سرمقاله

چالش پیوستگی

رضا دهکی

نایب رئیس مجلس گفت: ایران کمتر از کشور ترکیه خودرو داشته و دو برابر این کشور سوخت مصرف می‌کند، البته در شرایط کنونی قاچاق بنزین در شهرهای مرزی به صرفه است و ۱۰ برابر برای هر فرد سود دارد.
به گزارش خانه ملت، مسعود پزشکیان با اشاره به احتمال استفاده مجدد از کارت سوخت‌ گفت: مقام معظم رهبری در جلسه با اعضای هیات دولت به وزارت نفت برای بهینه کردن مصرف سوخت گوشزدهایی داشتند، چراکه در حال حاضر مصرف بنزین در کشور بین 100 تا 120 میلیون لیتر در روز است، در حالی که کشور همسایه ایران که بیش از ما وسایل نقلیه دارند، نصف ایران مصرف سوخت ندارد.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کنترل مصرف سوخت در شرایط کنونی ضروری است، افزود: قرار نیست در شرایط اقتصادی کنونی کمتر از کشور ترکیه خودرو داشته و دو برابر این کشور سوخت مصرف کنیم، لذا مدیریت این موضوع با ابزاری همانند کارت سوخت انجام می شود.
مدیریت مصرف سوخت دستور رهبری است
وی ادامه داد: مدیریت مصرف سوخت دستور رهبری و استفاده از کارت سوخت تکلیف قانونی است‌ چرا که در شرایط کنونی قاچاق بنزین در شهرهای مرزی به صرفه است و‌10 برابر برای هر فرد سود دارد.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه اگر هر فردی بخواهد بنزین را به نصف قیمت خارج از مرزها به فروش برساند، می‌تواند 5 برابر سود برای خود کسب کند، تصریح کرد: در شرایط کنونی یکی از راه های کنترل سوخت استفاده مجدد از سامانه کارت سوخت است.
مسئله قاچاق سوخت و ابعاد مختلف آن، سال‌ها است که گریبان کشور را گرفته است و تهدیدهای متعددی را فراروی امنیت استان‌های مرزی قرار داده است. اختلاف بهای سوخت، حاشیه‌نشینی و فقر فراگیر از جمله عواملی است که موجب بروز چنین وضعیتی است. در حقیقت حل و فصل این مشکل نیاز به اهتمام بین‌بخشی دارد. نمی‌توان از هر یک از بخش‌ها به تنهایی انتظار داشت که نسبت به رفع آن اقدام کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام