سرمقاله

دو صدایی یا بی‌صدایی؟

ژوبین صفاری

ملت موحد، مومن و متحد ایران، روز شنبه به شکرانه روزه‌داری و عبادات و خودسازی رمضانی، در سراسر سرزمین سرافراز ایران، سجده شکر به جا آورد و در پرشکوه‌ترین نماز عید سعید فطر، از پروردگار کریم خویش، استمرار رستگاری ملی و سعادت دنیا و آخرت طلب کرد. در نگین این شکوه تاریخی، مردم پایتخت تهران نماز عید را به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی در مصلای تهران اقامه کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه اول نماز، با تبریک خجسته عید فطر به ملت ایران و همه مسلمانان جهان، ماه رمضان امسال را به معنای واقعی کلمه، ماه بارش برکات الهی بر ملت ایران خواندند و افزودند: روزه‌داری در روزهای گرم و بلند تابستان، محافل گسترده قرآن، مجالس زیبای دعا و توسل و تضرع، سفره‌های ساده افطار در مساجد و معابر عمومی و در نهایت راهپیمایی عظیم روز جهانی قدس از نشانه‌های این برکت آسمانی بود. ایشان افزودند: راه درست شناخت ملت ایران، تامل در این گونه واقعیات است، واقعیاتی که نشان می‌دهد ملت در عرصه عبادت آن جور عمل می‌کند و در صحنه مبارزه با استکبار نیز، این گونه راه را به دیگر ملت‌ها نشان می‌دهد. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به شعارهای «مرگ بر اسرائیل» و «مرگ بر آمریکا»ی ملت ایران در روز جهانی قدس یادآور شدند: جهت‌گیری‌های عظیم حرکت ملت را باید از این شعارها درک کرد نه از زبان مغرض بیگانگان که متاسفانه در داخل نیز برخی کج‌فهم‌ها آنها را تکرار می‌کنند.
اجر مذاکره‌کنندگان محفوظ است
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در خطبه دوم نماز با اشاره به حوادث ناگوار منطقه گفتند: متاسفانه دست‌های نامبارک و سیه‌کار، ماه مبارک رمضان را برای بسیاری از ملت‌های منطقه در یمن، بحرین، فلسطین و سوریه، تلخ و سخت دشوار کردند که این مسائل برای مردم ایران مهم است. بخش اعظم خطبه دوم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به بیان چند نکته درباره موضوع هسته‌ای اختصاص داشت. در اولین نکته ایشان با تشکر از دست‌اندرکاران مذاکرات طولانی و نفس‌گیر هسته‌ای به خصوص زحمات و تلاش‌های هیات مذاکره کننده، افزودند: برای تصویب متن تهیه شده، باید مسیر قانونی پیش‌بینی شده طی شود البته چه این متن تصویب شود چه نشود اجر مذاکره‌کنندگان محفوظ است ان‌شاءالله.
مقابله ایران با هرگونه سوءاستفاده از متن تهیه شده توافق
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به دست‌اندرکاران بررسی «متن تهیه شده هسته‌ای» تاکید کردند: براساس مصالح کشور و منافع ملی با دقت کار خود را انجام دهید تا بتوانید حاصل بررسی‌ها را با گردن افراشته به ملت و خداوند ارائه دهید. ایشان با تاکید بر مقابله جمهوری اسلامی با هرگونه سوءاستفاده از «متن تهیه شده» افزودند: چه متن تهیه شده تصویب شود چه نشود، به هیچ‌کس اجازه خدشه بر اصول اساسی نظام اسلامی را نمی‌دهیم. رهبر انقلاب با اشاره به فضای تهدیدآمیز موجود و تکیه دشمنان بر مسائل دفاعی ایران، افزودند: به فضل الهی قابلیت‌های دفاعی و حریم امنیت کشور حفظ خواهد شد و جمهوری اسلامی هرگز تسلیم زیاده‌خواهی دشمنان نخواهد شد.
ادامه حمایت از دوستان جمهوری اسلامی در منطقه
«ادامه حمایت از دوستان جمهوری اسلامی در منطقه»، نکته دیگری بود که رهبر انقلاب در موضوع هسته‌ای بیان کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: چه متن تهیه شده پس از طی روند قانونی داخل کشور، تصویب شود چه نشود، ملت ایران از حمایت ملت مظلوم فلسطین، یمن، بحرین و ملت و دولت‌های سوریه و عراق و مجاهدان صادق لبنان و فلسطین دست بر نمی‌دارد. رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه در هر صورت سیاست ملت و نظام جمهوری اسلامی در مقابل آمریکا هیچ تغییری نخواهد کرد، افزودند: ما درباره مسائل دو جانبه، منطقه‌ای و جهانی هیچ مذاکره‌ای با آمریکا نخواهیم داشت مگر در موارد استثنا همچون هسته‌ای که قبل از این هم سابقه داشته است. ایشان با انتقاد شدید از سیاست‌های آمریکا در «حمایت از دولت تروریستی و کودک‌کش صهیونیسم و تروریست خواندن مجاهدان فداکار حزب‌الله لبنان» افزودند: سیاست‌های ما و آمریکا در منطقه صد و هشتاد درجه اختلاف دارد بنابراین چگونه می‌توان با آنها گفتگو و مذاکره کرد.
واکنش رهبر انقلاب به زیاده‌گویی‌های آمریکایی‌ها
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه تذکرات و نکات خود در باب مسئله هسته‌ای به رجزخوانی چند روز اخیر آمریکایی‌ها اشاره کردند و افزودند: دولت‌مردان و دولت‌زنان آمریکا این روزها برای حل مشکلات داخلی به ناچار، مشغول رجزخوانی هستند اما زیاده‌گویی‌های آنها حقیقت ندارد. ایشان با اشاره به یکی از رجزهای آمریکایی مبنی بر جلوگیری از تولید سلاح هسته‌ای در ایران یادآور شدند: ما سال‌ها قبل براساس مبانی اسلام، فتوای حرمت تولید سلاح هسته‌ای داده‌ایم و برای تولید این سلاح، مانع شرعی داریم اما آمریکایی‌ها با وجود اینکه گاهی به اهمیت این فتوا اذعان می‌کنند، در تبلیغات و رجزخوانی‌ها دروغ می‌گویند و ادعا می‌کنند تهدید آنها جلوی ساخت سلاح هسته‌ای ایران را گرفته است. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: مقامات فعلی آمریکا از تسلیم ملت ایران حرف می‌زنند البته پنج رئیس‌جمهور قبلی آنها نیز پس از انقلاب از این آرزوها داشتند اما یا مردند یا در تاریخ گم شدند و شما هم مثل آنها، تسلیم ایران را مگر به خواب ببینید. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اعتراف رئیس‌جمهور کنونی آمریکا به چند مورد از اشتباهات گذشته این کشور در قبال ایران از جمله کودتای بیست و هشت مرداد و حمایت از صدام افزودند: اینها تنها مشتی از خروار است و اشتباهات بسیاری وجود دارد که آمریکایی‌ها هنوز حاضر نیستند به آنها اعتراف کنند. ایشان به مقامات آمریکایی توصیه کردند از اشتباهات جاری دست بردارند تا مقامات آینده این کشور مجبور نشوند به اشتباهات فعلی آنها اذعان کنند.
رحمت پروردگار بر ملتی که اینگونه پای حرف حق خودمی‌ایستد
رهبر انقلاب با تاکید بر اقتدار روزافزون جمهوری اسلامی ایران افزودند: حدود دوازده سال است شش کشور بزرگ جهان تلاش می‌کنند ایران را از پیگیری صنعت هسته‌ای باز دارند و همانگونه که برخی گفتند پیچ و مهره‌های هسته‌ای ایران را به کلی باز کنند اما امروز مجبور شده‌اند گردش چند هزار سانتریفیوژ و ادامه تحقیق و توسعه را در ایران بپذیرند و تحمل کنند و این، معنایی جز اقتدار ملت ایران ندارد. ایشان، اقتدار و قدرت رو به گسترش جمهوری اسلامی ایران را ناشی از ایستادگی و مقاومت ملت و شهامت و ابتکار دانشمندان عزیز خواندند و با تجلیل از دانشمندان شهید هسته‌ای و رهروان و خانواده‌های آنان افزودند: رحمت پروردگار بر ملتی که اینگونه پای حرف حق خود می‌ایستد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش پایانی خطبه دوم نماز عید سعید فطر با اشاره به حرف رئیس‌جمهور فعلی آمریکا مبنی بر توان نابود کردن ارتش ایران گفتند: قدیم‌ها به این گونه حرف‌ها «لاف در غریبی» می‌گفتند. رهبر انقلاب خطاب به مقامات آمریکایی تاکید کردند: ما از هیچ جنگی استقبال و هیچ جنگی را آغاز نمی‌کنیم اما اگر جنگی روی دهد آن کس که از نبرد سرشکسته خارج می ‌شود آمریکای متجاوز و جنایتکار است.
موضوع هسته‌ای نباید موجب دودستگی در مردم شود
پس از برگزاری نماز عید سعید فطر و به همین مناسبت، مسئولان، سفرای کشورهای اسلامی و جمعی از اقشار مختلف مردم با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار، وحدت و یکپارچگی را نسخه شفابخش دنیای اسلام خواندند و با تاکید بر اینکه جنگ‌های مذهبی و طائفه‌ای کنونی در منطقه با هدف منصرف کردن ذهن ملت‌های مسلمان از رژیم صهیونیستی، طراحی و تحمیل شده است گفتند: سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه کاملاً در نقطه مقابل سیاست‌های استکبار و در راس آن آمریکا قرار دارد و ایران به هیچ وجه به آمریکا اعتماد ندارد زیرا سیاستمداران آمریکایی در کمال بی‌صداقتی و بی‌انصافی هستند. ایشان با تبریک عید سعید فطر، به شرایط تاسف بار دنیای اسلام و نبود وحدت و یکپارچگی اشاره کردند و افزودند: تفرقه و اختلافات کنونی در منطقه، غیرطبیعی و تحمیلی است و علما، روشنفکران، مسئولان دولت‌ها، سیاستمداران، و زبدگان و نخبگان دنیای اسلام باید متوجه دست خائنان امت اسلامی در این تفرقه ها و اختلاف‌ها باشند. رهبر انقلاب اسلامی درخصوص چرائی غیرطبیعی بودن این اختلاف‌ها، به سابقه طولانی همزیستی مسالمت‌آمیز شیعه و سنی در کشورهای منطقه اشاره کردند و یادآور شدند: اگر امت اسلامی یکپارچه بود و بر مشترکات خود تاکید می‌کرد، قطعاً در سپهر سیاست جهانی یک قدرت منحصربفرد بود اما قدرت‌های بزرگ برای حفظ منافع خود و حفظ رژیم صهیونیستی، این اختلاف‌ها را به امت اسلامی تحمیل کرده‌اند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به تنفر موجود در میان مسلمانان نسبت به رژیم صهیونیستی با وجود گرایش برخی افراد در دولت‌های اسلامی به این رژیم نامشروع گفتند: قدرت‌های استکباری با همکاری افراد ناباب در برخی دولت‌های اسلامی، برای منصرف کردن ذهن ملت‌های اسلامی از رژیم صهیونیستی، جنگ‌های مذهبی را طراحی و سازمان‌های جنایتکاری همچون القاعده و داعش را راه‌اندازی کردند. ایشان با یادآوری اعتراف برخی مقامات آمریکایی درخصوص نقش دولت آمریکا در راه‌اندازی و گسترش داعش، تشکیل ائتلاف ضد داعش را غیرقابل باور خواندند و تاکید کردند: سیاست قدرت‌های استکباری در منطقه آشکارا خائنانه است و همه باید متوجه این موضوع باشند.
سیاست ایران، نقطه مقابل سیاست استکبار
رهبر انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران در منطقه نقطه مقابل سیاست استکبار است، به موضوع عراق اشاره کردند و گفتند: سیاست استکبار در عراق، سرنگونی دولت برآمده از رای مردم، ایجاد درگیری میان شیعه و سنی و در نهایت تجزیه عراق است اما سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال عراق، حمایت و تقویت دولت برآمده از انتخابات، ایستادگی در مقابل عوامل جنگ داخلی و اختلاف و حفظ تمامیت ارضی عراق است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درخصوص سوریه هم یادآور شدند: سیاست استکبار در سوریه تحمیل اراده‌ای خارج از اراده ملت و سرنگونی دولتی است که قاطع و صریح در مقابل رژیم صهیونیستی ایستاده است اما جمهوری اسلامی ایران، دولتی را که شعار و هدف و نیت آن ایستادگی در مقابل صهیونیست‌ها است، برای دنیای اسلام مغتنم می‌داند. ایشان تاکید کردند: جمهوری اسلامی ایران در مسائل منطقه همچون عراق، سوریه، یمن، لبنان و بحرین به دنبال منافع شخصی خود نیست بلکه معتقد است، تصمیم‌گیر اصلی در این کشورها، ملت‌ها هستند و دیگران حق دخالت و تصمیم‌گیری ندارند. رهبر انقلاب اسلامی به تقابل سیاست استکبار و سیاست نظام اسلامی در قبال لبنان نیز اشاره کردند و افزودند: نظام استکبار و در راس آن آمریکا، سال‌ها در قبال اشغال بخشی عمده‌ای از خاک لبنان به وسیله رژیم غاصب صهیونیستی سکوت همراه با رضایت اختیار کرده بود اما به محض آن که یک گروه مقاومتِ مومن و فداکار که از شریف‌ترین گروه‌های دفاع ملی در سطح جهان است، در مقابل اشغالگران صهیونیست ایستاد و آنها را از خاک لبنان بیرون کرد، این گروه را تروریست خواند و به دنبال نابودی آن نیز است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه علت حمایت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت لبنان، شجاعت و فداکاری و ایستادگی واقعی آنان در مقابل متجاوزان است، گفتند: آمریکایی‌ها مقاومت لبنان را تروریست می‌خوانند و ایران را به دلیل حمایت از حزب‌الله لبنان، حامی تروریست می‌داند در حالی که ترویست واقعی خود آمریکایی‌ها هستند که داعش را ایجاد کرده‌اند و از صهیونیست‌های خبیث نیز حمایت می‌کنند و باید برای حمایت از تروریسم محاکمه شوند. رهبر انقلاب اسلامی به موضوع یمن و تقابل سیاست‌های استکبار و سیاست نظام اسلامی ایران نیز اشاره کردند و افزودند: در یمن، آمریکا از رئیس‌جمهوری که برای ایجاد خلاء سیاسی در حساس‌ترین شرایط استعفا و از کشورش فرار و از یک کشور دیگر درخواست حمله به مردمش را کرد و از کشتار مردم بیگناه و کودکان یمن، حمایت می‌کند و با مستبدترین رژیم‌ها که به ملت خود اجازه شنیدن نام انتخابات را نمی‌دهند، دست دوستی می‌دهد و در عین حال جمهوری اسلامی ایران را که از صدر تا ذیل آن با انتخابات عجین است، نظام مستبد می‌خواند! حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: سیاستمداران آمریکایی در نهایت بی‌انصافی سخن می‌گویند و واقعیات واضح را با کمال وقاحت انکار می‌کنند. ایشان یادآور شدند: اینکه گفته می‌شود به آمریکایی‌ها نمی‌توان اعتماد کرد به خاطر همین است زیرا آنها هیچ صداقتی ندارند. رهبر انقلاب اسلامی افزودند: در همین آزمایش دشوار مذاکرات هسته‌ای که رئیس‌جمهور و دست‌اندرکاران دیگر زحمت کشیدند، بارها شاهد بی صداقتی آمریکایی‌ها بودیم که خوشبختانه مسئولان با آنها مقابله کردند و در مواردی برخوردهای انقلابی انجام دادند که حالا باید ببینیم سرانجام این موضوع چگونه خواهد شد.
حفظ وحدت و یکپارچگی، راه‌حل مشکلات دنیای اسلام
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تاکید بر اینکه نسخه راه‌حل مشکلات دنیای اسلام و همچنین هریک از کشورهای اسلامی به طور جداگانه، حفظ وحدت و یکپارچگی است، یادآور شدند: ملت ایران نیز باید متحد باشد و قضایای هسته‌ای نباید زمینه ساز دو دستگی در کشور شود زیرا موضوع هسته ای بوسیله مسئولان مربوطه خود در حال پیگیری است و مسئولان بدنبال منافع ملی هستند. ایشان با اشاره به تلاش گسترده رسانه‌های بیگانه برای ایجاد اختلاف و دو دستگی در کشور، تاکید کردند: تنها راه مقابله با این تلاش‌ها، تقوای عمومی و ملی و مصونیت‌سازی درونی با افزایش اقتدار داخلی از طریق تقویت ایمان، علم و صنعت و فرهنگ است.
سرداران دیپلماسی بر جنگ پیروز شدند
در دیدار مقام معظم رهبری با مسوولان، سفیران کشورهای اسلامی و جمعی از اقشار مختلف مردم به مناسبت عید سعید فطر حسن روحانی، رئیس جهوری اسلامی ایران نیز طی سخنانی با تاکید بر این که امروز در صحنه دیپلماسی بین‌المللی گرد و غباری که توسط استکبار جهانی بر چهره جمهوری اسلامی ایران نشسته بود، زدوده شده و چهره مقاومت، استدلال، منطق و تعامل سازنده مردم ایران به خوبی نمایان است، گفت: ملت بزرگ ایران و دلاوران هشت سال دفاع مقدس روزی در جنگ پیروز و امروز سرداران دیپلماسی بر جنگ پیروز شدند. وی افزود: امروز جمهوری اسلامی ایران در سایه توان دیپلماسی خود توانست قدرت دیپلماتیک در برابر قدرت‌های بزرگ جهانی را به رخ همگان بکشد. رئیس دولت یازدهم، با بیان این که امروز در دنیا هیچ کس نمی‌گوید که جمهوری اسلامی ایران شکست خورده، تسلیم شده و یا توافق غیرعزتمندانه داشته است، گفت: الحمدالله آن چه خواست ملت بزرگ ایران و مورد نظر مقام معظم رهبری بود، در مذاکرات هسته‌ای تا به این مرحله به دست آمده است. روحانی تصریح کرد: این مرحله از توافق هسته‌ای آغازی برای مراحل بعدی است و نیازمند وحدت، انسجام و همچنین هدایت‌های داهیانه مقام معظم رهبری در طی مراحل بعدی هستیم. رئییس‌جمهوری جهاد اکبر را لازمه ادامه راه مذاکرات هسته‌ای دانست و افزود: با جهاد اکبر است که منافع ملی پررنگ و منافح جناحی کم رنگ خواهد شد. با جهاد اکبر اخلاق بر قدرت و رفاقت بر رقابت پیشی می‌گیرد و هم‌چنین می‌توان مقاومت انجام و وحدت را به جای تفرقه نشاند. وی با قدردانی از حمایت‌ها و هدایت‌های مقام معظم رهبری در طول مذاکرات هسته‌ای گفت: هر آن چه در این مذاکرات با حمایت همه گروه‌ها و جناح‌ها به‌دست آمد، به ملت بزرگ ایران تعلق دارد. روحانی با اشاره به وضعیت ناگوار برخی کشورهای مسلمان در منطقه اضافه کرد: امروز ندای حمایت از مظلومان و ایستادگی در برابر تروریسم نیز از سوی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان طنین‌انداز است. رئیس‌جمهوری تاکید کرد: متاسفانه امسال رمضان بسیار سختی را برای مردمان عراق، سوریه، یمن، افغانستان و پاکستان شاهد بودیم و ان‌شاءالله روزی فرا رسد که ماه رمضان برای همه دنیای اسلام امن باشد. وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به صبر و مقاومت۱۲ ساله ملت بزرگ ایران در برابر قدرت‌های جهانی گفت: دولت تدبیر و امید بر اساس نقشه راه مقاومت، اراده و آرای مردم، هدایت‌های مقام معظم رهبری و با حمایت همه ارکان نظام و قوا و هم‌چنین مجاهدت و فداکاری سرداران دیپلماسی توانست حقوق ملت بزرگ ایران را بر کرسی ظفر بنشاند. رئیس‌جمهوری با اشاره به زیاده‌خواهی‌های قدرت‌های جهانی در طول سالیان گذشته گفت: آن‌هایی که تاکنون می‌گفتند جمهوری اسلامی ایران تخلف کرده است و لذا حق غنی‌سازی ندارد و هم‌چنین به‌دلیل قطعنامه‌های سازمان ملل، تحریم‌ها قانونی است، به این نتیجه رسیدند که سیاست تحمیل و فشار به شکست منتهی شده و باید این سیاست را کنار گذاشته و به جای تخاصم، تفاهم و به جای منازعه، مفاهمه را برگزینند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام