشور با اشاره به تفاوت ناوگان حمل و نقل و اشکالات تخصیص استانی، اضافه کرد: ناوگان اتاق دار ما به خاطر استهلاک کم‌تر، مقداری نسبت به کامیون‌های کشنده، شاید مشکل کمتری داشته باشند. ما الان می‌بینیم که ناوگان اتاق دار ما در حال حاضر دارد صد درصد فعالیتش را انجام می‌دهد ولی ناوگان کِشنده ما چون چرخش بیشتر است و استهلاکش هم بیشتر است و زودتر نیاز به تایر پیدا می‌کند. چون در تابستان و گرمای هوا لاستیک استهلاک و ساییدگی بیشتری پیدا می‌کند ما الآن در اوج نیاز لاستیک قرار داریم.‌
وی افزود: از وزارت صمت می‌خواهیم که در تخصیص به استان‌ها به شکل بهتری عمل کنند. در مورد استان‌ها مثلا ناوگان اتاق دار یعنی باری 10 چرخ ، باری 6 چرخ و حتی کمپرسی‌ها هم سایز لاستیک‌شان 24 / 12 است. در بعضی از استان‌ها غالب ناوگان ما سایز 24 / 12 نیاز دارند و در برخی دیگر سایز 315 و 385. تخصیص سهمیه استان‌ها بدون توجه به این موضوع صورت گرفته است. مثلا در استان همدان که سایز 12/24 بیشتر نیاز هست، سایز 315 و 385 توزیع می‌شود. این هماهنگی باید ایجاد شود و به خود کامیون دار بگویند سایز لاستیک شما چیست در یک سیستم وارد بکنند و بر اساس آن توزیع را انجام بدهند. در بحث تخصیص استان‌ها تعداد ناوگان مشخص است. اگر یک استان 5 درصد ناوگان را دارد 5 درصد به آن تخصیص بدهند. الآن متاسفانه دراین مورد عاملین فروش و نمایندگی‌ها خودشان سرمایه‌گذار هستند یعنی از تولید کننده تایر را پیش خرید می‌کنند. بنابراین هر موقع تایر آماده شد بدون توجه به نیاز استان تایر‌ها به عامل فروش داده می‌شود.
دبیر انجمن وارد کنندگان تایر نیز در همین زمینه گفت: از تیرماه بر اساس مصوبه وزارت صمت تمامی وارد‌کنندگان موظف شدند تایری را که از گمرک ترخیص می‌کنند هم به انجمن و هم به وزارت خانه اعلام بکنند و حق فروش به نماینده‌ها را نداشتند و در پایانه‌ها توزیع می‌شد. بعد این را اصلاح کردند. مقرر شد که وارد کنندگان هم بتوانند بین نماینده‌های‌شان تایر را توزیع بکنند، اما طبق یک درصدی مشخص. مثلاً اگر وارد‌کننده‌ای 15 نماینده دارد اگر 5 تا از این‌ها در تهران هستند کاری به این نداشتند. می‌گفتند مثلاً در استان تهران 8 درصد تایر توزیع بشود. اصفهان و فارس 10درصد. برخی از استان‌ها مثل کهکیلویه و بویراحمد وارد‌کننده‌ها عمدتا نماینده نداشتند. اکنون این مشکل رفع شده است.
تامین تایر در کوتاه مدت در گرو تسهیل واردات
کریمی در ادامه، واردات را تنها راه حل تامین تایر مورد نیاز در کوتاه مدت دانست و گفت: در خرداد ماه که دیدیم بحث لاستیک دارد اتفاق می‌افتد درخواست کردیم که شرایط را برای واردات کمی باز بگذارند. اگر تولید‌کننده بیش از این امکان تولید را ندارد و وارد‌کننده هم شاید به دلایل شرایطی مانند مبهم بودن نرخ ارز و بلا تکلیفی انگیزه‌ای برای واردات ندارد، شاید بهتر است شرایط را باز بگذارند حتی برای تشکل‌های صنفی که خودشان بتوانند این کار را انجام بدهند.‌
وی افزود: وارد کردن تایر هم روش‌های مختلف دارد. ما می‌توانیم از سلیمانیه عراق یا دیگر کشورهای همسایه وارد کنیم. از حدود 150 وارد کننده حدود 45 تا را انتخاب کرده‌اند. این انتخاب هم به خاطر این بوده که آن‌ها اعلام آمادگی کردند. اما بهتر است که به این تعداد ختم نشود. اگر ما توان این را داریم که لاستیک را با نرخ خیلی مناسب را بیاوریم این محدودیت و این شرایط ایجاد نشود که صرفا باید این افراد وارد بکنند. الآن وزارت صمت در کمیسیون عمران مجلس صراحتا اعلام کرده است که هر صنفی که اعلام آمادگی بکند برای واردات، این امکان را برایش فراهم می‌کنیم. شخص حقیقی یا حقوقی که کد اقتصادی داشته باشند می‌توانند اقدام به واردات بکنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام