سرمقاله

40 سال جنگ

رضا دهکی

معصومه معظمی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته دو کارت زرد از مجلس گرفت. طی 10 روز گذشته این دومین بار است که وزیری برای پاسخ به سوال نمایندگان گذرش به مجلس می‌افتد و دوکارته می‌شود. پیش از این نیز غلامی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری به دلیل قانع نشدن نمایندگان از توضیحاتش درباره دلیل گسترش بی‌رویه دانشگاه‌ها دوکارته شد. واکنشی که می‌تواند رفتاری عصبی و مقابله جویانه از طرف نمایندگان مجلس در مقابله با بی‌توجهی وزرا نسبت به مطالبات آنها برای حوزه‌های انتخابیه‌شان باشد.
صبح روز گذشته در شرایطی که سه وزارتخانه کار، اقتصاد و صنعت در این شرایط تحریم ها و جنگ اقتصادی وزیر ندارند و رئیس جمهوری هم برای معرفی وزرای پیشنهادی خود عجله‌‌ای ندارد، نمایندگان هم برای دومین بار طی کمتر از دوهفته گذشته دومین وزیر را در یک روز دوکارته کردند! مسئله‌ای که به خودی خود می‌تواند سوال برانگیز باشد. در این راستا نمایندگان از پاسخ‌های صالحی‌، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره علت عدم نظارت بر سامانه‌های ویدئوی درخواستی از سوی این وزارتخانه قانع نشدند. این سوال را نصرالله پژمانفر، نماینده مشهد از صالحی پرسیده بود. گفتنی است پیش از رای گیری، رئیس مجلس تاکید کرد که با توجه به تغییر آیین‌نامه مجلس پاسخ‌های وزیر را به رای می‌گذارد و نمایندگان نیز باید به پاسخ‌های وزیر رای بدهند. این نماینده جبهه پایداری مردم مشهد در مجلس و عضو کمیسیون فرهنگی اعلام تمایل کرده بود که دو سوال او از وزیر ارشاد، به صورت مجزا به رای گذاشته شود و در نتیجه این رای گیری‌ها هر 2 بار نمایندگان از توضیحات صالحی قانع نشدند و بعد از به رای گذاشتن سوال، نمایندگان به او کارت زرد دادند. کارت زردی که طبق آیین‌نامه داخلی مجلس اگر به عدد 3 برسد زمینه استیضاح وزیر را فراهم می‌کند و‌ در این شرایط حساسی که برخی تندروها می‌کوشند با راه انداختن سونامی استیضاح، کابینه را از حدنصاب بیندازند یا می‌کوشند عدم کفایت یا استیضاح رئیس جمهوری را رقم بزنند می‌تواند معانی و مفاهیم زیادی داشته باشد.
نمایندگان به سوال گوش نمی‌دهند
البته ناهید تاج الدین، نماینده اصلاح طلب مردم اصفهان در مجلس در‌این‌باره به «ابتکار» گفت: «در شرایط فعلی جو کلی مجلس فضای خوبی نیست و بسیاری از نمایندگان چون مشکلات حوزه انتخابیه خود را پیگیری می‌کردند و تا‌کنون که سال سوم عمر مجلس است این مشکلات از طرف دولت حل نشده‌اند، به همین دلیل به سوالی که مطرح می شود و پاسخی که وزیر می‌دهد گوش نمی دهند و به او رای منفی می‌دهند.» عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی ادامه داد: «یکسری مباحث شاید درست باشد ولی مباحثی که مطرح می‌شود مثل این است که شخص از یک کره دیگر به ایران بیاید و با تعجب بگوید چرا این کارها به این شکل اداره می‌شوند و مسائل برایش ناآشنا باشند. به همین دلیل شرایط صحن به نحوی است که نه تنها وزیر ارشاد بلکه هر وزیر دیگری که در این شرایط گذرش به صحن مجلس بیفتد، همین اتفاق برایش می‌افتد و از مجلس کارت زرد می‌گیرد یا استیضاح می‌شود.»
صالحی نتوانست نمایندگان را مجاب کند
هادی شوشتری هم در این باره به «ابتکار» گفت: «در یک روز 2 سوال در یک مرحله از وزیر ارشاد پرسیده شد و نماینده سوال کننده به هیات رئیسه اعلام کرد که علاقه‌مند است2 سوال را به صورت مجزا به رای بگذارند. با وجودی که صالحی در مجموع وزیر مقبولی است، ولی نتوانست نمایندگان را با توضیحاتش اغنا کند، به همین دلیل در هر 2 سوال کارت زرد گرفت.» این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: «در نظام‌های پارلمانی یکی از شئون اداره قوه مجریه، تنظیم امور بین قوه مقننه و قوه مجریه است چرا که وزرا باید در گام اول از قوه مقننه رای اعتماد بگیرند.»
سوال از وزیر به دلیل منافع فامیلی
او افزود: «در گام بعدی قوه مقننه به ابزارهایی مجهز است که می‌تواند بر عملکرد قوه مجریه و وزرا نظارت کند و سوال و تذکر از آنها داشته باشد و در نهایت آنها را استیضاح کند. به طور مشخص درباره کارت زرد به وزیر ارشاد باید بگویم موضوع درباره بنیاد ملی بازی‌های یارانه‌ای و عملکرد آنها بود که سوال توسط آقای پ‍ژمانفر، عضو کمیسیون فرهنگی و نماینده اصولگرای هم‌طیف و هم حوزه‌ای آقای کریمی قدوسی است و جالب است بدانید مدیرعامل این بنیاد برادرزاده آقای کریمی قدوسی است.» تاج‌الدین در ادامه اظهاراتش به نحوه تعامل ضعیف برخی وزرای دولت با نمایندگان مجلس اشاره کرد که باعث عصبانیت و ناراحتی نمایندگان شده است. او ادامه داد: «دولت می‌تواند تعاملش را با مجلس بیشتر کند، بسیاری از نمایندگان هم می‌دانند که مشکلات قابل حل نیست و به مشکلات بودجه برمی‌گردد. ولی چون برخی از دوستان دولتی در برخی وزارتخانه‌ها دنبال شیطنت هستند و حتی با نمایندگان همراهی حداقلی ندارند که مثلا بگویند این مسیر را طی کرده‌ایم ولی مشکلات به قوت خود باقی است، باعث ناراحتی نمایندگان شده است.» عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی خاطرنشان کرد:‌ «متاسفانه فضای بدی بین مجلس و دولت ایجاد شده و نمایندگان را عصبانی کرده است و باعث بروز چنین اتفاقاتی در مجلس می‌شود که خیلی هم به صلاح نیست.» همچنین شوشتری، نماینده مردم قوچان در مجلس هم به «ابتکار» گفت: «به نظرم ارتباط بدنه وزارتخانه خصوصا وزیر با بدنه مجلس و نمایندگان بسیار کمرنگ است. البته معاون پارلمانی وزیر ارشاد آقای حسینی نماینده دوره قبل قائمشهر است و الزامات مطالبات و جنس خواسته‌های مجلس را می‌داند ولی این ارتباط و تعامل ضعیف است و در نهات معتقدم باید نوع ارتباط دولت، وزرا و معاونان‌شان با نمایندگان تقویت شود تا در این مواقع بتوانند نمایندگان را مجاب کنند.»
سرازیر شدن امتیاز عدم مشارکت در رای به سبد مخالف
مسئله دیگری که نباید از نظر دور داشت گیر آیین نامه‌ای در‌این‌‌باره است که در صورتی که نماینده‌ای در رای‌گیری مشارکت نکند، این آرا به ضرر وزیر در سبد آرای مخالفان ریخته می‌شود. ‌علی لاریجانی، رئیس مجلس هم در‌این‌باره با اشاره به رای مجلس به اولین سوال پژمانفر از وزیر فرهنگ و ارشاد که نتیجه آن قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیر بود، گفت: «در رای گیری قبلی تعداد زیادی از نمایندگان رای نداده بودند لذا نمایندگان در رای گیری مشارکت کنند.» شوشتری در‌این‌باره به «ابتکار» توضیح داد: «احتساب نمایندگانی که در رای گیری شرکت نکردند به نفع آرای مخالف شد. مثلا بسیاری از نمایندگان اگر می‌خواستند در رای‌گیری شرکت کنند نظر و رای آنها نسبت به موضوع مورد سوال مثبت و موافق بود، ولی چون در رای‌گیری شرکت نکردند، طبق آیین‌نامه رای آنها در سبد آرای مخالفان شمرده شد.»
او تاکید کرد: «به نظرم مجموعه این دلایل به صورت مشخص در یک بسته کلی باید دیده شود و در یک بسته جزئی‌تر وزارتخانه‌ها به صورت مشخص باید در روابط‌شان با قوه مقننه بازنگری کنند.»
این نماینده اصلاح طلب دو دوره مجلس همچنین توضیح داد: «در صورتی که یک وزیر 3 کارت زرد از مجلس بگیرد، استیضاح می‌شود و این نتیجه قهری است. ولی بعید به نظر می‌رسد در این موضوع، سوال کننده خاص از وزیر ارشاد به دنبال 2 یا 3 کارته کردن وزیر ارشاد به منظوراستیضاح بوده باشد، چرا که آقای پژمانفر همشهری آقای صالحی است و از نظر سیاسی هم بعید است مشکل خاصی هم با او داشته باشد.» بنابراین نمایندگان روز گذشته درنهایت با ۹۴ رای موافق و ۷۴ رای مخالف و چهار رای ممتنع از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر در مجلس اعلام کردند از پاسخ‌های وزیر ارشاد قانع نشدند و دومین کارت زرد را هم در یک روز به صالحی دادند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام