سرمقاله

هیجان اقدامات مخرب

ژوبین صفاری

چهار زورگیر خشن غرب و شمال غرب تهران که با استفاده از یک دستگاه پرید اقدام به شکار طعمه هایشان می کردند شناسایی و دستگیر شدند . به گزارش مهر ، در پی وقوع سرقت های جیب بری مشابه توسط چهار سرنشین یک دستگاه خودرو پراید مشکی که به ظاهر یکی از سرنشینان آن مدعی شکستگی دست خود به مالباختگان شده بود، موضوع برای رسیدگی و دستگیری سارقان در دستور کار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.
پرونده در پایگاه دوم پلیس آگاهی
با توجه به رسیدگی ویژه در خصوص سرقت های جیب بری توسط سرنشینان یک دستگاه خودرو پراید مشکی در پایگاه دوم آگاهی، پرونده وقوع سرقت های مشابه از سایر پایگاه های پلیس آگاهی و همچنین کلانتری های مناطق غرب تهران در پایگاه دوم پلیس آگاهی تجمیع شد.
اظهارات شاکیان
بررسی اظهارات بیشتر مالباختگان نشان داد که عمده سرقت ها از زنان و مردانی صورت گرفته که در سنین بازنشستگی به سر می برند؛ یکی از این مالباختگان که شکایتش را در کلانتری ۱۳۴ شهرک قدس مطرح کرد بود، در شکوائیه ی خود عنوان کرده بود: در خیابان سعادت آباد، نزدیک میدان کاج سوار یک دستگاه خودرو پراید مشکی ( دارای سابقه سرقت پلاک از یک دستگاه خودرو ROA ) شدم تا به چهارراه قدس بروم. در طول مسیر یکی از سرنشینان صندلی عقب که کنار من نشسته بود عنوان کرد که دست راستش شکسته و به این بهانه از من خواهش کرد تا دستش را پشت گردنم قرار دهد و من نیز درخواست وی را قبول کردم اما همین شخص در لحظه ای که متوجه نشدم، اقدام به سرقت محتویات داخل کیف بنده کرد و من پس از پیاده شدن از ماشین متوجه سرقت محتویات داخل کیف شامل گوشی تلفن همراه و مقادیری وجه نقد شدم. یکی دیگر از مالباختگان نیز در شکایت خود عنوان کرده بود: در خیابان شهران از طرف فرهنگ سرا قصد عبور به آن سوی خیابان را داشتم که سرنشین یک دستگاه پراید مشکی با چهار سرنشین مرا صدا کرد و پرسید: حاجی کجا می خواهی بروی؟ کارت بیمار خاص روی سینه ام قرار داشت و به این بهانه راننده پراید عنوان کرد: مگر می گذارم شما با این حال مریض پیاده بروی! و به اصرار مرا سوار پراید کرد؛ پس از طی مسیر کوتاهی، ناگهان راننده که به اصرار مرا سوار ماشین کرده بود از من خواست که از ماشین پیاده شوم !! پس از مراجعت به خانه بود که متوجه شدم مبلغ دو میلیون تومان وجه نقد همراهم توسط سرنشین صندلی عقب که دستش را با آتل بسته بود، سرقت شده است. با توجه به تعدد سرقت ها در مناطق شمال غرب تهران بویژه در محدوده میدان کاج و منطقه سعادت آباد، تیم های ویژه ای از کارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی اقدام به اجرای طرح کنترل محل های احتمالی سرقت کرده و سرانجام ۱۸ بهمن ۹۳ موفق به شناسایی یک دستگاه خودرو پراید مشکی با چهار سرنشینی شدند که یکی از سرنشینان صندلی عقب خودرو، دستش را با آتل بسته بود.
فرار با پای پیاده
با احتمال انجام سرقت ها توسط سرنشینان این خودرو، کارآگاهان به راننده پراید دستور توقف داده اما راننده پراید با اطلاع از حضور پلیس در محل اقدام به فرار کرد که سر انجام در ترافیک خیابان مجبور به توقف شد . با وجود توقف پراید، سرنشینان آن اقدام به فرار با پای پیاده کرد اما سرانجام طی چند مرحله تعقیب و گریز و شلیک تیر هوایی توسط کارآگاهان، هر چهار سرنشین خودرو پراید مشکی دستگیر شده و در بازرسی از آنها تعدادی چاقو و افشانه مورد استفاده در زورگیری کشف شد.
اعتراف به زورگیری
با اعتراف صریح متهمان به دهها فقره سرقت بویژه به شیوه جیب بری، دستور انتشار بدون پوشش تصویر آنها از سوی مقام قضایی صادر و تصویر متهمین به همراه خبر دستگیری آنها ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ برای کلیه روزنامه ها ارسال شد. با انتشار تصویر متهمان، علاوه بر دهها مالباخته ای که با مراجعه به پایگاه دوم پلیس آگاهی اقدام به شناسایی متهمان به عنوان سارقین جیب بر کرده بودند، تعداد دیگری از شکات بویژه تعدادی از بانوان جوان با مراجعه به پایگاه دوم آگاهی عنوان کردند که توسط متهمان به شدت مورد تهدید با سلاح سرد، ضرب و شتم و سرانجام سرقت اموال قرار گرفته اند. خانم جوانی با بهمراه داشتن تصویر متهمان به پایگاه دوم آگاهی مراجعه و در شکایت خود به کارآگاهان گفت: حدود ساعت ۱۵ در خیابان سردار جنگل به مقصد صادقیه سوار یک دستگاه پراید نوک مدادی با سه سرنشین شدم؛ پس از سوار شدن متوجه شدم که درهای ماشین قفل شده است! ابتدا تصور کردم که سرنشینان خودرو قصد آزار و اذیت مرا دارند لذا با تلاش بسیار توانستم تا دست خود را از شیشه پنجره خارج و در ماشین را از بیرون بار کنم که ناگهان سرنشین صندلی عقب در همان وضعیت حرکت خودرو اقدام به پرتاب کردن من به بیرون کرد. پس از دور شدن ماشین سارقین از محل بود که متوجه شدم کیف دستی همراهم حاوی گوشی تلفن همراه و ... سرقت شده است.
مالباختگان مراجعه کنند
سرهنگ کارآگاه داوود مرادی رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر، گفت: با توجه به فعالیت مجرمانه در طول سال گذشته، اعتراف صریح متهمین به دهها فقره سرقت در مناطق مختلف شهر تهران بویژه در مناطق غرب و شمال غرب، شناسایی دهها مالباخته و تنوع در انجام سرقت ها و احتمال افزایش تعداد شکات و مالباختگانی که توسط متهمان مورد تهدید، ضرب و شتم و سرقت قرار گرفته اما تاکنون از دستگیری آنها اطلاع پیدا نکرده اند، دستور انتشار مجدد تصاویر بدون پوشش متهمان از سوی بازپرس صادر شده است. لذا از تمامی شکات و مالباختگانی که موفق به شناسایی تصاویر متهمان شده اما تاکنون نسبت به طرح شکایت خود از متهمان اقدام نکرده اند، دعوت می شود تا برای پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان آزادی – خیابان زنجان شمالی مراجعه کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام