EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 04 اردیبهشت 1398   Wednesday 24 April 2019

سرمقاله

اقتصاد را برای همه جراحی کنیم

ژوبین صفاری

تصویر آینده‌ خودرو یک مسئله است اما فکر کردن درباره‌ یک خودروی لوکس متعلق به سی و اندی سال دیگر یک موضوع کاملاً متفاوت است. با وجود خبرهای زیادی که درباره تکنولوژی‌های خودران و الکتریکی منتشر می‌شود، سوالی که پیش می‌آید تغییرات خودروهای لوکس در آینده است. بنتلی یکی از مشهورترین لوکس سازان بریتانیایی است که این سوال را از دانشجویان هنر کالج سلطنتی پرسیده و دانشجویان هم پاسخ‌های قابل‌توجهی داشته‌اند.
مدیر طراحی بنتلی می‌گوید: «برند ما همیشه پیشتاز کلاس خودروهای لوکس بوده و ما به تازگی از دانشجویان درباره دید آن‌ها به آینده سوال پرسیده‌ایم. ما خواهان ایده‌ها و کانسپت‌هایی بوده‌ایم که می‌توانند ما را به جهت جدید و جالبی هدایت کنند. این دانشجوهای سال دومی افرادی هستند که خودروهای آینده را طراحی می‌کنند. به همین دلیل است که نتایج این چالش بسیار جذاب و هیجان‌انگیز هستند».
اعضای تیم طراحی بنتلی از بین 24 طرح ارائه شده 4 مورد را انتخاب کرده‌اند. این طرح‌ها عبارت‌اند از: Luxury Soundscapes حاصل تلاش‌های آیرین چیو، Materia- Humanity طراحی شده توسط کیت نام گونوگ، Stratospheric Grand Touring اثر جک واتسون و نهایتاً EleganAutonomy اثر انوجی چوی.
این ایده‌های رادیکال برای خودروهای آینده چیزهایی هستند که حتی هنوز تصورشان نمی‌کنیم. البته آن‌ها با دنیای کانسپت‏ها بیگانه نیستند. از آنجایی که آینده به خودروهای الکتریکی و خودران تعلق دارد بنابراین رابطه‌ ما با خودروها نیز تغییر خواهد کرد؛ اما باز هم خودرو برای اکثر افراد نماد آزادی و شخصیت بوده و ویترینی کامل از خصوصیات مالک است. کانسپت نام گونوگ جذاب‌ترین خودرو است زیرا همانند محصولات واقعی در آینده به نظر می‌رسد. این دانشجوی جوان می‌گوید اشرافیت آینده انتخاب بین راندن یک خودروی الکتریکی و یا همگام شدن با دنیا در استفاده از محصولات کاملاً خودران و الکتریکی خواهد بود. اگر پیشرانه‌های احتراق داخلی بازنشسته شوند به نمونه‌هایی نوستالژیک تبدیل خواهند شد و اکثراً افراد ثروتمند خواهند توانست گاه‌وبیگاه غرش پیشرانه‌های 8 سیلندر را به خیابان‌ها بیاورند.
طرح چیو هم درباره‌ دگرگونی یک خودروی خودران به محلی برای ریلکس کردن و استفاده از صدا برای تاثیر روی سلامتی و ارائه‌ تجاربی خاص برای سرنشینان است. پروژه‌ انوجی نیز درباره‌ خودروهای بدون راننده در شهرهای هوشمند و البته حفظ ظرافت یک بنتلی است. خودروی واتسون هم به سفرهای تجاری بین‌المللی مربوط می‌شود که در آنجا می‌توانند فضایی لوکس و پایدار را شاهد باشند. ما نمی‌دانیم آینده‌ انسان‌ها و خودروها چگونه رقم خواهد خورد. فقط به یاد داشته باشید که حالت‌های لوکسی نیز برای حمل‌ونقل وجود خواهد داشت بنابراین بنتلی می‌تواند راه‌هایی برای تمایز خود از دیگر خودروسازان در دنیا پیدا کند.
منبع: پدال


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام